آخرین اخبار محیط زیست در حوزه های مختلف مانند بحران آب ایران ، انرژی خورشیدی ، بازیافت ، آلودگی هوای شهر های صنعتی و ارائه تکنولوژی های جدید در دنیا

با دنبال کردن اخبار محیط زیست از وبسایت زمین سبز پارس خود را در زمینه محیط زیست به روز نگه دارید. ما علاوه بر اخبار محیط زیست اطلاعات بسیاری در خصوص راه های جدید برای مبارزه با بحران آب ارائه می دهیم. ما اعتقاد داریم که تنها راه مبارزه با بحران آب ایران صرفه جویی در مصارف خانگی نیست. ما با ارائه راه حل های جدید قصد داریم در جهت حل مشکل بحران آب اقدام نماییم.

 

بلندترین برج چوبی جهان در توکیو

یک شرکت ژاپنی برجی ۳۵۰ متری طراحی کرده که از چوب ساخته می‌شود و با بودجه ۵.۹ میلیارد دلار تا ۲۰۴۱ ساخته خواهد شد.

به گزارش گاردین معماران ژاپنی از طرح بلندترین آسمان‌خراش چوبی جهان رونمایی کردند.

این سازه ۳۵۰ متری شامل مغازه، خانه، دفاتر تجاری و یک هتل خواهد بود و در ۲۰۴۱ میلادی تکمیل می‌شود.

قرار است این برج در مرکز توکیو و با بودجه ۵.۹ میلیارد دلار ساخته شود تا پایتخت ژاپن را به شهری حافظ محیط زیست تبدیل کند. همچنین جنگلی در دل شهر می‌گنجاند. شرکت «Nikken Sikkei» این سازه را طراحی کرده است.

 

 

در حال حاضر این پروژه W۳۵۰ نام گرفته و هنوز مشخص نیست از چه چوبی برای ساخت آن استفاده می‌شود.

این ساختمان ۷۰ طبقه روی زمین دارد و از ترکیب چوب و فولاد ساخته می‌شود. بیش از ۹۰ درصد سازه از چوب خواهد بود.

همچنین سازه بلند می‌تواند در برابر بادهای قدرتمند و زلزله‌های متعدد مقاومت کند. علاوه بر هتل، فروشگاه و اماکن مسکونی و تجاری این سازه شامل یک باغ روی سقف، تراس‌هایی پوشیده از گیاهان، فضاهای داخلی بزرگ با نور طبیعی است.

تشدید بحران کم آبی عراق با سدسازی‌های ترکیه

کاهش بارندگی و احداث سدهای ترکیه بر روی رودهای دجله و فرات، عراق را با مشکل کم آبی روبرو کرده است.

کارشناسان بعید نمی‌دانند ترکیه از این اقدامات به دنبال اهداف سیاسی باشد تا از این موضوع به عنوان اهرم فشاری بر دولت عراق برای کسب امتیاز در عرصه‌های مختلف استفاده کند.

به گزارش شبکه تلویزیونی المنار، عادل الفیاض خبرنگار شبکه در عراق در گزارشی با اشاره به مشکل کم آبی در عراق گفت: کاهش سطح آب بخصوص در رودهای دجله و فرات، موضوعی است که درباره خطرات زیادی هشدار می‌دهد و آثار آن با خشک شدن زمین‌های کشاورزی در جنوب کشور خودنمایی می‌کند.

کشاورزان عراقی از کمبود آب گله‌مند هستند و تاکید می‌کنند این کمبود از پنج سال پیش آغاز شده است.

در ادامه گزارش با اشاره به درختان و زمین‌هایی که بر اثر بی‌آبی آسیب دیده‌اند آمده است: کم آبی در این فصل از سال صرفا ناشی از کاهش بارندگی نیست بلکه سدهایی که ترکیه بر روی رودخانه‌هایی که وارد عراق می‌شوند ساخته است، باعث تشدید بحران کم آبی در عراق شده است. پیش‌بینی می‌شود پس از تصمیم ترکیه برای آبگیری یکی از سدهای بزرگ بر روی رود دجله و ذخیره کردن آب آن به نفع خود، بر شدت بحران آب در عراق بیفزاید.

خبرنگار ادامه داد: خطر این موضوع، باعث شکل‌گیری اقداماتی داخلی در عراق شده است که طی آن بر ضرورت گفتگوی دیپلماتیک با ترکیه تاکید می‌شود.

