ارتباط صنعت با دانشگاه

در این بخش شما می توانید پروژه های مربوط به ارتباط صنعت با دانشگاه را بررسی کرده و چنانچه علاقه مند جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا همکاری در هر یک از آنها باشید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

اگر در گذشته نیازى به برقرارى رابطه بین این دو نهاد جامعه احساس نمیشده ولى امروز الزام ایجاد چنین ارتباط و تعاملى بین این دو نهاد، بیش از پیش آشکار شده است. تربیت نیروى متخصص و کارآمد از یک طرف و اشتغال به کار فارغ­التحصیلان دانشگاه از سوى دیگر مسائلى است که در این زمینه ذهن آدمى را به خود مشغول مى کنند. جامعه ایران به عنوان جامعه­ای در حال توسعه و نیازمند رشد و توسعه­ای متوازن و هماهنگ است تا در سایه آن بتواند زندگی بهتر و توأم با رفاه و آرامش بیشتر برای اعضاء خود فراهم آورد. به این منظور الزامی است تا نظام­ها و نهادهای مختلف اجتماعی در راه نیل به این هدف از هماهنگی و ارتباطی پویا برخوردار باشند و با ارتباطات متقابل خود راه رسیدن به توسعه متوازن را هموار سازند  نهاد دانشگاه از نهادهای اصلی فرهنگی علمی هر جامعه­ای است که بار آموزش و پرورش جوانان هر جامعه را بر عهده دارد و باید تلاشی همه جانبه در راه ایجاد و رشد متخصصان علمی جامعه از خود نشان دهد. متخصصانی که باید بار اصلی توسعه و پیشرفت ایران امروز را بر دوش کشند. از طرف دیگر هر جامعه­ای نیازمند تولید و باز تولید کالاها، تجهیزات و وسایل مختلفی است و تجربه جهانی ثابت کرده است که هر کشوری اگر بخواهد به رفاه و امنیت دسترسی پیدا کند باید از بنیه و پشتوانه بالای تولیدی برخوردار باشد و این پشتوانه تولیدی نیازمند صنایعی کارآمد و پیشرفته است، صنایعی که باعث باروری اقتصاد آن جامعه خواهند شد. در این میان آنچه عقل و منطق بر آن حکم می­کند و تجربه کشورهای پیشرفته صنعتی نیز مؤید آن است حاکی از لزوم و ضرورت ارتباطی مستمر و محکم میان این دو نهاد مهم اجتماعی در هر جامعه­ای است. به نظر می­رسد ما در صورتی می­توانیم به سوی توسعه و پیشرفت صنعتی گام برداریم که از ارتباط متقابل این دو نهاد غافل نباشیم، صنایع کشور در صورتی به رشد و توسعه واقعی دست خواهند یافت که از طرحهای تخصصی و مبتکرانه دانشجویان و فارغ­التحصیلان دانشگاهها و صاحبان اندیشه به­طور جدی استفاده کنند و از دانشگاهها در راه تولید صنعتی خود یاری گیرند و دانشگاهها نیز وقتی در راه توسعه و پویایی قرار می­گیرند که دانش و تخصص خود را در تولیدات صنعتی صنایع متجلی سازند و در راه تحقیق و پژوهش برای پاسخگویی به نیازهای صنایع و نیازهای جامعه گامهایی جدی بر دارند، اساساً دانشگاهها جایگاه تولید علم و دانش­اند و این علم باید در جایی به مصرف رسد و یکی از ضروریترین و مهمترین مکان­هایی که نیازمند مصرف این علم و دانش­اند صنایع می­باشند.
عوامل مؤثر بر ایجاد روابط دانشگاه و صنعت در زمینه تحقیق و توسعه در کشورهاى خارجى را مى­توان در قالب موارد زیر بیان کرد:

