آخرین اخبار محیط زیست در حوزه های مختلف مانند بحران آب ایران ، انرژی خورشیدی ، بازیافت ، آلودگی هوای شهر های صنعتی و ارائه تکنولوژی های جدید در دنیا

با دنبال کردن اخبار محیط زیست از وبسایت زمین سبز پارس خود را در زمینه محیط زیست به روز نگه دارید. ما علاوه بر اخبار محیط زیست اطلاعات بسیاری در خصوص راه های جدید برای مبارزه با بحران آب ارائه می دهیم. ما اعتقاد داریم که تنها راه مبارزه با بحران آب ایران صرفه جویی در مصارف خانگی نیست. ما با ارائه راه حل های جدید قصد داریم در جهت حل مشکل بحران آب اقدام نماییم.

 

ماهیگیری با استفاده از مواد سمی در خوزستان + عکس

ناامنی و عدم نظارت سازمان حفاظت محیط زیست بر منطقه دشت آزادگان و بستان تا جایی است که متخلفان در روز روشن و به کرات اقدام به سم ریزی در آب‌ها کرده و ماهیان مسموم را به بازارهای بستان، سوسنگرد و اهواز برده و با قیمت ماهی سالم به متقاضیان عرضه می‌کنند.

 

انتهای رودخانه‌ها و نهرهایی که به هورالعظیم می‌ریزند این روزها به دست سودجویان با سموم شیمیایی دفع آفات سم ریزی می‌شوند. هرچند آب این نهرها مملو از فاضلاب و پساب‌های کشاورزی است به نام احیا وارد تالاب یا به اصطلاح، گنداب هورالعظیم می‌شوند اما هنوز آبزیانی در آن‌ها زندگی می‌کنند که متأسفانه هر ساله در فصل تابستان به دنبال این سم ریزی‌ها نابود می‌شوند.

 

متأسفانه هیچ‌یک از آبزیان از این سم ریزی‌ها جان سالم به در نبرده و کوچک و بزرگ قربانی می‌شوند. ماهی بینی (Barbus sharpeyi) که در لیست سرخ IUCN، گونه آسیب‌پذیر معرفی شده یکی از ارزشمند‌ترین آبزیان این منطقه است که این روزها به سادگی و در سایه سکوت و بی‌تفاوتی مسئولان محیط زیست خوزستان قربانی سم ریزی سودجویان می‌شود.

 

ناامنی و عدم نظارت سازمان حفاظت محیط زیست بر منطقه دشت آزادگان و بستان تا جایی است که متخلفان در روز روشن و به کرات اقدام به سم ریزی در آب‌ها کرده و ماهیان مسموم را به بازارهای بستان، سوسنگرد و اهواز برده و با قیمت ماهی سالم به متقاضیان عرضه می‌کنند. صید ماهی با استفاده از سم که سال‌هاست در استان خوزستان به ویژه دشت آزادگان رواج دارد علاوه بر تبعات خطرناکی که در آینده برای مصرف‌کنندگان به همراه می‌آورد در بسیار موارد به مسمومیتشان منجر شده است.

 

 

 

آلودگی هوا دشمن کلیه‌ها

مطالعات محققان دانشگاه واشنگتن در سنت لوییس نشان می‌دهد آلودگی هوا خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن کلیه و نارسایی کلیه را افزایش می‌دهد.

 

این مطالعه با بررسی اطلاعات پزشکی بیش از ۲.۵ میلیون نفر به مدت ۸.۵ سال در آمریکا نشان می‌دهد آلودگی هوا با بیماری‌های مزمن کلیه و در نهایت نارسایی کلیه مرتبط است.

 

به گزارش مدیکال ساینس، این مطالعه نشان می‌دهد از جامعه آماری مورد مطالعه، ۴۴ هزار ۷۹۳ نفر مبتلا به بیماری‌های مزمن کلیه و دو هزار و ۴۳۸ نارسایی کلیه، با آلودگی هوا با شاخص آلودگی فراتر از ۱۲ میکروگرم در متر مکعب هوا مرتبط بوده که توسط آژانس حفاظت از محیط زیست آمریکا بیان شده است.

 

ذرات گرد و غبار، ذرات میکروسکوپی خاک، آلودگی، دود و بخار وقتی که وارد جریان خون می‌شوند، عملکرد کلیه را مختل می‌کنند. علاوه بر کلیه‌ها، ارگان‌های دیگر بدن از جمله قلب و ریه نیز آسیب می‌بینند که در مطالعات دیگر مورد بررسی قرار گرفته‌اند. این مطالعه نشان می‌دهد حتی مقادیر کم از ذرات آلاینده نیز برای کلیه‌ها مضر هستند. هرچه میزان آلاینده‌ها بیشتر باشد، آسیب وارد به کلیه نیز شدیدتر است.

 

بیماری مزمن کلیه به کم خونی، ضعف استخوانی، آسیب‌های عصبی و فشار خون بالا منجر می‌شود. این عارضه در مراحل نهایی، به نارسایی کلیه منجر می‌شود و عملکرد کلیه‌ها به طور کامل متوقف می‌شود. در این مرحله از بیماری، تنها راه درمان دیالیز یا پیوند کلیه است.

 

کلیه اندامی لوبیا شکل و تقریبا به اندازه مشت بسته انسان است و درست زیر قفسه سینه قرار دارد. عملکرد کلیه به زبان ساده، دفع زباله‌های بدن است. کلیه روزانه حدود ۲۰۰ لیتر خون تصفیه می‌کند و از آن حدود ۲ لیتر آب اضافی و مواد زائد غربال می‌کند و از طریق مجاری ادراری دفع می‌کند.

