آخرین اخبار محیط زیست در حوزه های مختلف مانند بحران آب ایران ، انرژی خورشیدی ، بازیافت ، آلودگی هوای شهر های صنعتی و ارائه تکنولوژی های جدید در دنیا

با دنبال کردن اخبار محیط زیست از وبسایت زمین سبز پارس خود را در زمینه محیط زیست به روز نگه دارید. ما علاوه بر اخبار محیط زیست اطلاعات بسیاری در خصوص راه های جدید برای مبارزه با بحران آب ارائه می دهیم. ما اعتقاد داریم که تنها راه مبارزه با بحران آب ایران صرفه جویی در مصارف خانگی نیست. ما با ارائه راه حل های جدید قصد داریم در جهت حل مشکل بحران آب اقدام نماییم.

 

ممنوعیت فروش نی‌های پلاستیکی و گوش پاک کن در بریتانیا

ترزا می نخست وزیر انگلیس در نشست کشورهای مشترک المنافع د در روز چهارشنبه اعلام کرد که بریتانیا آماده است ممنوعیت فروش نی‌های پلاستیکی و گوش پاک کن را اجرایی کند. این ممنوعیت در چارچوب برنامه دفاع از محیط زیست و جلوگیری و محدود کردن آلودگی رودخانه‌ها و دریاها انجام می‌شود.

او افزود که زباله‌های پلاستیکی یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های زیست محیطی در جهان است و بریتانیا باید در این زمینه از کشورهای پیشرو باشد و این طرح باید به گونه‌ای اجرا شود که صنایع تولید کننده این اشیا بتوانند خود را با آن تطبیق دهند.‌

این ممنوعیت در جهت حفظ آب دریاها و اقیانوس‌ها از زباله‌های پلاستیکی انجام می‌گیرد. جایی که جدا از انسان‌ها، میلیون‌ها پرنده و صدها هزار موجودات دریایی در خطر قرار می‌گیرند.

این در حالی است که در تمام دنیا فعالیت‌های گسترده‌ای جهت حذف زباله‌های پلاستیکی در حال انجام است و به همین دلیل “نه به کیسه‌های پلاستیکی” شعار روز جهانی زمین پاک در روز ۲۲ آوریل (۲ اردیبهشت) انتخاب شده است.

 

شما می‌توانید این خبر را به زبان انگلیسی اینجا بخوانید.

تعیین ساعت آب در مدارس اصفهان

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان از تعیین ساعت آب در مدارس به منظور تبیین موضوع کم آبی و ضرورت مصرف بهینه آب خبر داد.

هاشم امینی گفت: با توجه به شرایط بحران کم آبی در اصفهان، اداره کل آموزش و پرورش با نظارت و پایش مصارف مدارس، زمینه کاهش ۱۰ درصدی مصرف آب را در مدارس فراهم می‌کند، این در حالی است که در سال گذشته مدارس استان با ارائه راهکارهای مصرف بهینه آب شاهد کاهش شش درصدی مصرف آب نسبت به مدت مشابه سال قبل بودند.

وی با اشاره به اهمیت شناسایی منابع جایگزین، به منظور تامین آب شرب مشترکین اعلام کرد: همکاری‌های فرهنگی آموزش و پرورش در جهت ترویج مصرف بهینه آب، همراه با تعامل و همکاری‌های لازم در راستای اقدامات فنی با شرکت آبفا، به گونه‌ای است که در مکان‌هایی آموزشی که دارای پتانسیل جهت حفر چاه آب هستند، بتوان چاه جدید برای مصارف شرب حفر نمود، چرا که با حجم ذخیره ناچیز سد زاینده رود نمی‌توان آب موردنیاز جمعیتی بالغ بر چهار میلیون نفر تحت پوشش طرح آب‌رسانی اصفهان بزرگ را تامین نمود./نصف جهان

,

چنگ‌های موسیقی که از هوا، آب می‌گیرند!

در برخی مناطق بسیار کم آب جهان، از صحرای آفریقا گرفته تا رشته کوه‌های آندز در آمریکای جنوبی، از تورهای مخصوصی جهت به دام انداختن رطوبت موجود در هوا جهت تبدیل مه به آب آشامیدنی استفاده می‌شود.