– باز بودن سیستم دانشگاه­ها در تحقیقات پایه اى و صنعتى

بى شک وجود قید و بندهاى مختلف، امکان ایجاد ارتباط و تعامل مناسب را از دانشگاه هاى صنعتى با محیط بیرون خواهد گرفت. یکی از عوامل اساسی ارتباط تنگاتنگ دانشگاه با صنعت در آمریکا که بیش از هر کشوری در این زمینه موفق عمل کرده است، باز بودن سیستم دانشگاه­ها و سهم رو به رشدی است که دانشگاه ها در تحقیقات پایه ای و صنعتی به خود اختصاص داده اند. صنعت امریکا استعدادهای تجاری قابل توجهی را در بسیاری از نتایج و یافته­های تحقیقات دانشگاهی تشخیص می دهد. حتی باز بودن سیستم دانشگاه­های امریکا وضعیتی را به وجود آورده است که شرکت های تولیدی و صنعتی خارجی هم نسبت به عقد قراردادهای تحقیقاتی با دانشگاه­های آمریکا اقدام می­کنند و همین امر موجبات نگرانی دولت را در این کشور فراهم کرده که ممکن است شرکت­های آمریکایی در مقایسه با رقبای خارجی خود که حاضرند پول بیشتری بابت تحقیق و توسعه به دانشگاه­های آمریکا بپردازند، عقب بمانند. به­طور کلی در آمریکا آزادی دانشگاه­ها برای انجام مشورت و رایزنی و همچنین اجرای تحقیقات با صنعت، یک ویژگی مثبت بوده و دولت هم به صورت­های مختلف مستقیم و غیرمستقیم، این روند را ترغیب و تشویق می کند.

– حمایت مالى از پژوهش ها

حمایت­هاى مالى از پروژه­هاى تحقیقاتى مشترک بین صنعت و دانشگاه، به عنوان مشوقى براى تعامل هر چه بیشتر این دو نهاد محسوب مى شود. در کشورهایی مثل استرالیا، تایلند، و ترکیه تخفیف­هاى مالیاتى در ازاى ارتباط آموزشى و تحقیقاتى، سرمایه گذارى در زمینه تحقیق و توسعه و مشاوره بنگاه­ها با دانشگاه­ها در نظر گرفته مى­شود. به­عنوان نمونه، در استرالیا روش امتیاز مالیاتى ۱۵۰ درصدى براى افزایش تقاضاى فعالیت هاى تحقیق و توسعه بنگاه­ها با دانشگاه­ها اعمال مى گردد. در کشورهاى کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، سوئد، انگلستان، آمریکا و مالزى کاهش مالیات بر درآمد و نیز امتیازات مالیات بر درآمد وجود دارد که در ازاى فعالیت­هاى تحقیق و توسعه و همکارى مشترک با دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتى تحت شرایطى به بنگاه­ها اعطا مى شود.

– نیاز دانشگاه­ها به استفاده از منابع جدید براى تأمین بودجه

در بسیارى از دانشگاه هاى دنیا بودجه سالیانه تنها از منابع دولتى تأمین نشده و لذا دانشگاه­ها باید به راه­هاى دیگرى از جمله ارتباط بیشتر با بخش صنعت بیندیشند. در واقع اغلب دانشگاه­هاى غیردولتى تنها به اتکاء منابع خود باید به توسعه آموزش عالى بپردازند که این امر به مصرف منطقى منابع و تلاش در جهت یافتن منابع مورد نیاز خصوصاً از طریق تعامل سازنده با صنایع منجر خواهد شد که به استحکام ارتباط بین صنعت و دانشگاه منجر مى گردد. یکی از مؤسساتی که در زمینه تأسیس بسته­های درآمدی متنوع موفق بوده است، دانشگاه Bogazici ترکیه مى باشد. در این دانشگاه، فعالیت­هایی که از راه های متفاوتی منجر به تولید درآمد می شوند، در حدود ۱۴% از کل بودجۀ دانشگاه را تأمین کرده و حتی از درآمد حاصل از شهریه­ها هم بیشتر می شود.