عباس البیاتی عضو کمیسیون روابط خارجی پارلمان عراق گفت: پارلمان ضرورت مذاکرات جدی با ترکیه درباره سهم آب عراق از رودهای دجله و فرات را به دولت و وزارت خارجه این کشور گوشزد می‌کند. سهم آب عراق کاهش یافته است و احداث سدها نیز نقش مهمی در این موضوع داشته است.

عدنان الاسدی کارشناس سیاسی گفت: توافقنامه بین المللی مشخصی برای توزیع آب بر اساس تعداد جمعیت و کشورهای حوزه رودخانه‌ها وجود دارد.

خبرنگار ادامه داد: کارشناسان بعید نمی‌دانند ترکیه از این اقدامات به دنبال اهداف سیاسی باشد تا از این موضوع به عنوان اهرم فشاری بر دولت عراق برای کسب امتیاز در عرصه‌های مختلف استفاده کند. آن‌ها معتقدند دولت عراق می‌تواند از موضوع اقتصاد استفاده کند و مانع از ورود کالاهای ترکیه به عراق و دیگر کشورها شود.

محصولات بهداشتی و خانگی مقصران جدید آلودگی هوا!!!

دوئودورانت‌ها، شوینده‌ها و محصولات بهداشتی مانند خودروها و کامیون‌ها آلوده‌کننده هستند. عطرها، ادکلن‌ها و صابون‌هایی که باعث رایحه مطلوب در ما می‌شوند، هوا را با نوعی آلودگی، مضرتر از انتشار آلودگی اتومبیل‌ها و کامیون‌های آلوده می‌کنند.

به گزارش زمین سبز پارس و به نقل از economictimes یافته‌های جدید محققان که به تازگی در ژورنال Science به چاپ رسیده است، نشان می‌دهد که مواد شیمیایی موجود در عطرها، رنگ‌ها و موادی که ذکر شد، در قالب ترکیبات آلی فرار (VOC) وارد هوا شده و هم تراز با وسایل نقلیه موتوری هوا را آلوده می‌کنند.

این ترکیبات آلی فرار با ذرات دیگر موجود در هوا ترکیب شده و موجب ایجاد ازون شده و می‌تواند باعث آسم و سرطان ریه شود. همچنین باعث ایجاد نوع دیگری از آلودگی به نام PM2.5، ذرات ریز شناخته شده‌ای که باعث حملات قلبی، سکته مغزی و سرطان ریه می‌شود.

مه دودهای ناشی از ترکیبات آلی فرار معمولا از خودروها به وجود می‌آیند اما از سال ۱۹۷۰ خودروسازان برای ایجاد فناوری‌های لازم جهت کاهش این ترکیبات تحت فشار قرار گرفتند. اما در بررسی‌های گسترده در بسیاری از شهرهای بزرگ حجم زیاد از این مواد آلی فرار مشاهده شد که بخش زیادی از آن‌ها ارتباطی به آلایندگی خودروها نداشت. همین مسئله باعث انجام این تحقیق بر منابع آلاینده دیگر شد و این پژوهش نشان داد که نقش مواد ضدعفونی‌کننده، شوینده‌ها، محصولات بهداشتی، حشره‌کش‌ها و دیگر مواد دارای ترکیبات آلی فرار نیز بسیار حائز اهمیت است.

برایان مک‌دونالد دانشمند موسسه تحقیقات زیست محیطی در دانشگاه کلرادو و از اعضای این تحقیق می‌گوید: محصولات بهداشتی که هر روز استفاده می‌کنیم، می‌توانند به اندازه اگزوز خودروهایمان هوا را آلوده کنند. این مسئله خود مرا نیز شگفت زده کرده و مطمئنم افراد بسیاری از شنیدن آن شگفت‌زده می‌شوند. با اینکه مردم سعی دارند از سوخت‌های فسیلی فاصله بگیرند، با استفاده از لوسیون‌ها و مواد رنگی نوعی دیگر از ترکیبات آلوده را به هوا اضافه می‌کنند.

جسیکا گیلمن از شیمی‌دان‌های این تحقیق نیز در این باره می‌گوید: تفاوت مهمی میان این آلاینده‌ها و آلودگی ناشی از خودروها وجود دارد. این مواد به خاطر فرار بودن طراحی شده و به همین دلیل خیلی راحت به هوای خارج از خانه انتقال پیدا می‌کنند و طی فرایندی به اُزن یا ذرات معلق تشکیل‌دهنده مه‌دود تبدیل می‌شوند.