این شکارچی‌های مه با مش بندی‌های ریز خود در معرض جریان‌های بادی قرار می‌گیرند تا قطرات میکروسکوپی موجود را به دام انداخته تا زمانی که به وزن کافی جهت سرازیر شدن به مخزن ذخیره برسند.

این تورها برای بسیاری از افراد، دسترسی مهمی را به آب ایجاد می‌کنند و فناوری آن‌ها طی سال‌ها توسعه و پیشرفت پیدا کرده تا بازده بالاتر، مقاومت بیشتر و احتیاج کمتر جهت تعمیر و ترمیم داشته باشند.

گروهی از محققین دانشگاه Virginia Tech در طرح جدید خود ادعا می‌کنند تورهایی را به وجود آورده‌اند که تا سه برابر بازدهی بالاتری نسبت به تورهای کنونی دارد. آن‌ها نام این طرح را “هارپ HARP” (به معنی چنگ نوعی ساز موسیقی) گذاشته‌اند، زیرا الگوی عمودی سیم‌هایش، بسیار شبیه به این آلت موسیقی است.

جاناتان بوریکو (Jonathan Boreyko) یکی از اعضای این گروه تحقیقاتی درباره این طرح می‌گوید: “هدف بلند مدت ما این است که هارپ بتواند به طور کامل جایگزین تورهای کلاسیک شود زیرا شما با قیمتی کمتر می‌توانید مقدار آب بیشتری را دریافت نمایید.

 

طرح بهبودیافته

 

طبق صحبت‌های آقای بوریکو یک از مشکلات طرح‌های کلاسیک گیر کردن قطرات مه در سوراخ‌های توری است، زیرا سیم‌های افقی مانع انتقال آن‌ها به مخزن ذخیره می‌شوند. پس از آن، توری به شدت توسط آب مسدود شده و باعث می‌شود در مقابل باد نفوذناپذیر شود. در طی این فرآیند جریان باد دارای مه به جای عبور از داخل تور از اطراف آن عبور کرده و میزان جذب مه را کاهش می‌دهد.

اما هارپ از آرایه‌ای از سیم‌های عمودی تحت فشار درون یک قاب ساخته شده بدون اینکه سیمی آن‌ها را قطع نماید و به همین دلیل قطرات آب به راحتی در اندازه‌های کوچک به سمت پایین حرکت می‌کنند. این فن، مشکل انسداد تورهای کلاسیک را حل کرده و باد به طور مداوم از درون هارپ عبور می‌کند و بازده سیستم را بالا می‌برد.

طبق گفته آقای بوریکو، هارپ همچنین تنها به نیمی از سیم‌های تورهای کنونی نیاز دارد و بنابراین سیم پیچ کردن هارپ بسیار به صرفه‌تر از تورهای کنونی خواهد بود.

 

 

 

 

بازده سه برابری

 

آقای بوریکو و گروهش، با استفاده از مه مصنوعی خارج شده از دستگاه رطوبت زن مافوق صوت، آزمایش‌های مختلفی جهت مقایسه مدل‌های کوچک‌تر هارپ با تورهای قدیمی انجام داده و نتایج به دست آمده را در نشریه ACS Applied Materials & Interfaces منتشر کرده‌اند.

آقای بوریکو در این نشریه اشاره می‌کند: “بهترین مدل هارپ در شرایط مه یکسان قادر بود سه برابر آب بیشتر نسبت به توری‌های قدیمی در همان ابعاد جذب نماید. مه جذب کن هارپ هرگز اثری از گرفتگی قابل ملاحظه‌ای را نشان نداد و قادر بود تا به طور مداوم قطرات آبی به کوچکی یک میلیونی‌ام لیتر را به سمت مخزن هدایت کند، در حالی که تورهای دیگر به شدت دچار گرفتگی با آب شدند که مسیر جریان مه را مختل می‌نمود.