 

تنظیم فشار خون، تعادل الکترولیتی و تولید سلول‌های قرمز خون به عهده کلیه‌هاست. چنانچه کلیه‌ها یک روز وظایف خود را به درستی انجام ندهند، عملکرد اکثر ارگان‌های بدن، به ویژه قلب مختل می‌شود.

 

نتایج این مطالعه در نشریه American Society of Nephrology منتشر شده است./ایرنا

 

قربانیان آلودگی هوا در اروپا

آلودگی‌های ناشی از موتورهای دیزلی در ایتالیا، سالانه هزار و دویست و پنجاه قربانی می‌گیرد. با توجه به مطالعات سازمان هواشناسی نروژ، در میان کشورهای اروپایی، ایتالیا بیشترین تعداد قربانیان آلودگی هوا را به خود اختصاص داده است. به عقیده کارشناسان، سالانه چهارصد و بیست و پنج هزار نفر از ساکنان بیست و هشت کشور عضو اتحادیه اروپا به همراه نروژ و سوئیس، بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند.

 

بر همین اساس، اندکی کمتر از ده هزار نفر از شهروندان اروپایی، به علت گازهای حاوی نیتروژن موتورهای دیزل جان خود را از دست می‌دهند. چهار هزار و پانصد و شصت نفر از این افراد، به علت رعایت نکردن استانداردهای لازم توسط خودروسازان در میزان گازهای موتورهای دیزل، قربانی می‌شوند.

 

بر اساس مطالعات، ایتالیا (در میان دیگر کشورهای اروپایی) دارای بیشترین تعداد افرادی است که به علت گازهای موتورهای دیزل، دچار مرگ زودرس می‌شوند. سالانه دو هزار و هشتصد و ده شهروند ایتالیایی دچار مرگ زودرس می‌شوند که مرگ هزار و دویست و پنجاه نفر از آنها ناشی از بالا بودن گازهای موتورهای دیزل از اندازه استاندارد اعلام شده توسط آزمایشگاه‌های تعیین سطح آلایندگی، به کارخانه‌های خودروساز است. این تعداد در آلمان نهصد و شصت و در فرانسه ششصد و هشتاد نفر است. علت مرگ همه این افراد نیز رعایت نکردن سطح استاندارد آلایندگی خودروها توسط کارخانه‌های خودروساز اعلام شده است.

 

محققان اعلام کرده‌اند، اگر موتورهای دیزل دارای سطح آلایندگی کمتری مانند موتورهای بنزین سوز بود، در اینصورت می‌توانستیم از سه چهارم مرگ‌های زودرس، یعنی سالانه حدود هفت هزار و پانصد هزار نفر در اروپا و هزار و نهصد و بیست نفر در ایتالیا جلوگیری کنیم.

فرسایش خاک ایران ۴ برابر دنیا

فرسایش خاک ایران یکی از جدی‌‌ترین معضلات کنونی محیط‌ زیست کشور است. خاکی که برای تولید هر یک سانتی‌متر آن بیش از ۵۰۰ سال زمان نیاز است به راحتی در اثر عوامل طبیعی و سهل‌انگاری‌های انسانی از بین می‌رود.

آمار و ارقام منتشر شده از میزان فرسایش خاک اگرچه متفاوت اما نگران‌کننده است. بر پایه آمارها، سالانه حدود دو میلیارد تن از خاک حاصلخیز ایران دچار فرسایش می‌شود؛ رقمی ۴ برابر فرسایش خاک در کشورهای جهان.

انتشار آمارهای نگران‌کننده از میزان فرسایش در کشور و هشدار کارشناسان محیط‌زیست در فضای رسانه‌ای در سال‌های اخیر منجر به تدوین لایحه خاک در دولت یازدهم شد. این لایحه که هنوز در صف تصویب به سر می‌برد، مدیریت خاک را از نظر فرسایش و آلودگی مورد توجه قرار می‌دهد و باعث داشتن نگاهی قانونمند به مقوله حفاظت از آن می‌شود.

حجت‌الاسلام حسن روحانی، رییس‌جمهوری نیز در سخنرانی خود در جلسه رأی اعتماد به وزیران پیشنهادی دولت دوازدهم، از برنامه دولت در زمینه مقابله با فرسایش خاک سخن گفت.

روحانی عنوان کرد: اگرچه آگاهی نسبت به مدیریت منابع آب عمومی‌‌تر شده اما منابع خاک کشور نیز به دلیل الگوی توسعه، عقب‌‌ماندگی‌‌های فناوری و بسیاری علل دیگر در معرض فرسایش شدید است. ادامه این وضعیت کشور را با بحران‌های زیادی از جمله تشدید مسأله ریزگردها، بیابان‌زایی شدیدتر، کاهش امنیت غذایی و بیکاری فزاینده مواجه خواهد ساخت.

توجه و برنامه ویژه دولت دوازدهم به مسأله فرسایش خاک، نگاهی به عوامل و راهکارهای کاهش این معضل را در چند نکته ضروری می‌سازد:

۱. فرسایش خاک در ایران تحت تأثیر عوامل متعدد طبیعی و انسانی صورت می‌گیرد. بارندگی شدید، وجود شیب تند در نواحی کوهستانی، فقر پوشش گیاهی و خشک بودن خاک از جمله عوامل فرسایش در مناطق کوهستانی و دشت‌ها هستند. از طرفی، تغییر اقلیم، بهره‌برداری‌های بی‌رویه انسان از طبیعت، تخریب پوشش گیاهی در اثر چرای خارج از ظرفیت دام، کشاورزی سنتی و غیراصولی، جنگل‌زدایی، کم‌آبی و قرار گرفتن ایران روی کمربند فرسایشی جهان دیگر عوامل تشدیدکننده فرسایش خاک در کشور به شمار می‌روند.

