آخرین اخبار محیط زیست در حوزه های مختلف مانند بحران آب ایران ، انرژی خورشیدی ، بازیافت ، آلودگی هوای شهر های صنعتی و ارائه تکنولوژی های جدید در دنیا

با دنبال کردن اخبار محیط زیست از وبسایت زمین سبز پارس خود را در زمینه محیط زیست به روز نگه دارید. ما علاوه بر اخبار محیط زیست اطلاعات بسیاری در خصوص راه های جدید برای مبارزه با بحران آب ارائه می دهیم. ما اعتقاد داریم که تنها راه مبارزه با بحران آب ایران صرفه جویی در مصارف خانگی نیست. ما با ارائه راه حل های جدید قصد داریم در جهت حل مشکل بحران آب اقدام نماییم.

 

او ترامپ را پس زد، اما آیا توانایی رهبری موج سبز راه افتاده در اروپا را نیز دارد؟

در ماه فوریه سال قبل، یک هفته پس از آنکه دونالد ترامپ قانون منع سقط جنین را کنار ۷ مرد امضا کرد، خانم ایزابلا لاوین در توییتر خود تصویری را منتشر کرد که نشان می داد در حال امضا کردن لایحه ای در رابطه با گرمایش زمین در کنار ۷ زن است.

خانم ایزابلا لاوین، وزیر سوئیسی و حامی محیط زیست

خانم ایزابلا لاوین، وزیر سوئیسی و حامی محیط زیست

او که بعد تر معاون نخست وزیر سوئیس نیز شد به واسطه این عکس که مثل ویروس دست به دست می شد به طور مرموزی به عنوان کسی که با رئیس جمهور امریکا تسویه حساب کرده است شناخته شد.

آن تصویر سر و صدای زیادی را در رسانه های جهان بر پا کرد، و اکنون بعد از گذشت حدود دو سال کماکان همه خانم لاوین را با آن تصویر می شناسند. اما رهبر حزب سبز سوئیس و وزیر توسعه روابط بین الملل دیگر یک سیاستمدار فعال در شبکه های اجتماعی نیست. در اولین دوره حضور حزب او در پارلمان، او باعث وضع بیش از ۵۰ قانون طاقت فرسا از جمله افزایش مالیات بر پروازها، افزایش سه برابری اعتبار EU emissions، و قوانین مربوط به کربن شد.

امضا کردن لایحه ای در رابطه با گرمایش زمین

امضا کردن لایحه ای در رابطه با گرمایش زمین

خانم لاوین رهبری یکی از حوزه ها که به تعبیر خودش تجدید حیات در آگاهی نسبت به قوانین محیط زیستی می باشد را در قاره سبز بر عهده دارد. او می گوید که یک موج سبزی در اروپا به راه افتاده است، در آلمان، لوکزامبورگ، بلژیک، و همچنین فنلاند. وی معتقد است که احزاب سبز دیدگاهی مثبت و همچنین اراده ای برای مواجهه با چالش های موجود در دنیای کنونی را ارائه می کنند. شعار پروفایل توئیتر وی نیز چنین است:

“آب و هوا نمی تواند منتظر بماند!”

او اضافه می کند که ما بسیار بر روی نتایج متمرکز شده ایم، و بسیاری از این مسائل و مشکلات به صورت بنیادین بوده اند، سیاست های دراز مدت. برای کار جدی جهت تغییر قوانین و تعیین اهداف بلند مدت، نیاز به آرای حداکثری و اتحاد با سایر احزاب دیده می شود.

در پایان اشاره می کند که فهم فرآیند های طولانی مدت، که بسیار برای ایجاد دموکراسی مهم است، به کندی پیش می رود. همچنین پافشاری روی شعارهای سطحی، و همراه شدن با جریان های عوام فریب کاملا مغایر با چیزی است که حزب سبز می بایست باشد.

 

باتری های ساخته شده از باکتری های بنفش، فاضلاب را به انرژی پاک تبدیل می کنند

مواد آلی (ارگانیک) موجود در فاضلاب شهری و پسابهای صنعتی منابع غنی ای از انرژی، پلاستیک های زیستی، و حتی پروتین جهت خوراک حیوانات هستند، هر چند اگر روش استخراج مناسب آنها اجرا نشود، در تصفیه خانه ها به عنوان آلاینده دور ریخته می شوند. حال، محققین راه حلی پر بازده و دوستدار محیط زیست برای آن یافته اند.

یک واحد تصفیه خانه فاضلاب

یک واحد تصفیه خانه فاضلاب

مطالعه آنها همان طور که در Frontiers in Energy Research چاپ شده است در درجه اول نشان می دهد که باکتری های بنفش استفاده کننده از نور به عنوان منبع انرژی (purple phototrophic bacteria)، که قادرند انرژی حاصل از نور را ذخیره کنند، وقتی در معرض جریان الکتریسته قرار گیرند، می توانند تقریبا ۱۰۰ % کربن موجود در ضایعات ارگانیک را بازیابی کنند، درحالیکه همزمان گاز هیدروژن را جهت تولید برق تولید می نمایند.