اگر چه این طرح در ابعاد کوچکش پتانسیل بالایی را نشان داده است اما باید در مقیاس بزرگ نیز آزمایش شود. گروه تحقیقاتی دیگری به سرپرستی بروک کندی (Brook Kennedy) مدلی بزرگ‌تر از هارپ را در ابعاد یک متر مربع ساخته‌اند و قرار است تا آن را همراه با یک تور معمولی (با همان ابعاد) در منطقه Kentland Farm، نزدیک به دانشگاه ویرجینیا تک که به لحاظ مرطوب بودن مشهور است آزمایش نمایند.

 

یک مشکل جهانی

 

تورهای به دام انداز مه از دهه ۱۹۸۰ تاکنون در نقاط مختلفی از جهان از جمله آفریقا، آمریکای جنوبی، آسیا، غرب آسیا (خاورمیانه) و کالیفرنیا استفاده شده‌اند. بزرگ‌ترین آن‌ها با مساحت بیش از ۶۰۰ متر مربع در مراکش فعال است که آب آشامیدنی صدها نفر را در منطقه‌ای تحت خشک‌سالی تامین می‌کند.

با توجه به افزایش روزافزون خشک‌سالی در بسیاری از مناطق جهان، خلق کردن روش‌هایی نوین و پایدار جهت به دست آوردن آب سالم ضروری به نظر می‌رسد.

طرح منحصر به فرد پروژه هارپ، می‌تواند بسیار فراگیر شده و هزینه‌های تورهای کنونی را نیز کمتر نماید.

 

شما می‌توانید این خبر را به زبان انگلیسی اینجا بخوانید.

ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر تا پایان سال به یک ‌هزار مگاوات می‌رسد

معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان ساتبا از افزایش ۳۶۶ درصدی ظرفیت تولید انرژی تجدیدپذیر و احداث بیش از ۱۰۰۰ نیروگاه تجدید پذیر ۵ کیلوواتی بر بام منازل و خودکفایی ۵ شرکت ایرانی در زمینه تولید پنل‌های خورشیدی در ایران خبر داد.

سید محمد صادق زاده در این باره گفت: در کنار اینکه ایران مقام پنجم را در منابع نفت و دوم را در گاز و اول را در حوزه هیدروکربن‌ها داراست، از جایگاه بسیار مناسب‌تری در حوزه انرژی‌های تجدید پذیر برخوردار بوده به نحوی که از دشت‌های گسترده‌ای جهت تولید برق از طریق احداث نیروگاه‌های خورشیدی و بادی برخوردار است.

وی افزود: در سالی که گذشت با همت و تلاش مردم بزرگوار و سرمایه‌گذاران بخش خصوصی ما شاهد توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در کشورمان بودیم، به نحوی که تا ابتدای سال ۹۷ ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر به ۵۵۰ مگاوات افزایش پیدا کرده و امیدواریم تا پایان تابستان امسال به ۶۰۰ مگاوات برسد.

صادق زاده ادامه داد: همچنین بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده تا پایان سال جاری این ظرفیت باید به ۱۰۰۰ مگاوات برسد و هر ساله امیدواریم شاهد افزایش ۱۰۰۰ مگاواتی ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر در کشورمان باشیم.

معاون وزیر نیرو با اشاره به رشد ۳۶۶ درصدی تولید انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور گفت: با همت مردم ما امروزه شاهد بیش از ۱۰۰۰ نیروگاه تجدیدپذیر ۵ کیلوواتی نصب شده بر بام منازل در کشورمان هستیم و امیدواریم در آینده با تلاش بخش خصوصی و علاقه و همت ملی مردم توسعه این نیروگاه‌ها افزایش یابد.

رئیس ساتبا در پایان با اشاره به نام‌گذاری سال جاری به‌عنوان “حمایت از کالای ایرانی” از سوی مقام معظم رهبری گفت: خوشبختانه ۵ شرکت ایرانی در زمینه تولید پنل‌های خورشیدی و دو شرکت داخلی در زمینه تولید توربین‌های بادی توانسته‌اند بخش قابل توجهی از نیاز سرمایه‌گذاران را تأمین نمایند و در زمینه نیرورسانی و سازه نیروگاه‌های خورشیدی نیز به خودکفایی کامل دست یافته‌ایم./ایلنا

اولین قدم دولت آلمان در حمایت از ساخت خودروهای الکتریکی

با توجه به تأثیر بسزای توسعه خودروهای الکتریکی بر کاهش آلودگی هوای شهرها، دولت آلمان درصدد کمک به افزایش سرعت همه‌گیر شدن این فناوری است.