بیش از ۴۰% مواد فرار موجود در محصولاتی که اشاره شد در هوا پخش می‌شود و به همین دلیل محققان به دنبال راه حلی سبز برای این مسئله هستند.

 

شما می‌توانید این خبر را به زبان انگلیسی اینجا بخوانید.

 

شکایت فعالان محیط زیست آمریکا از ایالت واشنگتن برای افزایش استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر

فعالان محیط زیست برای استفاده بیشتر از انرژی‌های تجدیدپذیر در ایالت واشنگتن، از این ایالت شکایت کردند.

به گزارش زمین سبز پارس و به نقل از وب سایت columbian وکلای این ایالت به خاطر وابستگی بیش از اندازه واشنگتن به سوخت‌های فسیلی در اقدامی جالب شکایتی را علیه ایالت تنظیم کرده‌اند. این مسئله در راستای تحقق استفاده ۱۰۰ درصدی از انرژی‌های تجدیدپذیر تا سال ۲۰۵۰ است.

این شکایت در حالی است که رئیس جمهور آمریکا، دونالد ترامپ از توافقنامه پاریس (پیمانی مبنی بر کاهش دمای جهانی با کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای) بیرون آمد. قانون‌گذاران در مجلس سنای آمریکا در حال بحث در مورد اعمال مالیات بر درآمدهای ناشی از تولید کربن هستند؛ اما منتقدان می‌گویند که این کارها برای مبارزه با تغییرات آب و هوا کافی نیست.

فرماندار ایالت واشنگتن نیز در راستای حفظ محیط زیست در حکمی تولیدکنندگان گازهای گلخانه‌ای را محدود و آن‌ها را به سرمایه‌گذاری در انرژی‌های تجدیدپذیر تشویق کرد؛ اما این حکم در دادگاه دیوان عالی به چالش کشیده شده است.

وکلای شکایت علیه ایالت واشنگتن در این باره می‌گویند: ما از فرماندار به خاطر این حکم قدردانی می‌کنیم اما همچنان انتشار گازهای گلخانه‌ای در واشنگتن قابل توجه است. ما همچنان از سیستم‌های حمل و نقل وابسته به سوخت‌های فسیلی استفاده می‌کنیم و با توجه به این مسائل ما به یک تحول کامل در زمینه انرژی نیاز داریم.

 

شما می‌توانید این خبر را به زبان انگلیسی اینجا بخوانید.

 

تاثیر اقتصادی انرژی‌های تجدید پذیر در نیویورک و آمریکا

بسیاری از مردم و طرفداران محیط زیست آینده‌ای با ۱۰۰ درصد انرژی تجدیدپذیر را تصور می‌کنند و عده‌ای دیگر این باور را احمقانه و مضر برای اقتصاد می‌دانند.

به گزارش زمین سبز پارس و به نقل از روزنامه Times Union تاثیر اقتصادی انرژی‌های تجدید پذیر پیچیده نیست و همه متخصصان بر این باورند که تغییر رویکرد به انرژی‌های نو موجب رونق اقتصادی بسیار سریع خواهد شد.

در ادامه مواردی بررسی خواهند شد که نشان می‌دهند، انرژی‌های پاک موهبتی برای نیویورک و آمریکا بوده است.

 

انرژی‌های تجدیدپذیر موجب حفظ شغل‌های محلی می‌شود.

 

حدود ۹۲% برق آمریکا از خارج این ایالت تامین می‌شود. این یعنی به ازای هر خانوار سالانه ۱۰۰۰ دلار هزینه برق شهروندان ایالت نیویورک در خارج از این ایالت هزینه می‌شود و این در حالی است که ایالت نیویورک خصوصا شهر آلبانی (Albany) بیشترین نرخ بیکاری در آمریکا را دارد. نرخ بیکاری در آمریکا ۴.۱% است؛ اما این نرخ در ایالت نیویورک ۵% و در شهر آلبانی ۵.۲% است. کارشناسان اعتقاد دارند که سرمایه‌گذاری در انرژی‌های تجدیدپذیر در این ایالت موجب اشتغال‌زایی و کاهش این نرخ خواهد شد.

 

نرخ رشد شغل در بخش انرژی تجدیدپذیر ایالت نیویورک تقریبا دو برابر رشد کلی کار است.