سودای قطع درختان و تجارت پرسود چوب بخش عظیمی از جنگل‌های ایران را از بین برده است. تلاش‌های دولت یازدهم برای حفظ جنگل‌ها و منابع طبیعی ایران منجر به تنظیم طرحی با هدف استراحت جنگل‌ها و تغییر نوع فعالیت‌های بهره‌برداری از این منابع شد. پیش‌تر نیز مصوبه‌‌ای نیز در اواخر سال ۱۳۹۲ تصویب شد که براساس آن برداشت از جنگل‌های طبیعی فقط به درختان آسیب‌دیده، فرسوده و افتاده منحصر می‌شود. از طرفی، سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور نیز در حال حاضر، برنامه‌های مناسبی را برای تغییر الگوی مصرف چوب و عدم بهره‌برداری از جنگل‌ها در دستور کار دارد. اقداماتی از این دست باعث پایداری و جلوگیری از شسته شدن خاک در اثر سیلاب و روان آب خواهد شد و تا اندازه زیادی فرسایش خاک در کشور را مانع خواهد شد. چرای دام‌ها و غلبه دامداری سنتی در برخی مناطق ایران آسیب‌های جدی به پوشش گیاهی کشور وارد ساخته است.

به باور برخی کارشناسان محیط‌زیست، چرخه کاشت، داشت و برداشت در ایران به شکلی ناقص اجرا می‌شود؛ یعنی داشت و برداشت در روند زراعی صورت می‌گیرد اما شاهد کاشت درختان و پوشش گیاهی نیستیم. همین مسأله باعث از هم‌گسیختی سطح خاک شده که به راحتی در اثر بارش باران یا وزش باد از زمین به هوا برخاسته می‌شود.

کشاورزی مبتنی بر اصول سنتی در ایران از عوامل فرسایش خاک در کشور به شمار می‌رود. باقی ماندن آب روی زمین به مدت طولانی، آبیاری زمین‌های شیب‌دار در مناطق کوهستانی و شسته شدن خاک، نبود تناسب میان کشت دیم و شرایط بارندگی و شخم نامناسب در زمین‌های شیب‌دار فرسایش خاک در مناطق کشاورزی را افزایش داده است.

۲. فرسایش خاک که رخ می‌دهد، آب‌ها گل‌آلود می‌شود، عمر سد‌ها و مخازن کم می‌شود، حجم سد‌ها به دلیل رسوبات فراوان کاهش می‌یابد، خاک حاصلخیز اسیر دست باد می‌شود و زمین‌های کشاورزی قابلیت کشت را از دست می‌دهند. همچنین، این بحران تقریباً تازه به شکل‌های دیگرِ شکاف یا فروچاله نیز بروز یافته است. بسیاری از دشت‌های اطراف تهران و استان‌های مرکزی کشور اسیر پدیده خطرناک فروچاله شده‌اند.

فرسایش بالای خاک در کشور باعث شده تا بسیاری از عرصه‌های خاکی ایران ظرفیت‌های بیولوژیکی و قابلیت کاشت حتی یک درخت را از دست بدهند. همچنین، خاک بسیاری از مناطق ایران در معرض شدید فرسایش بادی قرار دارد. تشدید خشک‌سالی و کم‌آبی به ویژه در مناطق مرکزی ایران به همراه وزش بادهای شدید در این مناطق، گرد و غبار و طوفان‌های شن را به همراه داشته است. این معضل زندگی عادی مردم برخی نواحی را مختل ساخته است تا جایی که عده‌ای مجبور به ترک محل سکونت خود شده‌اند. این در حالی است که وجود پوشش گیاهی مناسب در این مناطق مانع باد بردگی ذرات و فرسایش خاک خواهد شد.

۳. ایران از معدود کشورهای منطقه است که از حیث منابع خاکی غنی است. همین مسأله باعث شده تا خاک حاصلخیز ایران در توبره قاچاقچیان به یغما برده شود. معصومه ابتکار، رییس قبلی سازمان حفاظت محیط‌زیست برای نخستین بار به‌طور رسمی از قاچاق خاک ایران به کشورهای همسایه پرده برداشت. از سوی دیگر، برآورد‌ها از نابودی هکتار‌ها اراضی کشاورزی ایران حکایت دارد. در سال‌های گذشته بسیاری از این اراضی در اثر فرسایش خاک و خشک‌سالی از بین رفته و ظرفیت‌های کشت را از دست داده‌اند. کاهش تولید محصولات کشاورزی از پیامدهای این معضل خواهد بود. قرار گرفتن پیامدهای ناشی از فرسایش خاک در ایران در کنار زمان مورد نیاز برای تشکیل یک سانتی متر از خاک، بر ضرورت مقابله با این چالش مهم زیست‌محیطی اضافه می‌کند.

۴. تدوین لایحه حفاظت از خاک و اختصاص برنامه ویژه به مسأله فرسایش در دولت دوازدهم امید تازه‌ای در دل مسئولان و دوستداران محیط‌زیست برای مقابله با این معضل تخریب‌کننده ایجاد کرده است. در یکی از بندهای این لایحه بر پیشگیری و کنترل تخریب، فرسایش خاک و تبعات آن (کاهش حاصلخیزی، تولید، رسوب و آلودگی منابع آب و تقطیر آن) تأکید شده است. از نگاه کارشناسان تصویب این لایحه کمک قابل توجهی به بیابان‌زدایی و کاهش فرسایش خاک در کشور خواهد کرد.