دولت آلمان اعلام آمادگی کرده تا از تولیدکنندگان باتری‌های خودروهای الکتریکی حمایت کند. پیتر آلتمایر وزیر اقتصاد آلمان با اعلام این خبر افزود: حمایت‌های متعددی برای این تولیدکنندگان در نظر گرفته خواهد شد. به‌عنوان نمونه ممکن است از پرداخت بهای انرژی معاف شوند.

به گزارش رویترز پیتر آلتمایر گفت: باتری‌سازی یکی از صنایع پرمصرف به شمار می‌رود و هزینه انرژی در این صنایع تعیین‌کننده است.

این نخستین اقدام تشویقی دولت آلمان در جهت توسعه خودروهای برقی به شمار می‌رود. در آلمان تاکنون تنها مشوق‌هایی برای خریداران خودروهای برقی و هیبریدی قابل شارژ در نظر گرفته‌شده بود، اما برای تولید این خودروها هیچ کمکی از سوی دولت برنامه‌ریزی نشده بود.

آلتمایر اعلام کرد: «تولید باتری‌های خودروهای برقی نباید دغدغه خودروسازان باشد. عرضه مطمئن این باتری‌ها در آینده باید تضمین‌شده باشد و دولت آلمان آمادگی دارد از تولید این باتری‌ها حمایت کند.»

او تصریح کرد: «تصمیم‌گیری درباره فناوری‌های آینده خودروسازی و خودروهای برقی باید به‌سرعت انجام شود.»

در حال حاضر با توجه به آلایندگی بالای خودروهای دیزل و رسوایی دیزل گیت که گریبان گیر خودروسازان آلمانی شد، بسیاری از خودروسازان تمرکز خود را از تولید خودروهای دیزل به‌سوی خودروهای برقی و هیبریدی معطوف کرده‌اند.

حکمی تاریخی در آمریکای لاتین: دولت کلمبیا باید از جنگل‎‌های بارانی آمازون محافظت کند

دادگاه عالی کلمبیا طی حکمی به حکومت کلمبیا دستور داده است که اقدامات فوری خود را برای حفاظت از جنگل‌های بارانی آمازون انجام دهد.

در این حکم تاریخی که توسط ارشدترین قضات این کشور صادر شده است، گفته شده است که دولت کلمبیا با وجود تعهدات بین‌المللی بسیار، تاکنون به اندازه کافی اقدامات لازم و موثر را برای مقابله با تخریب محیط زیست این جنگل‌ها انجام نداده است.

جنگل‌های بارانی کلمبیا مساحتی به اندازه کشورهای آلمان و انگلستان دارد؛ اما به آرامی توسط کشاورزی نادرست، تولید کوکائین، معادن غیرمجاز و قاچاق چوب درختان در حال تخریب شدن است.

دادگاه در این حکم گفته است: بدون یک محیط زیست سالم انسان‌ها و موجودات زنده قادر به زنده ماندن نخواهند بود و تلاش برای حفظ این جنگل‌ها کوششی برای حفظ حقوق کودکانمان و نسل‌های آینده خواهد بود.

این حکم پس از صادر شده است که گروهی از ۲۵ فعال محیط زیست با سن ۷ تا ۲۶ سال در منطقه این جنگل‌ها به دادستانی برای حقوق خود جهت زندگی آرام، تامین مواد غذایی و تامین آب سالم شکایت کردند.

گروه حقوقی Dejusticia که پیگیری این شکایت را بر عهده داشته‌اند می‌گویند که این برای اولین بار در آمریکای لاتین است که حکمی مانند این در مورد حفظ جنگل‌های آمازون صادر می‌شود. یکی از شکایت‌کنندگان نیز در این باره گفته است: این تصمیم دادگاه عالی، یک حکم تاریخی در زمینه دادرسی‌های مربوط به تغییرات آب و هوایی است.

این در حالی است که در مجلس سنای برزیل در حال تصویب قانونی است که به مدت ۸ سال کشت نیشکر در منطقه جنگل‌های آمازون را ممنوع می‌کند.