 

اداره تحقیق و توسعه انرژی ایالت نیویورک در سال ۲۰۱۷ گزارشی را منتشر کرد که تحلیل شغل‌های انرژی تجدیدپذیر را در دولت بررسی کرد. بین سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶، شغل‌های انرژی‌های تجدید پذیر ۳.۴% افزایش یافته است. ۱۴۶۰۰۰ نفر در نیویورک در این بخش مشغول به فعالیت هستند. در کل ایالات متحده، شغل‌های مربوط به انرژی خورشیدی ۱۷ برابر سریع‌تر از کل اقتصاد رشد می‌کند. انرژی بادی نیز در حال افزایش رشد شغلی است و این به معنی نیاز بیشتر به کارگران و متخصصان هست.

 

صورتحساب برق شما در آینده نزدیک کاهش خواهد یافت.

 

قیمت انرژی‌های تجدیدپذیر برای رقابت با سوخت‌های فسیلی در حال کاهش هست. اما چه زمانی هزینه برق تجدیدپذیر از برق فسیلی کمتر خواهد شد؟ کارشناسان بر این باورند که در سال ۲۰۲۰ قیمت برق با منبع تجدیدپذیر کمتر از برق فسیلی خواهد شد. رشد تکنولوژی و رقابتی شدن انرژی‌های تجدیدپذیر موجب کاهش هزینه‌ها شده است. هزینه انرژی خورشیدی از سال ۲۰۱۰ به میزان ۷۳% کاهش پیدا کرده است. به گزارش آژانس بین المللی انرژی‌های تجدید پذیر (IRENA) هم‌اکنون هزینه انرژی خورشیدی و بادی بین ۰.۰۴ تا ۰.۱۰ دلار به ازای هر کیلووات و هزینه برق با منبع سوخت‌های فسیلی بین ۰.۰۵ تا ۰.۱۷ دلار به ازای هر کیلووات است.

 

هزینه‌های پزشکی شما کاهش خواهد یافت.

 

سالانه ۹ میلیون نفر به علت آلودگی هوا (بیش از هر علت دیگر در دنیا) جان خود را از دست می‌دهند. بیماری آسم به دلیل آلودگی زیاد در نیویورک افزایش یافته است. تنها بین سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۱، تعداد افراد مبتلا به آسم در شهر آلبانی ۲۸ درصد افزایش یافته و تنها در سال ۲۰۰۶ حدود ۵۶ میلیارد دلار هزینه‌های پزشکی ناشی از آلودگی هوا بوده است. مطالعه سازمان NIH در سال ۲۰۱۷ نشان می‌دهد که هر مریض ناشی از آلودگی هوا و آسم سالانه ۳۱۰۰ دلار هزینه دارد. اگر چه تغییر رویکرد به انرژی‌های تجدید پذیر به طور کامل مشکل آلودگی هوا را حل نمی‌کند اما این امر به طور قابل توجهی موجب پاک‌تر شدن هوا و کاهش هزینه‌های پزشکی مربوط به آلودگی هوا خواهد شد.

 

 

شما می‌توانید این خبر را به زبان انگلیسی اینجا بخوانید.

 

مصوبات محیط زیستی مجلس در بودجه ۹۷

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی مصوبات مجلس در بودجه ۹۷ درباره محیط زیست را تشریح کرد.

محمدرضا تابش اظهار کرد: در یکی از مصوبات روز چهارشنبه مجلس مقرر شد هزار میلیارد تومان از عوارض زیست محیطی از محل مالیات نیم درصدی فروش کالاهایی که مصرف آن‌ها موجب تبدیل پسماند مخرب زیست محیطی می‌شود، کسر شود و برای تبدیل منطقه‌ای پسماند به مواد و انرژی با مشارکت بخش خصوصی، در اختیار سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها قرار گیرد.

وی افزود: مثلا در استان مازندران که دفع فاضلاب با مشکل مواجه است، کارخانه‌ای که تولیدش پسماند مخرب زیست محیطی ایجاد می‌کند نیم درصد از فروشش را کسر می‌کنند و این مبلغ در اختیار سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها قرار می‌گیرد تا با مشارکت بخش خصوصی، این پسماند به برق تبدیل شود.

این نماینده مجلس ادامه داد: همچنین در بخش هزینه‌ای پیشنهادی برای توسعه و تشویق سرمایه‌گذاری در ایجاد کارخانه پسماند پیش‌بینی شده که خوراک گاز ارزان برای آن تامین شود. این موقعیت خوبی برای سرمایه‌گذاران بخش خصوصی است.