حل مسائل زیست‌محیطی بدون همکاری‌های میان سازمانی و انسجام مدیریتی امکان‌پذیر نخواهد بود. نبود انسجام سازمانی و استفاده نکردن از تجارب گذشته باعث صرف هزینه‌های بی‌فایده در این راه شده است. راهکار جدی و کارآمد مبارزه با بیابان‌زایی و فرسایش خاک، ایجاد انسجام و عملکرد هماهنگ سازمان‌های دولتی و مردم نهاد (سمن‌ها) است. از طرف دیگر، همکاری و اجماع سازمان‌ها در اجرای پروژه‌ها در کنار به‌کارگیری نیروهای بومی به مراتب راهکار پایدارتری خواهد بود. صرفه‌جویی در مصرف آب و مدیریت درست منابع آبی نیز عامل عمده‌ای برای حفظ منابع خاکی ایران است.

۲۵ شهریور روز پاکسازی جهانی

روز پاکسازی جهان، یک جنبش مردمی مدنی است که در سال ۲۰۰۸ در استونی آغاز شد. به این شکل که ۵۰۰۰۰ نفر با هم متحد شدند تا کل کشور را فقط در پنج ساعت تمیز کنند. از آن زمان، این طرح موفقیت‌آمیز گسترش یافته است، یک کشور در یک روز، در سراسر جهان.

تا به امروز، در ۱۱۳ کشور، بیش از ۱۶ میلیون نفر برای تمیز کردن زباله‌های غیر قانونی، به این طرح پیوسته اند. شعار ما این است:

 

بیایید این کار را انجام دهیم!

 

ما در روز پاکسازی جهانی در ۱۵ سپتامبر سال ۲۰۱۸، در یک تلاش عظیم بر اهداف بلند پروازانه‌ی خود برای تمیز کردن جهان از زباله‌ها تمرکز می‌کنیم. ما قصد داریم برای یک روز از اقدامات فوق‌العاده و همکاری ۱۵۰ کشور برخوردار باشیم و اگر موفق شویم، ۵ درصد از جمعیت جهان را شامل می‌شویم.

این فقط یک عدد نیست و نشان‌دهنده‌ میزان مشارکت بالای مردم برای ایجاد تغییرات طولانی‌مدت و پایدار است بنابراین فراتر از یک روز فعالیتِ غیرمعمول است. همچنین این کار با هدف متحد کردن جامعه‌ی جهانی، آگاهی رسانی و رسیدن به هدف نهایی خود یعنی داشتن یک سیاره‌ی پاک و سالم است.

در آن روز، ما از صبح در ژاپن بیدار خواهیم شد و اقدام مثبت خود را در هاوایی با صد میلیون نفر از مردم به پایان خواهیم برد و به این ترتیب در پایان روز، جهان را تغییر داده‌ایم.

رؤیای ما این است که در یک جهان آزاد، پاک و سالم زندگی کنیم و طی چند سال آینده، یک برنامه‌ی دقیق را دنبال خواهیم کرد تا رویایمان به واقعیت بپیوندد.

در این طرح در مرحله‌ی اول، ما به طور فعال افرادی را که مایل به پاک‌سازی وسیع در سراسر کشور هستند، استخدام می‌کنیم. سپس، با استفاده از تکنولوژی، بهترین متخصصان و داوطلبان در سراسر جهان، طرح خود را برنامه‌ریزی می‌کنیم.

در سومین گام، کل جهان را در یک روز بزرگ پاک‌سازی، در سپتامبر ۲۰۱۸ تمیز کنیم.

و در نهایت سازمان‌ها، متخصصان و علاقه‌مندان سراسر جهان را به هم پیوند می‌دهیم تا یک برنامه‌ی جامع درباره‌ی حل مسئله‌ زباله، برای یک بار و برای همه ترتیب دهیم.
ما می‌توانیم سیاره‌ی خود را تمیز نگه داریم، اما این کار در صورتی امکان‌پذیر است که همه با هم برای انجام آن تلاش کنیم.

آیا می‌دانید که هر ساله، ۸ میلیون تن زباله به اقیانوس‌های ما اضافه می‌شود که منبع ۸۰ درصد آن، از خشکی است؟ چرا که زباله یکجا نمی‌ماند. همچنین زباله‌ها تجزیه شده و به مواد شیمیایی و سموم مضر، تبدیل شده و اول به خاک نشت می‌کنند و سپس به آب و هوا منتقل و سبب آلودگی آب آشامیدنی، هوا و شیوع بیماری‌های عفونی می‌شوند در حالی که این عناصر، لازمه‌ی زندگی سالم برای همه‌ی موجودات است.

زباله، یک مشکل جهانی است و تاثیرات منفی آن در سراسر جهان مشاهده می‌شود. خلاصه اینکه، ما باید زباله‌ها را از بین ببریم زیرا نمی‌توانیم هزینه‌ی خسارات و پیامدهای ناشی از آن را بپردازیم.

تیم جهانی نیز نیاز به داوطلبانی خلاق و بلندپرواز برای کمک به گسترش این پیام و رشد سریع‌تر آن دارد.

بیایید در جهانی که پر از خشونت، فساد، فقر شدید، فاجعه‌های طبیعی و بیماری است، تصمیم بگیریم برای حل مشکلات محیط زیستمان، با اصلاح رفتارهای خود و انجام اقدامات مثبت در سرزمین مادری و در جهان، بخشی از راه حل شویم.