یکی از مهمترین مشکلات واحدهای تصفیه پساب در حال حاضر مقدار بالای انتشار کربن است. با استفاده ازین زیست پالایشگاههای نوری می توان انرژی سبز را از فاضلاب برداشت کرد، بدون آنکه رد پایی از حضور کربن باشد.

باکتری بنفش فتوسنتزی (قابلیت استفاده از نور به عنوان منبع انرژی) PPB

وقتی به مبحث فتوسنتز می رسیم، رنگ سبز تمام توجهات را به خودش جلب می نماید. اما، وقتی کلرفیل ها از شاخ و برگ های پاییزی دور می شوند، دوستان زرد، نارنجی و قرمز آنها بر جای می مانند. در حقیقت، رنگدانه های فتوسنتزی در تمام انواع رنگ ها و تمام انواع موجودات زنده جلوه می کنند.

باکتری های بنفش مصرف کننده نور، انرژی را از نور خورشید دریافت و با استفاده از طیف متنوعی از رنگدانه ها به رنگ های نارنجی، قرمز، یا قهوه ای و بنفش در می آیند. اما این در واقع تطبیق پذیری سوخت و ساز آنهاست نه رنگ ذاتی آنها، که این مهم آنها را برای دانشمندان بسیار جذاب کرده است.

باکتری بنفش

باکتری بنفش

با توجه به تنوع زیاد سوخت و ساز در این نوع باکتری ها، می توان از آنها به عنوان ابزاری مناسب جهت بازیابی مواد ارگانیک از فضلاب استفاده نمود. این باکتری، می تواند از ملکول های آلی و گاز نیتروژن (به جای دی اکسید کربن و آب) جهت بدست آوردن کربن، و الکترون و نیتروژن جهت فتوسنتز استفاده نماید. این بدان معناست که آنها می توانند نسبت به سایر باکتری های نوری و جلبک ها رشد کرده و گاز هیدروژن، پروتئین یا نوعی از پلی استر های زیست تخریب پذیر را به عنوان محصول جانبی سوخت و ساز خود تولید نمایند.

بیشترین مقدار سوخت زیستی، کمترین مقدار ردپای کربن

در آخرین مطالعه صورت گرفته توسط این گروه تحقیقاتی، شرایط بهینه جهت به حداکثر رساندن تولید هیدروژن توسط ترکیبی از گونه های باکتری های بنفش نوری مورد بررسی قرار گرفت. آنها همچنین، تاثیر جریان منفی (الکترون هایی که توسط الکترودهای فلزی در محیط رشد تامین می شوند) را روی رفتار سوخت و ساز باکتری ها، مورد آزمایش قرار دادند.

اولین یافته کلیدی آنان این بود که ورود خوراک مواد مغذی باعث حداکثر شدن تولید هیدروژن و حداقل شدن تولید دی اکسید کربن شد. این نشان می دهد که باکتری های بنفش می توانند جهت بازیابی سوخت زیستی ارزشمند از مواد ارگانیک موجود در فاضلاب با ردپای ناچیز از کربن مورد استفاده قرار گیرند. این نتایج وقتی چشمگیر تر شد که از الکترود نیز استفاده شد که برای اولین بار نشان داد که باکتری های بنفش قادرند تا از الکترون های حاصل از الکترود منفی (کاتد) جهت جذب دی اکسید کربن طی فرآیند فتوسنتز استفاده نمایند.

جذب دی اکسید کربن های اضافه نه تنها باعث می شود که انتشار کربن کاهش یابد بلکه سبب می شود تا پالایش زیست-گاز (biogas) از مواد آلی موجود در فاضلاب جهت استفاده به عنوان سوخت زیستی ساده تر گردد.

انرژی های پاک در حال توسعه اند، اما به اندازه ای سریع نیستند که مشکل گرم شدن زمین را حل نمایند!

چین: توربین های بادی و پنل های خورشیدی که قرار است تا سال 2040، چهل درصد برق جهان را تامین کنند.

چین: توربین های بادی و پنل های خورشیدی که قرار است تا سال ۲۰۴۰، چهل درصد برق جهان را تامین کنند.

در دو دهه آینده، سیستم جهانی انرژی شاهد دگردیسی بزرگی خواهد بود و باد و خورشید به عنوان منابع اصلی تولید برق تثبیت خواهند شد؛ اشتهای پایان ناپذیر چین برای مصرف زغال سنگ رو به کاهش است. مقدار سوختی که برای خودروهای خود استفاده می کنیم میتواند به اوج برسد و سپس کاهش یابد.