تابش همچنین یادآور شد: بحث دیگر ایجاد شبکه و تاسیسات فاضلاب با مشارکت بخش خصوصی و تعهد خرید تضمینی پساب از سوی دولت است که هزینه آن صرف طرح‌های فاضلاب می‌شود. اگر این مصوبه‌ها به درستی اجرا شود دو سه میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی پول به سمت سرمایه‌گذاری در ایجاد شبکه و تاسیسات فاضلاب و پساب سوق داده می‌شود.

این نماینده مجلس یادآور شد: متاسفانه دو میلیارد دلار از محل صندوق توسعه برای ساماندهی پسماندها و اقداماتی که مستقیم یا غیرمستقیم مرتبط با محیط زیست بودند در لایحه تقدیمی پیش‌بینی شده بود که به دلیل محدودیت‌های صندوق و شرایط کشور این دو میلیارد دلار کم شد اما مجددا اقدامات جبرانی انجام شد از جمله تصویب اختصاص ۱۵۰ میلیون دلار برای مقابله و مهار ریزگردها که اذن رهبری نیز برای آن کسب گردید و اقداماتی که توضیح داده شد. امیدوارم مجموعه این منابع و فرصت‌های فراهم شده بتواند حال محیط زیست شکننده کشور را کمی بهبود بخشد./ایسنا

۱۶ گیگاوات به ظرفیت انرژی بادی اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۷ اضافه شده است

طبق آمار WindEurope (انجمن انرژی بادی اروپا) در سال ۲۰۱۷ حدود ۱۶ گیگاوات به ظرفیت انرژی بادی اتحادیه اروپا اضافه شده است.

به گزارش زمین سبز پارس و به نقل از سی ان بی سی (CNBC) 12.5 گیگاوات از این افزایش مربوط به انرژی بادی ساحلی یا دریایی و ۳.۱ گیگاوات مربوط به انرژی بادی فرا ساحلی است. این در حالی است که نصب مزرعه‌های بادی ۲۰ درصد نسبت به سال ۲۰۱۶ رشد داشته است.

از نظر پروژه‌های سرمایه گذاری نیز در سال ۲۰۱۷ حدود ۱۱.۵ گیگاوات مزرعه بادی نهایی شده است. ارزش این سرمایه گذاری ها ۲۲.۳ میلیارد یورو (۲۷.۵۳ میلیارد دلار) بوده که ۱۹ درصد کمتر از سال ۲۰۱۶ بوده است.

این کاهش سرمایه گذاری به دلیل کم شدن هزینه‌های مرتبط با انرژی بادی و رقابت بیشتر در مزایده‌ها بوده و سرمایه گذاران ظرفیت بیشتری در قبال پرداخت پول کمتر به دست آورده‌اند.

گیلس دیکسون (Giles Dickson) مدیر انجمن انرژی بادی اروپا سال ۲۰۱۷ را برای انرژی بادی اروپا، سالی قوی ارزیابی کرده است. در سال ۲۰۱۷ انرژی بادی ۱۲ درصد از ظرفیت کل برق اروپا را به دست آورده است.

او درباره انرژی بادی می‌گوید که ارزان و پایدار است و بسیاری از مصرف‌کنندگان انرژی در اروپا به انرژی بادی روی آورده‌اند.

 

شما می‌توانید این خبر را به زبان انگلیسی اینجا بخوانید.

 

حمل و نقل عمومی رایگان؛ برنامه آزمایشی آلمان برای مبارزه با آلودگی هوا

دولت آلمان به منظور انجام برنامه‌های اتحادیه اروپا در ارتباط با آلودگی هوا و اجتناب از پرداخت جریمه این برنامه را در ۵ شهر خود به اجرا خواهد گذاشت.

آلمان در ماه ژانویه متعهد شده تا کیفیت هوا را در شهرهای خود بهبود دهد و به همین دلیل تحت فشار کمیسیون اروپا قرار دارد. مقامات آلمان به دلیل مشکلات کیفیت هوا در شهرهای این کشور با اقدام قانونی روبرو هستند.

به گزارش زمین سبز پارس و به نقل از گاردین، بر اساس این طرح استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی در شهرهایی که دچار آلودگی هوا هستند، رایگان می‌شود.

این طرح تا پایان سال در شهرهای غربی آلمان مانند بن و شهرهای صنعتی Essen و Mannheim مورد آزمایش قرار خواهد گرفت.