بخش غیر ایرانی دریاچه خزر خشک می‌شود

وحشت خشک‌سالی، مثل موجی تا دریای خزر پیش آمده. هر روز خبری درباره دریاچه شمالی ایران منتشر می‌شود؛ این‌که سرنوشت دریاچه ارومیه در انتظار خزر است، این‌که دریای شمال عقب‌نشینی کرده یا این‌که خزر روزی خشک خواهد شد.

وحشت خشک‌سالی، مثل موجی تا دریای خزر پیش آمده. هر روز خبری درباره دریاچه شمالی ایران منتشر می‌شود؛ این‌که سرنوشت دریاچه ارومیه در انتظار خزر است، این‌که دریای شمال عقب‌نشینی کرده یا این‌که خزر روزی خشک خواهد شد. اخیرا یک گروه بین‌المللی از دانشمندان پیش‌بینی کردند که تا ٧۵‌سال دیگر بخش شمالی خزر که قلمرو آبی روسیه و قزاقستان را در خود دارد، خشک خواهد شد و بخش ایرانی دریا در جنوب گسترش خواهد یافت؛ در این پیش‌بینی اعلام شد که دلیل، چیزی نیست جز پدیده گرم شدن جهانی آب‌وهوا. افزایش دما، تغییر در الگوی دما و بارش و کاهش تنوع گونه‌های گیاهی و افزایش طوفان‌های گردوغبار از تبعات تغییرات اقلیمی در خشکی است اما وقتی پای دریاها به میان می‌آید، اوضاع کمی پیچیده‌تر است؛ آن هم برای خزر که با بیشتر از ١٢٠٠کیلومتر طول و ٣٢٠کیلومتر پهنه، بزرگ‌ترین دریاچه کره زمین شناخته می‌شود و موقعیت حساسی دارد؛ با ۵٠‌میلیارد بشکه نفت و ٢۵٧تریلیون فوت مکعب گاز طبیعی.

دریای خزر سال‌هاست که در جدال با خطرات خشکی است. در دهه‌ ۵٠ میلادی سطح خزر دچار افت عجیبی شد. ١٣٠رود به این دریاچه جاری می‌شود و آن زمان بررسی‌ها نشان می‌داد که این مسئله با سدسازی‌ها روی رود «ولگا» و دیگر رودها در مسیر خزر مرتبط است. از سوی دیگر، درحالی‌که سن خزر ١٠میلیون سال تخمین زده می‌شود، گفته شده که نوسانات از ١٢‌هزار ‌سال قبل آغاز شده؛ اما اینجا صحبت از افزایش دماست.

 

گرما خزر را می‌کشد

 

اتفاق تازه از این قرار است: سطح آب خزر از ‌سال ١٩٩۶ تا ٢٠١۵ یک ‌و نیم متر کمتر شده؛ رقمی یک متر بالاتر از سطح سال‌های دهه ١٩٧٠ و البته پایین‌ترین سطح این پهنه آبی. پژوهش‌های تازه می‌گوید گرما خزر را می‌کشد.

بر پایه پژوهش گروهی از دانشمندان بین‌المللی که گزارش آن پیش از این در نشریه آمریکایی Geophysical Research Letters منتشر شده، علت اصلی کاهش سطح آب این دریا، تبخیر عنوان شده است؛ تبخیری برآمده از افزایش درجه حرارت هوای کره ‌زمین. این پژوهش ادعا می‌کند که داده‌های ماهواره‌های گراویتی رکووری و کلیمیت اکسپریمنت و چهار ایستگاه زمینی هم این واقعیت را اثبات می‌کند: سطح آب دریای خزر در آینده هم کاهش می‌یابد که در بخش روسیه و قزاقستان چشمگیر خواهد بود.

موضوع به همین پژوهش ختم نشد و چندی پیش روزنامه روسی «کامسامولسکایا پراودا» هم روی این موضوع مانور داد: «خزر بهترین دریاچه جهان در حال بخار شدن شدید است. بر اثر پدیده گرم شدن جهانی آب‌وهوای کره ‌زمین، دمای سطح آب خزر یک درجه سانتی‌گراد افزایش یافته است.» این نشریه به نقل از کارشناسان ناسا اتحاد جماهیر شوروی را که در ١٩٩١ فروپاشیده، در وضع پیش آمده برای دریای خزر مقصر دانست؛ چرا که در دوره شوروی سیاست بیابان‌زدایی در آسیای مرکزی با انتقال آب‌های دو رودخانه آمو و سیردریا برای استفاده در مزارع پیگیری می‌شد و این کار تعادل زیستی منطقه را بر هم زد.

 

خزر به اندازه ١٧ دریاچه ارومیه خشکیده است

 

موضوع فقط در رسانه‌های خارجی مطرح نشده است. چندی پیش داریوش یوسفی کبریا، مدیر مرکز ملی مطالعات و تحقیقات دریای خزر در نشست بررسی تراز آب دریای خزر در بندر امیرآباد گفت: «در٢٠‌سال گذشته ١٣٠ سانتیمتر از تراز آب دریای خزر کاسته شده که معادل خشک شدن ١٧ دریاچه ارومیه است.» به گفته او از‌ سال ٧۴ تا‌ سال گذشته پس‌روی آب دریای خزر ادامه داشت، اما در یک سال اخیر تراز آب ثابت مانده است. البته همین مرکز پیش از این اعلام کرده بود که در ٢٠‌سال اخیر حدود ١٧۶٠ هکتار از آب‌های ساحلی این دریا به علت کاهش تراز آب، خشک شده است. در طول این مدت تراز آب دریای خزر سالانه ٢تا ٣٠سانتی‌متر کاهش یافت و میزان کاسته شدن از تراز آب تنها در سال گذشته ١٢ سانتی‌متر بود.