 

شما می‌توانید این خبر را به زبان انگلیسی اینجا بخوانید.

زنگ خطر کشاورزی در جنوب کرمان به صدا درآمد

مسائلی چون صحنه گندم زارهایی که با بذرهای تقلبی به علف زار تبدیل شد، تلنبار کردن نامعقول محصول سیب زمینی، ناله‌های بی صدای گوجه کاران و پیاز کاران و خالی شدن سفره کشاورزان، زنگ خطر نابودی کشاورزی در جنوب کرمان را به صدا درآورده است.

سرنوشت نامیمونی که اخیرا گریبان گیر حاصل دسترنج کشاورزان جنوب کرمان شده، اتفاقی انکار ناپذیر است.

این روزها حال و روز کشاورزانی که سالانه بیش از چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تن محصول را زیر گرمای ۴۵ درجه جنوب کرمان روانه بازارهای داخلی و خارجی می‌کنند نگران کننده است و قطعا شما هم با دیدن مزارع درو نشده‌ای که زیر پای احشام لگدکوب می‌شوند و تماشای تجمع‌های اعتراضی گوجه کاران و پیاز کاران خسته‌ای که در گوشه و کنار خیابان‌ها زانوی غم بغل گرفته و روی رفتن به خانه را ندارند، این سوال برایتان پیش می‌آید که واقعا بر سر کشاورزی ریشه‌دار جنوب کرمان چه خواهد آمد؟

بی شک برخی از این وقایع نتیجه کشت‌های غیراصولی و استفاده نکردن کشاورزان از نظر کارشناسان و مشاوران جهاد کشاورزی بوده و برخی از آن وقایع هم به واسطه کم کاری برخی مسئولان در دستگاه‌های اجرایی مربوطه رقم خورده است.

مسلما کشاورزان منطقه قبل از هر اقدامی باید با کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی در زمینه نوع کشت، زمان کشت، کود، آبیاری و دیگر مولفه‌های مربوط مشورت کرده تا بتوانند محصول با کیفیتی را برداشت و روانه بازار کنند اما سئوال اینجاست که کشاورزان جنوب کرمان، تولیدات خود را در کدام بازار و با چه قیمت‌هایی به فروش برسانند؟!

آیا خرید حمایتی محصولات بر زمین مانده کشاورزان، توسط سازمان تعاون روستایی چقدر به کشاورزان منطقه کمک می‌کند؟

به عنوان مثال، این روزها بحث خرید حمایتی گوجه در جنوب کرمان مطرح است و سازمان ذکر شده هر کیلو گوجه را به قیمت ۳۷۰ تومان خرید حمایتی می‌کند در حالی که تنها قیمت سبد خالی حدود ۲ هزار تومان بوده و درواقع ۲۰۰ تومان از قیمت خرید حمایتی، پولِ سبد محصول خواهد شد یعنی هر کیلو گوجه فرنگی ۱۷۰ تومان از کشاورز خریداری می‌شود…

به راستی آیا با ۱۷۰ تومان می‌توان یک لیوان آب خنک خرید؟

گوجه کار نمونه جنوب کرمان در خصوص وضعیت اسفناک قیمت گوجه فرنگی به گفت: با قیمت‌هایی که این روزها مطرح می‌شود حتی هزینه پرداخت دستمزد کارگران مزارع هم به دست نمی‌آید آن هم در شرایطی که بیشتر کشاورزان محصول خود را روی زمین‌های اجاره‌ای کشت کرده‌اند.

جوزاک ادامه داد: وضعیت خرید گوجه فرنگی جنوب کرمان به قدری وخیم شده که بسیاری از کشاورزان جرات نمی‌کنند محصول خود را برداشت کنند.
وی با اشاره به اینکه برخی کارخانه‌های رب از استان‌های دیگر قیمت ۲۰۰ تومان را برای هر کیلو گوجه پیشنهاد داده‌اند اضافه کرد: کارخانه‌های رب گوجه‌ای که در منطقه فعالیت می‌کنند هم حاضر به خرید تولیدات ما نیستند و حتی تاکنون هیچ قیمتی را هم اعلام نکرده‌اند.