– کاربردى کردن پروژه هاى دانشجویى

در بسیارى از کشورهای غربی از جمله در فرانسه شرکت­ها، به خصوص شرکت­های کوچک، سازمان­ها، نهادهای دولتی و خصوصی، طرح­های پژوهشی خود را در قالب پایان نامه­های کارشناسی ارشد و دکترا به دانشجویان واگذار مى نمایند؛ حتی در برخی موارد، طرح های پژوهشی و نیاز شرکت­ها در غالب طرح های کارورزی به دانشجویان ارشد و دکترا واگذار می­شود تا دانشجو در محیط خود شرکت یا سازمان، برنامه یا مشکل آن را برآورده نماید و ۳۰% حقوق پایه به کارورزان داده می شود. دانشکدۀ مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی PNG در گینۀ نو برنامۀ جدیدی با نام M.Tech را آغاز کرده که انتظار می­رود همکاری مهندسان با صنعت را تسهیل کند. این برنامه ترکیبی از کار بر روی مباحث تدریس شده و پایان­نامه است. موضوع پایان نامه ها می بایست بر پایۀ مشکلات صنعتی باشد. دورۀ تدریس فشرده بیش از ۳ هفته در هر ترم طول می کشد و تکالیف و جواب های آنها نیز در ادامۀ ترم خواهد بود.

–     اعطاى مدرک معتبر در مقابل کار تحقیقاتى دانشجویان در صنعت

در اغلب کشورهاى صنعتى، به فعالیت­هاى تحقیقاتى که دانشجویان در صنعت انجام مى‌دهند، مدارک معتبرى داده مى‌شود که معادل مدارک دانشگاهى است. این روند عاملى در جهت ایجاد انگیزه براى کارهاى صنعتى دانشجویان مى‌باشد و در نهایت منجر به ایجاد یک رابطه نزدیک بین صنعت و دانشگاه مى‌شود. به عنوان مثال در انگلستان شورایى به نام شوراى ملى اعطاى مدارک دانشگاهى (بالاترین مرجع) در رابطه با دوره‌هاى مهندسى وجود دارد. این شورا مدارک آن دسته از دانشجویان را که در مدت تحصیل خود شش ماه به صورت تئورى در دانشگاه و شش ماه در صنعت و یا لااقل در طول تحصیل، یک سال در صنعت کار کرده باشند، تأیید مى‌کند.

– تعیین اولویت هاى تحقیقاتى و آینده پژوهى توسط صنعت و دانشگاه

در کشورهاى پیشرفته و یا کشورهایى که داراى موفقیت­ها و پیشرفت­هاى بزرگ صنعتى در جهان هستند، همکارى­هاى علمى و پژوهشى بین دانشگاه و صنعت، داراى ساختار و نظام قانونمند و رسمى مى­باشند که این امر مسیر را براى چنین همکارى­هایى هموارتر مى نماید. در انگلستان، استرالیا، تایلند، و ترکیه نظام تحقیقاتى شفاف و اولویت هاى تحقیقاتى با برنامه­هاى آینده پژوهى تعیین مى‌شود. در این راستا کشور تایلند اقدام به ایجاد مرکز آینده پژوهى با همکارى کشورهاى سازمان همکارى اقتصادى آسیا و اقیانوسیه نموده است. دولت کره نیز در ژانویه ۱۹۹۹، انجمن ملىS&T (علوم و تکنولوژى) را زیر نظر رئیس جمهور این کشور با هدف دسته بندى اولویت­هاى پژوهشى جهت تخصیص بودجه به فعالیت هاىS&T، هماهنگ و اثربخش کردن سیاست هاى ملى S&T تأسیس نمود.

– احیاى نگرش نوآورى در دانشگاه­ها و صنعت

با احیاى نگرش نوآورى در دانشگاه همراه با حمایت از طرح­هاى تحقیقاتى مى توان تعامل بین دانشگاه و صنعت را نزدیک تر و اثربخش تر نمود .دانش اساس قابلیت تولید، ظرفیت نوآورى و دارایى راهبردى هر بنگاهى است که به آن در مقابل رقباى داخلى و بین المللى مزیت رقابتى مى بخشد.در اندونزى قانون سیستم ملى نوآورى براى افزایش تعامل بازیگران اصلى (صنعت و دانشگاه) به تصویب رسیده است و مراکز ابداع و نوآورى در دانشگاه­ها نیز ایجاد شده است.