در کنار پیش‌بینی‌های اخیر که از خشکی خزر در بخش شمالی و پر شدن آب در بخش جنوبی می‌گوید، مرکز مطالعات و تحقیقات دریای خزر هم پیش‌بینی کرده است که تراز آبی این دریا تا ‌سال ٢٠٢٠ میلادی ۴٢سانتی‌متر افزایش خواهد یافت.

از سوی دیگر، سرنوشت آرال خشکیده همیشه هشداری برای دریای خزر بوده است و در سال‌های اخیر دریاچه ارومیه هم مثالی شده برای نگهداری از دریای شمال؛ به‌خصوص که حالا طرح‌های انتقال آب هم مطرح شده و هنوز مخالفانی دارد. مثل انتقال آب خزر به سمنان که اکنون درحال پیگیری است. براساس تحقیقات، سدسازی و تبخیر زیاد آب پشت سدها در کنار اثر بالای تغییر اقلیم، می‌تواند حیات خز را به خطر بیندازد.

به گفته مصطفی ارگون، دبیر اجرایی شبکه علم و فناوری کشورهای اسلامی، اگر سطح آب دریاها را صفر در نظر بگیریم امروزه سطح آب دریای خزر منفی ٢٨ است، درحالی‌که در گذشته مثبت ١٠٠ بوده است که علت آن می‌تواند تغییر اقلیم باشد. سطح آب دریای خزر در گذشته بالاتر از تمام دریاها بوده است و آب آن وارد دریای سیاه، مرمره و اژه می‌شد، اما امروز برعکس شده است و سطح آب دریای خزر پایین‌تر از سطح آب تمام دریاها قرار دارد.

 

دریای خزر آسیب‌پذیر در مقابل گرمایش جهانی

 

درباره پیش‌بینی تازه، پروین فرشچی، معاون محیط‌ زیست دریایی سازمان حفاظت محیط‌ زیست به «شهروند» می‌گوید: «من جزییاتی از اطلاعات علمی چنین پیش‌بینی‌ای دریافت نکرده‌ام و بنابراین به نظر می‌آید این پیش‌بینی حدس ‌و گمانی براساس شرایط فعلی خزر باشد. آن‌ها مدل‌هایی را در نظر گرفته‌اند، تبخیرسنجی کرده‌اند و با در نظر گرفتن کاهش سطح و پایین بودن عمق و داده‌های فعلی، گفته‌اند تا ٧۵‌سال دیگر چنین اتفاقی می‌افتد.» او با توضیح شرایط عمقی دریای خزر در نقاط مختلف می‌گوید: «میانگین عمق خزر در بخش شمالی بین ١٣ تا ١٧متر است، بخش میانی ٢٧٠ متر عمق دارد و در بخش‌های جنوبی که شمال ایران است، عمق خزر به ١٠٢۵متر می‌رسد. تغییر اقلیم بر تمام نقاط کره زمین اثر می‌گذارد و دریای خزر هم از این آسیب مستثنا نیست به‌خصوص که این دریاچه بسته است و ورودی محدودی دارد و با وجود گرمایش تبخیرش بیشتر شده، تمامی این موارد خزر را حساس‌تر می‌کند.»

بنابراین اگر سطح گرمایش آب بالا برود، چه اتفاقی می‌افتد؟ پاسخ معاون دریایی سازمان محیط ‌زیست این است: «در صورت گرمایش دما شاهد شکوفایی جلبک‌ها و افزایش مرگ‌ومیر آبزیان خواهیم بود. شکوفایی جلبکی باعث می‌شود سطح آب پوشانده شود، اکسیژن به زیر آب نرسد و درنهایت مرگ‌ومیر بالا برود و با ادامه این روند تنوع گونه‌ای کم بشود.»

به گفته فرشچی، این اتفاق‌ سال ٢٠٠۵ در خزر افتاده بود: «اگرچه وسعت زیادی نداشت اما گرمایش ناگهانی سطح آب سبب شده بود در حدود ١٢٠ تا ١٧٠ کیلومتر مربع از سطح خزر با جلبک پوشانده شود. آن زمان برای این مشکل راهکاری نداشتیم. حالا هم نداریم. راهکارهای فیزیکی نظیر آنچه در خلیج‌فارس انجام شد، ممکن است اما اگر افزایش دما ناگهانی باشد، شکوفایی جلبکی اتفاق می‌افتد.»

معاون دریایی سازمان محیط ‌زیست با بیان این موارد می‌گوید: «با وجود گرمایش زمین ما که از عاملان به وجود آمدن این پدیده هستیم باید کاری کنیم که تبعات این پدیده برای ما و محیط‌ زیست ما کمتر شود. برای نمونه با کاهش تولید آلودگی و کاستن از فاضلاب‌های ورودی به دریاچه خزر می‌توان خطرهای پیش‌ روی آن را دور و دورتر کرد. مقابله با گرمایش زمین اما به تنهایی ممکن نیست، همه کشورهای منطقه باید برنامه منسجمی برای کاهش گازهای گلخانه‌ای در پیش بگیرند و خطر را دور کنند.»

 

تغییر اقلیم با دریا چه می‌کند؟

 

اگرچه پیش‌بینی‌ها تا ‌سال ٢٠٢٠ افزایش ٧٠ تا ٨٠سانتی‌متری تراز آب خزر را نشان می‌دهد اما از ‌سال ٢٠٠۶ همچنان شاهد کاهش تراز آب خزر از ٣ تا ۵ سانتی‌متر هستیم. در نواحی جنوبی دریای خزر کاهش تراز آب تا حدود ١٨سانتی‌متر مشاهده شده که موجب کاهش عمق تالاب‌های ساحلی شده است. نظریه‌های مختلفی برای کاهش تراز مطرح شده و هر کدام از این نظریه‌ها هر بار نام خزر را بر سر زبان‌ها انداخته است.