جوزاک بیان کرد: در شرایط عادی اگر هر کیلو گوجه فرنگی را ۵۰۰ تومان هم به فروش برسانیم، تنها از لحاظ مادی ضرر نکرده‌ایم و هیچ سودی هم عایدمان نمی‌شود.

یک کارشناس کشاورزی جنوب کرمان نیز عنوان کرد: وضعیت کشاورزی این منطقه رو به بحرانی شدن است و در صورتی که طی یکی دو ماه آینده برای بهبود این وضعیت اقدام جدی انجام نگیرد، شاهد اتفاقات ناخوشایندی در جنوب کرمان خواهیم بود.

ایرج شاهرخی با تاکید بر اینکه با تعطیل شدن کشاورزی در این منطقه، هزاران نفر بیکار می‌شوند گفت: مسئولان برای نجات کشاورزی این دیار باید هر چه زودتر برای تقویت صادرات محصولات کشاورزی تدابیری اتخاذ کنند.

وی با اشاره به اینکه تا چند روز دیگر، محصول سیب زمینی هم به سرنوشت گوجه و پیاز دچار می‌شود ادامه داد: مشکل اساسی کشاورزان در جنوب کرمان، نبود یک بازار فروش مناسب است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب استان کرمان نیز در این خصوص گفت: بنا به دستور وزیر جهاد کشاورزی و ورود معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی و مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور به بحث خرید حمایتی گوجه و صدور دستور شفاهی، عملیات خرید این محصول از کشاورزان شهرستان‌های رودبار جنوب و کهنوج آغاز شده است.

سید یعقوب موسوی بیان کرد: با توجه به برداشت هم‌زمان محصولات مختلف کشاورزی همچون هندوانه، گوجه فرنگی، پیاز، سیب زمینی، خیار، توت فرنگی، فلفل و غیره، سازمان جهاد کشاورزی علاوه بر نظارت بر عملیات برداشت و کارکرد کمباین‌ها و خرید محصولات استراتژیک گندم و کلزا تا پایان برداشت با همراهی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای جنوب کرمان در کنار کشاورزان حضور خواهد داشت.

هم اینک کشاورزانی که هنوز محصول خود را برداشت نکرده‌اند چشم امیدشان به تدبیر دولتمردان برای خروج از شرایط حساس کنونی است و از طرفی با توجه به اینکه برداشت سایر محصولات کشاورزی را نیز در پیش داریم انتظار می‌رود هرچه سریع‌تر برای بهبود وضعیت بازار فروش تولیدات جنوب اقدامی عملی انجام گیرد و قیمت‌های خرید تضمینی به‌گونه‌ای شود که کشاورزان زحمتکش جنوب کرمان برای فرار از بدهکاری و مشکلات دیگر مجبور به رها کردن کشاورزی و خانه و کاشانه خود نشوند.

جنوب استان کرمان با سطح زیر کشت بیش از ۲۶۰ هزار هکتار و با تولید سالانه چهار و نیم میلیون تن انواع محصولات کشاورزی، ۶۰ درصد تولیدات این بخش را در استان پهناور کرمان به خود اختصاص داده و دارای بزرگ‌ترین گلخانه‌های طبیعی جهان است.

سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان هفت شهرستان، جیرفت، عنبرآباد، فاریاب، رودبار جنوب، کهنوج، قلعه گنج و منوجان را زیر پوشش دارد.

نجات اقیانوس‌ها با استفاده از باکتری‌های خورنده روغن

آلودگی اقیانوس‌ها به‌وسیله مشتقات نفتی می‌تواند اثراتی جبران‌ناپذیری برای جانداران و در نهایت سلامت انسان‌ها بگذارد.

کارشناسان در جدیدترین پژوهش‌های خود دریافتند می‌توان با استفاده از نوعی باکتری‌های خورنده روغن به پاک‌سازی اقیانوس‌ها از روغن و نفت پرداخت.