اما یک نکته مهمی وجود دارد: آهنگ جهانی برای حرکت به سمت انرژی های پاک هنوز به اندازه ای سریع نیست که بتواند خطرات ناشی از گرم شدن زمین را خنثی کند، حداقل تا وقتی که دولت ها قوانین نیرومند جدیدی جهت کاهش انتشار دی اکسید کربن وضع ننمایند.

در گزارش ۶۰۰ صفحه ای آژانس انرژی بین الملل که اخیرا پیرامون پیشبینی وضعیت جهانی انرژی تا سال ۲۰۴۰ انتشار یافته است، آمده است که به دلیل تغییرات بزرگ و اعجاب انگیزی که در بازارهای انرژی رخ داده است پیش بینی آینده کار دشواری است.

در زیر چند موضوع مهم این گزارش آورده شده است:

سیستم های بادی و خورشیدی در حال رشد هستند.

در سرتاسر جهان، بخش برق بیشترین تغییرات و دگردیسی را شاهد است، بیش از یک قرن گذشته. یکی از موارد مهم آن، سرعت رشد بالای انرژی های بادی و خورشیدی است.

در پنج سال اخیر، میانگین قیمت انرژی خورشیدی ۶۵ درصد و انرژی بادی (روی زمین onshore) 15 درصد کاهش یافته است، کاهشی که باز هم ادامه خواهد داشت.

پیش بینی آژانس تا سال ۲۰۴۰ این است که ۴۰ درصد برق جهان توسط انرژی های تجدید پذیر تامین می شود، رقمی که در حال حاضر ۲۵ درصد است.

این گزارش همچنین هشدار می دهد که کشورها می بایست شبکه های برق خود را با توجه به افزایش تولید انرژی های بادی و خورشیدی اصلاح نمایند. این می تواند شامل بازبینی قوانین مربوط به بازار برق با وابستگی به باتری ها و نیروگاههای گازی جهت انعطاف در شبکه و اکتشاف ابزار جدیدی نظیر ذخیره سازی هیدروژن (Hydrogen Storage) باشد.

روزهای مصرف وحشتناک زغال سنگ رو به پایان است

برای دهه ها، کشورهای در حال توسعه نظیر چین و هند بر روی زغال سنگ به عنوان ارزانترین، و ساده ترین روش جهت پیشرفت اقتصاد و خارج کردن خود از شرایط فقر تمرکز کرده بودند.این یک دلیل بزرگ برای افزایش شدید انتشار گاز دی اکسید کربن بوده است.

این به سرعت در حال تغییر است!

چین که نصف مصرف زغال سنگ جهان را دارد، سرمایه گذاری هنگفتی روی انرژی های بادی، خورشیدی، هسته ای و گاز طبیعی کرده است که دلیل اصلی آن نگرانی از ایجاد آلودگی هوای شدید ناشی از نیروگاههای زغال سنگی می باشد. پیش بینی آمار آژانس انرژی این است که مقدار مصرف زغال سنگ چین در حدود سال ۲۰۲۵ ثابت شده (یعنی رشد آن متوقف می شود) و انرژی های تجدید پذیر از آن پیشی خواهند گرفت و در سال ۲۰۴۰ بزرگترین منبع تامین انرژی خواهند بود؛ اما به هر حال حذف کامل زغال سنگ به طور کلی تا دهه های بعد قابل انتظار نیست.

مصرف نفت هنوز کاهش نخواهد داشت

پالایشگاهی در تگزاس امریکا، صنعت پتروشیمی به لحاظ بازدهی نسبت به انرژی های تجدید پذیر پیشرفت زیادی نخواهد داشت.

پالایشگاهی در تگزاس امریکا، صنعت پتروشیمی به لحاظ بازدهی نسبت به انرژی های تجدید پذیر پیشرفت زیادی نخواهد داشت.

حتی با وجود صد ها میلیون خودرو در خیابان ها و جاده های جهان، مقدار مصرف نفت و بنزین به عنوان سوخت به طور مستمر در حال کاهش یافتن است. این گزارش اشاره می کند که مصرف جهانی سوختهای فسیلی برای خودرو ها تا اواسط دهه ۲۰۲۰ به اوج خود می رسد، و بعد از آن به دلیل فشار قوانین جهت استفاده از خودروهای برقی رو به کاهش خواهد بود.

البته این بدان معنا نیست که مصرف کلی نفت جهان کاهش خواهد یافت. فقط حدود یک چهارم نفت در جهان صرف خودروهای مسافربری می شود و مابقی برای کامیون ها، کشتی ها، هواپیماها، گرمایش، تولید پلاستیک و سایر فرآورده های پتروشیمیایی استفاده می گردد. این حوزه ها به لحاظ بازدهی به اندازه اتومبیل پیشرفت نداشته اند، ازین رو پیش بینی آژانس این است که مصرف جهانی نفت تا سال ۲۰۴۰ رو به افزایش باشد و پیشرو مصرف کنندگان نیز کشورهای در حال توسعه خواهند بود.