بیشترین تأثیر تغییر اقلیم بر خزر در ایران در خلیج گرگان نمود پیدا کرده است. کاهش سطح آب دریای خزر که بزرگ‌ترین حوضه آبی داخل خشکی جهان است؛ خشکیدن بخشی از خلیج گرگان را به دنبال داشته؛ جایی که به همراه تالاب میانکاله و زاغمرز، به‌عنوان نخستین مجموعه تالاب بین‌المللی جهان در فهرست تالاب‌های کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده است و اهمیت اقتصادی، اجتماعی و محیط‌ زیستی بالایی دارد. اکنون پنج کشور ساحلی ایران، جمهوری آذربایجان، فدراسیون روسیه، قزاقستان و ترکمنستان تحت تأثیر اثرات ناشی از تغییر اقلیم هستند و تغییرات آب و هوا در دریاها و اقیانوس‌ها برای آن‌ها در کاهش تراز آب و افزایش درجه حرارت و شوری اتفاق می‌افتد.

به گفته رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی، تغییر تراز آب دریای خزر، تغییر مسیر جریانات دریایی،‌ گسترش بیابان‌زایی به‌ویژه در سواحل شرقی آن، افزایش فراوانی طوفان‌های دریایی، افزایش دمای سطح آب، کاهش تنوع گونه‌ای و بوم‌سازگان دریایی و ورود گونه‌های مهاجم ازجمله اثرات تغییر اقلیم بر دریای خزر هستند که خسارت زیادی برای بوم‌سازگان ساحلی، صیادی و سازه‌های دریایی به همراه دارند./روزنامه شهروند

دوچرخه‌های خورشیدی برای اولین بار در ایران

برای نخستین مرتبه در ایران و توسط شرکت داتیس خودرو، دوچرخه‌های خورشیدی وارد چرخه حمل و نقل می‌شوند.

 

دوچرخه‌های خورشیدی در حالی قرار است وارد چرخه حمل و نقل شوند که پیش از این دوچرخه و موتورسیکلت‌های برقی با باطری‌های قابل شارژ به عنوان راهکاری برای کاهش آلودگی هوا در کلان‌شهرها مطرح و اقدامات حمایتی گسترده‌ای برای ورود این دست از وسایل نقلیه پاک به چرخه حمل و نقل صورت گرفته بود.

 

با این حال نیاز به شارژ مداوم باطری در دوچرخه‌ها و موتورسیکلت‌های برقی و نبود زیرساخت‌های لازم و مناسب شهری در زمینه تأمین ایستگاه‌های شارژ باطری استفاده از این وسایل را تا حدی با چالش مواجه کرده است.

 

میلاد علینقی مدیر عامل شرکت داتیس خودرو از ورود نخستین دوچرخه خورشیدی با باطری‌های قابل شارژ توسط نور خورشید خبر می‌دهد و می‌گوید: باطری قابل شارژ این دوچرخه‌ها هیچ‌وقت تمام نمی‌شود و به راحتی می‌توان از امکان شارژ آن‌ها توسط نور خورشید استفاده کرد.

 

مدیر عامل داتیس خودرو به عنوان نماینده انحصاری برند ایتالیایی لئوس (LEAOS) در ایران می‌گوید: با ورود دوچرخه‌های خورشیدی به ایران فصل جدیدی از حمل و نقل، ورزش و سبک زندگی در بین ایرانی‌ها گشوده خواهد شد.

 

شرکت داتیس خودرو که پیش از این با ارائه خدمات ویژه به خودروهای هیبریدی و سبز گام‌های مثبتی برای کاهش آلودگی هوا و حفظ محیط زیست برداشته، این بار با دریافت نمایندگی انحصاری دوچرخه‌های دست ساز و خورشیدی لئوس در ایران، پای این محصول جدید و خاص را علاوه بر ایتالیا، آلمان، آمریکا و اتریش به ایران باز کرده تا رؤیای استفاده از دوچرخه‌های برقی بدون تمام شدن شارژ برای دوچرخه‌سواران محقق شود.

 

به گفته علینقی، دوچرخه‌های لئوس علاوه بر شارژ با سلول‌های خورشیدی با برق شهری هم شارژ می‌شوند و هنگام حرکت سرعتشان به ۴۵ کیلومتر در ساعت هم می‌رسد.

 

داشتن نمایشگر دیجیتال و ترمزهای هیدرولیک در کنار بدنه دست ساز و شیک که در مدل‌های سفارشی هم امکان تولید دارد، بیانگر تلفیق هنرمندانه‌ای از علم و هنر ایتالیا است. تلفیقی زیبا برای آن‌هایی که به محیط زیست، ترافیک و سلامتشان اهمیت می‌دهند و در هر شرایط می‌خواهند لوکس زندگی کنند./آرمان اقتصادی

نروژی‌ها در ایران نیروگاه خورشیدی می‌سازند

ریموند کارلسن، مدیر عامل شرکت نروژی اسکاتک سولار اعلام کرد برای ساخت نخستین نیروگاه خورشیدی خود در ایران مذاکره می‌کند.

 

این شرکت نروژی که در زمینه ساخت و مدیریت نیروگاه‌های خورشیدی در کل جهان فعال است، قصد دارد ۱۲۰ مگاوات برق در ایران تولید کند و در آینده این تولید را به ۵۰۰ مگاوات افزایش دهد.