کشف باکتری‌های خورنده روغن به نام (Alcanivorax borkumensis) به وسیله دانشمندان کانادایی دانشگاه کبک (Quebec) انجام شده است و می‌توان از آن‌ها در محل‌هایی که بر اثر نشت روغن دچار آلودگی شده‌اند به سرعت مورد استفاده قرار داد و به این ترتیب از آلودگی محیط زیست دریاها جلوگیری کرد.

نکته منحصر به فرد درباره این باکتری وجود آن در بیشتر دریاها و اقیانوس‌های دنیاست و می‌توان با کشت آن‌ها به پاک‌سازی آب‌ها پرداخت.

این باکتری با تولید آنزیم‌هایی سبب تجزیه محصولات نفتی در آب و خاک می‌شود و به این ترتیب از ایجاد آلودگی در دریاها جلوگیری می‌شود.

کارشناسان به این منظور هزاران باکتری را مورد آزمایش قرار داده و بررسی کرده‌اند که کدام یک می‌توانند آلودگی دریاها بر اثر موادی همچون بنزین، تولوئن و زایلن را پاک کنند.

محققان امیدوار هستند با استفاده از این باکتری و پیشرفت‌های علمی بتوانند مانع از سرایت آلودگی در دریا و اقیانوس‌ها شوند./تجارت نیوز

ماجرای انتقال آب دریاچه وان به دریاچه ارومیه چیست؟

سرپرست دفتر امور تالاب‌ها در سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه هنوز مطالعات مربوط به انتقال آب دریاچه وان به دریاچه ارومیه انجام نشده است، گفت: این طرح هنوز به طور رسمی در ستاد احیای دریاچه ارومیه مطرح نشده و گزارش فنی برای آن تهیه نشده است.

انتقال آب دریاچه وان در ترکیه به دریاچه ارومیه گرچه موضوع تازه‌ای نیست و از سال پیش بحث‌هایی در این باره وجود داشت اما اظهارات جدید، این موضوع را به صدر اخبار احیای دریاچه ارومیه بازگردانده است.

مسعود باقرزاده کریمی با تاکید بر اینکه مطالعات شناسایی ترکیب آب دریاچه وان انجام نشده است، اظهار کرد: سناریوهای متعددی درباره انتقال آب از دریای خزر، دریاچه وان ترکیه، دریاچه سوان ارمنستان و… به دریاچه ارومیه مطرح است و ستاد احیای دریاچه ارومیه اعتقاد دارد که این ایده‌ها باید مورد بررسی قرار گیرد.

وی در پاسخ به این پرسش که ایده پرداز اصلی انتقال آب وان به دریاچه ارومیه کدام دستگاه است، اظهار کرد: نمی‌دانم ایده انتقال آب وان به دریاچه ارومیه از طرف کدام دستگاه مطرح شده است و در جریان این موضوع نیستم اما به طور کلی ایده‌هایی در مورد خرید آب از خارج مطرح شده و به این معناست که احیای دریاچه تحت هر شرایطی باید صورت گیرد.

سرپرست دفتر امور تالاب‌ها با بیان اینکه درستی و امکان‌پذیری اجرای چنین ایده‌هایی باید به تایید کارشناسان برسد، گفت: هنوز ترکیب آب و ترکیب بیولوژی دریاچه وان استخراج نشده و مطالعه‌ای روی مقایسه مشخصات آب دو دریاچه وان و ارومیه صورت نگرفته است و به طور قطع بدون برخورداری از مطالعه نمی‌توان درباره این موضوع تصمیم‌گیری کرد.

باقرزاده کریمی تاکید کرد: هنوز از من به عنوان کارشناس حوزه تالاب‌ها در مورد موضوع انتقال آب وان به دریاچه ارومیه استعلام و نظرخواهی نشده و حتی این موضوع در ستاد احیای دریاچه ارومیه به طور رسمی مطرح نشده است. تنها حرف‌هایی در این باره مطرح شده و احتمالا بررسی‌هایی برای امکان‌سنجی طرح صورت گیرد.

اگرچه سرپرست دفتر امور تالاب سازمان محیط زیست اعلام می‌کند که هنوز مطالعات لازم برای انتقال آب وان به دریاچه ارومیه انجام نشده اما هادی بهادری – نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی – که پیش از این مجری ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی بود اخیرا تاکید کرد که شناخت کیفیت آب دریاچه وان و تطابق آن با دریاچه ارومیه در دانشگاه‌های مراغه، ارومیه و تهران انجام شده و فرصت مناسبی برای احیای دریاچه ارومیه فراهم شده است و احتمال انتقال آن وجود دارد.