بر اساس این برنامه علاوه بر رایگان شدن استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی در بعضی شهرهای آلمان، طرح ایجاد منطقه پاک، کاهش استفاده از خودروهای شخصی و ایجاد انگیزه برای استفاده از خودروهای برقی مطرح شده است.

کارخانه مرسدس بنز، بی ام و و فولکس واگن بزرگ‌ترین کارخانه خودروسازی دنیا نیز موافقت کرده‌اند که برای گسترش حمل و نقل عمومی سالانه ۲۵۰ میلیون تا ۱ میلیارد یورو سرمایه‌گذاری کنند.

حمل و نقل عمومی در آلمان بسیار محبوب است و قرار است در شهرهای دیگر نیز بلیت مترو ارزان شود.

آلودگی هوای مرگبار بیش از ۱۳۰ شهر اروپا را تحت تاثیر خود قرار داده و باعث مرگ ۴۰۰ هزار نفر و ۲۰ میلیارد یورو (۲۴.۷ میلیارد دلار) در بخش سلامت هزینه شده است.

 

شما می‌توانید این خبر را به زبان انگلیسی اینجا بخوانید.

 

شکلات‌های ولنتاین ممکن است سبزترین راه برای نشان دادن عشق شما نباشد

هم‌زمان با تقاضای رو به رشد جهانی شکلات، صنعت شکلات به سرعت در سال‌های اخیر گسترش یافته است. گزارش‌های جدید نشان می‌دهد که تقاضای رو به رشد جهانی برای کاکائو به جنگل‌زدایی در آسیا و آفریقا پیوند عمیقی دارد. تحقیقات نشان می‌دهد که تولید کاکائو باعث جنگل‌زدایی در غرب آفریقا، اندونزی، پرو و اکوادور شده است.

به گزارش زمین سبز پارس و به نقل از گاردین، داده‌های واردات و صادرات کاکائو بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۶ و نقشه‌های مناطقی که کاکائو در آن نقاط کشت می‌شود، نشان می‌دهد که در صورت عدم تغییر در صنعت کاکائو این جنگل‌زدایی در سراسر جهان رخ خواهد داد.

در ماه سپتامبر ۲۰۱۷ بعد از تحقیقات گسترده و اعتراضات نسبت به جنگل‌زدایی در مناطقی که کاکائو کشت می‌شود، ۲۳ شرکت بزرگ شکلات سازی و دولت‌های کشورهای ساحل عاج و غنا (از بزرگ‌ترین کشورهای صادرکننده کاکائو) تعهد دادند که به جنگل‌زدایی‌های خود در غرب آفریقا ادامه ندهند.

شرکت‌های Olam و Hershey از بزرگ‌ترین شرکت‌های ساخت شکلات هستند که اعلام کرده‌اند بر این تعهد پایبند خواهند ماند.

 

شما می‌توانید این خبر را به زبان انگلیسی اینجا بخوانید.

 

کارشناسان محیط زیست هشدار دادند؛ سرعت بالا آمدن سطح آب دریاها بیشتر شده است

بررسی‌ها نشان می‌دهد سطح آب‌های زمین با سرعت در حال افزایش است و احتمال دارد افزایش سطح آب دریاها تا پایان قرن به ۶۶ سانتی‌متر برسد. در چنین شرایطی شهرهای ساحلی دچار مشکلات حائز اهمیتی خواهند شد.

در گذشته میزان سالانه افزایش سطح آب دریا سه میلی‌متر بوده اما ممکن است تا سال ۲۱۰۰ این میزان بیش از سه برابر شده و به ۱۰ میلی‌متر برسد.

روند افزایش سطح آب دریاها که بیشتر در نتیجه ذوب شدن پهنه‌های یخ در گرینلند و جنوبگان است این قابلیت را دارد که مجموع سطح آب دریاها را تا سال ۲۱۰۰ دو برابر افزایش دهد.

محققان با بیان اینکه تغییرات اقلیمی به دو طریق موجب افزایش سطح آب دریاها می‌شوند، اظهار داشتند: انباشت بیشتر گازهای گلخانه‌ای در اتمسفر دمای آب را افزایش و آب گرم را گسترش می‌دهد. این شرایط در بخشی از افزایش سطح آب دریاها در ربع قرن گذشته تاثیر داشته‌ است؛ و همچنین سطح آب دریاها با افزایش جریان آب ناشی از ذوب شدن سریع پهنه‌های یخ، بالاتر می‌آید.

 

شما می‌توانید این خبر را به زبان انگلیسی اینجا بخوانید.