 

کارلسن گفت: نمی‌خواهم بگویم تا چه زمانی یک توافقنامه امضا می‌کنیم، اما در حال تلاش برای تحقق این هدف هستیم.

 

در طرح اولیه مورد مذاکره، برای ایجاد ظرفیت تولید هر ۱۰۰ مگاوات برق، ۱۲۰ میلیون دلار سرمایه لازم است. با این همه با توجه به آلودگی هوا، ایران انگیزه بالایی برای سرمایه‌گذاری در انرژی‌های تجدید پذیر دارد.

 

ظرفیت کنونی تولید برق خورشیدی در ایران ۵۳ مگاوات است، اما ۷۶ شرکت برای مطالعه درباره ایجاد ۹۳۲ مگاوات ظرفیت تولید برق، توافق امضا کرده‌اند.

 

تحریم‌های بانکی مشکل ساخت نیروگاه خورشیدی توسط نروژ

 

شرکت‌های انرژی خارجی به دنبال افزایش سرمایه‌گذاری در ایران پس از لغو تحریم‌های بین‌المللی هستند اما چالش‌هایی در این زمینه کماکان وجود دارد.

 

مهم‌ترین چالش متقاعد کردن بانک‌های بین‌المللی برای همکاری با ایران است چرا که این نگرانی وجود دارد مبادا به تله تحریمی آمریکا بیفتند. آمریکا آن‌ها را تهدید می‌کند که در صورت مبادلات بانکی تحریم خواهد کرد.

 

یک مسئله دیگر تضمین منابع پایدار برای درآمدهایشان است که آن‌ها تمایل دارند در این صورت در ایران سرمایه‌گذاری کنند.

 

شرکت اسکاتک ‌سولار گفته است که مقامات ایران و نروژ به دنبال پیدا کردن فاینانس برای شرکت‌هایشان و در نهایت اجرای این پروژه هستند.

 

رئیس مالی این شرکت گفته است که کشورش ضمانت‌های لازم تأمین مالی را برای انجام این پروژه خواهد داد. حتی به دنبال این است که کمک کند تا پروژه‌های آتی که در ایران اجرا می‌کند نیز فاینانس شوند.

 

این شرکت نروژی گفته است به دلیل منافعی که در خارج از اروپا وجود دارد تمایلی به انجام پروژه‌ها در داخل اروپا ندارند.

تی‌شرت‌هایی برای تبلیغ پرهیز از مصرف تراریخته‌ها + عکس

با توجه به حساسیت اکثر کشورهای جهان نسبت به عوارض و خطرات متعدد مصرف محصولات تراریخته بر انسان و محیط زیست، بسیاری از گروه‌های مردمی در قالب انجمن‌ها و تشکل‌های مردم‌نهاد، وارد عرصه آگاه‌سازی مردم شده‌اند.

اخیراً با توجه به حساسیت اکثر کشورهای جهان نسبت به عوارض و خطرات متعدد مصرف محصولات تراریخته بر انسان و محیط زیست، بسیاری از گروه‌های مردمی در قالب انجمن‌ها و تشکل‌های مردم‌نهاد، وارد عرصه آگاه‌سازی مردم شده‌اند.

 

در ادامه تصاویر طراحی شده بر روی تی‌شرت‌ها با عنوانNON GMO به معنای عاری از دست‌کاری ژنتیک آمده است:

 

 

 

نمونه‌‌هایی از بج‌های(نشان) سینه برای تبلیغ محصولات غیرتراریخته:

 

 

تاثیر منفی آلودگی هوا در تولید انرژی خورشیدی

پژوهش‌های جدید محققان دانشگاه دوک نشان می‌دهد که افزایش ذرات معلق موجود در هوا، میزان برق تولیدی از مبدل‌های انرژی خورشیدی را کاهش می‌دهد.

 

محققان با نمونه‌برداری و ایجاد شرایط مشابه آلودگی‌ پرتراکم‌ترین شهرهای جهان در هند و چین دریافتند که با در نظر گرفتن غلظت ریزگردها و سایر مواد شیمیایی در هوا میزان تولید برق پاک از خورشید بین ۱۷ تا ۲۵ درصد کاهش می‌یابد.

 

به دنبال افزایش غلظت مواد معلق در هوا نه تنها میزان نور قابل دریافت در پنل‌های خورشیدی کاهش می‌یابد، بلکه این مواد معلق با آلوده کردن سطح پنل‌های خورشیدی بیشترین تاثیر را در کاهش برق خروجی دارند.

 

از آنجایی‌که پدیده آلودگی هوا در کشورهای در حال توسعه یک معضل زیست محیطی غیرقابل کنترل است و به دنبال آن هزینه پاک‌سازی پنل‌های خورشیدی به صورت دوره‌ای نیز از نظر اقتصادی به صرفه نیست، بنابراین هنوز تولید برق خورشیدی در کشورهای در حال توسعه یک چالش اساسی محسوب می‌شود.

 

دکتر مایک برگین، دستیار مولف این مطالعه از دانشگاه دوک در مورد نتیجه آزمایش تاثیر منفی ریزگردها در چین و هند گفت: انتشار فزاینده گازهای گلخانه‌ای در کشور چین که بزرگ‌ترین تولید کننده برق در این حوزه است باعث از دست رفتن ۱۱ گیگاوات ظرفیت تولید انرژی شده است.

 

وی معتقد است که بهترین راهکار کوتاه مدت برای کاهش اثر آلودگی هوا، پاک‌سازی دوره‌ای صفحات خورشیدی است و راهکار بلندمدت نیز حذف عوامل آلوده‌کننده و مبارزه با پدیده ریزگردها است.