نوروز امسال هم اسحاق جهانگیری – معاون اول رئیس جمهوری – در حاشیه بازدید از دریاچه ارومیه گفته بود: انتقال آب حتی از دریای خزر و خارج از کشور به دریاچه ارومیه از بحث‌های ابتدایی ستاد احیا بود و این موضوع همچنان در دستور کار است و مشاور خارجی نیز برای انجام مطالعات پیش‌بینی شده تا امکان انتقال آب از سایر حوزه‌ها به حوزه‌ی دریاچه ارومیه را بررسی کنند البته برخی کارشناسان با انتقال آب از حوزه‌ای به حوزه‌ی دیگر مخالف بوده و تاثیر آن را برای احیای دریاچه مهم نمی‌دانند.

افزون بر این در تابستان سال ۹۵، عیسی کلانتری – رئیس ستاد احیای دریاچه ارومیه – خبر از آغاز مطالعات انتقال آب وان به دریاچه ارومیه را داد و گفت: کشور ترکیه به انتقال آب از دریاچه وان متمایل است. بخشی از مطالعات این طرح صورت گرفته و در حال تکمیل است. مطالعات این پروژه از لحاظ شیمیایی توسط دانشگاه‌های مراغه، تربیت مدرس و ارومیه صورت گرفته و نتایج آن به سوئیس ارسال شده است.

کلانتری همچنین با اشاره به اینکه شوری دریاچه وان کمتر از دریاچه ارومیه است، تاکید کرد که PH دریاچه وان ۹.۲ است و PH دریاچه ارومیه ۷.۴ است بنابراین از لحاظ شیمیایی ترکیب آن‌ها مشکلی ندارد. مطالعات بخش بیولوژیک این پروژه در حال انجام است که در صورت مثبت بودن نتایج آن وارد مذاکره با کشور ترکیه خواهیم شد و اگر بتوانیم ۱.۵ تا دو میلیارد متر مکعب آب از دریاچه وان وارد دریاچه ارومیه کنیم، اتفاق خوبی خواهد بود./ایسنا

قطب جنوب: ذوب شدن بیش از انتظار یخ ها

با توجه به گزارش منتشر شده در مجله نیچر ژئوساینس گرمایش زمین منجر شده است تا ذوب شدن یخ ها در قطب جنوب دور از انتظار بوده و میزان یخ های نزدیک کف اقیانوس در قطب جنوب در طی سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۶ به میزان ۱۴۶۳ کیلومتر مربع کاهش یابد.

تحقیقات محققان دانشگاه لیدز نشان داده است که گرمایش زمین و تغییرات آب و هوا تاثیرات بیشتری از آنچه قبلا تصور می شد بر روی قطب جنوب گذاشته و میزان افزایش سطح دریا به واسطه آب شدن یخ های قطب بیشتر از آنی خواهد بود که پیش از تصور می شد.

با توجه به اینکه این کاهش میزان یخ ها از قسمت زیرین اقیانوس بوده است وسعت یخ ها در تصویر هوایی که تا کنون از قطب جنوب گرفته است تغییر چندانی را نشان نداده بود اما با تحقیقات جدید مشخص شد که افزایش بسیار کم در دمای هوا باعش کاهش سالانه پنج متر از لبه های پایینی ورق های یخ تا ۲ کیلومتر زیر آب است می شود.

بزرگترین میزان کاهش در قسمت  غربی قطب جنوب دیده می شود و دانشمندان معتقدند که این تغییرات منجر به آن خواهد شد که سطح آب در قطب جنوب از گرینلند بالاتر رود. این نتایج می توان منجر به بازنگری در پیش بینی وضعیت افزایس سطح دریاها شود زیرا که در سال های قبل اینگونه تصور می شد که سهم گرینلند از سهم تخمینی قطب جنوب بیشتر است، در حالی که تحقیقات جدید خلاف این باور را نشان می دهد.