اهداف و آرمانهای آب و هوایی کماکان دور از دسترس خواهند بود

حتی با دستاوردهای چشمگیر اخیر در حوزه انرژی های تجدید پذیر، جهان کماکان از حل معضل گرمایش زمین دور خواهد بود. مقدار انتشار گاز دی اکسید کربن در سال گذشته ۱.۶ درصد رشد داشته است و برای امسال هم در مسیر افزایشی قرار دارد. این گزارش نشان می دهد که این روند افزایشی تا سال ۲۰۴۰ ادامه خواهد داشت، البته به آرامی.

یک دلیل: منابع بدون کربن نظیر بادی، خورشیدی و هسته ای آن قدر سریع رشد نمی کنند تا تقاضای جهانی انرژی را پاسخگو باشند، به خصوص در کشورهایی نظیر هندوستان و جنوب شرق آسیا. این بدان معناست که مصرف سوختهای فسیلی جهت پر کردن این خلاء افزایش خواهد یافت.

برای تغییر دادن این وضعیت، ملت ها می بایست قوانین اصلاحی جدیدی نظیر سرمایه گذاری در افزایش بازدهی انرژی جهت کاهش دادن افزایش تقاضا، محدود کردن نشت متان از عملیات های صنعت نفت و گاز، و توسعه فناوری های از بین برنده کربن در نیروگاههای فسیلی و کارخانجات سیمان موجود را وضع کنند.

دولت ها نقش تعیین کننده ای خواهند داشت: این گزارش اشاره می کند که جهان سالانه دو تریلیون دلار بر زیرساختهای انرژی سرمایه گذاری می کند، که ۷۰ درصد این مقدار توسط شرکت ها و زیرمجموعه های دولتی انجام می گیرد. این یعنی که آینده مبحث انرژی در دو دهه آینده به طور چشمگیری وابسته به تصمیمات دولت ها خواهد بود.

سیستم های تهویه مطبوع خانه را خنک، اما زمین را گرم می کند. آیا کسی هست که نوع بهتری را اختراع نماید؟

با توجه به افزایش سطح درآمد مردم بیشتری به شهرها مهاجرت می کنند و با توجه به روند گرم تر شدن زمین، خرید جهانی سیستم های تهویه مطبوع و خنک کننده افزایش می یابد. با افزایش این سیستم ها، خب حتما خودتان حدس زدید، روند گرم شدن زمین سریعتر خواهد شد؛ از دو جهت، هم به خاطر انرژی ای که مصرف می کنند و هم به خاطر گازهایی که رها می کنند.

در حقیقت، تا سال ۲۰۵۰ تعداد سیستم های خنک کننده می تواند به ۴.۵ میلیارد افزایش یابد، رقم کنونی ۱.۲ میلیارد است. در پایان قرن ۲۱، سیستم های تهویه و خنک کننده خانگی به تنهایی می توانند دمای زمین را به اندازه نیم درجه سلسیوس بالاتر ببرند.

سیستم های تهویه و خنک کننده خانگی به تنهایی می توانند دمای زمین را به اندازه نیم درجه سلسیوس بالاتر ببرند

سیستم های تهویه و خنک کننده خانگی به تنهایی می توانند دمای زمین را به اندازه نیم درجه سلسیوس بالاتر ببرند

آقای ریچارد برانسون که یک کارآفرین انگلیسی است امیدوار است تا بتواند این چرخه معیوب را از بین ببرد. وی برنامه ای را تحت عنوان “global cooling prize” راه اندازی کرده که جایزه آن سه میلیون دلار است و هدف آن ارائه فناوری بهینه تر برای سیستم های تهویه و خنک کننده می باشد.

این برنامه به معنای واقعی کلمه، برای نجات زمین از فاجعه ای است که در حال رخ دادن است. بیشتر سیستم های خنک کننده، در هسته خود از فناوری بخار فشرده (vapor compression) که مربوط به ۱۰۰ سال قبل است بهره می جویند و هیچ عامل انگیزشی ای جهت بهبود این روش وجود نداشته است.

این جایزه به ۱۰ نفر از متقاضیان برتر مبلغ ۲۰۰،۰۰۰ دلار جهت ساخت نمونه های اولیه که دارای سیستم خنک کننده بهینه تری باشند تعلق می گیرد. این فناوری های بعدا در آزمایشگاه تست خواهند شد و سپس برای آزمایش نهایی به ۱۰ ساختمان در مناطق گرم هندوستان انتقال خواهند یافت.

باور این گروه بر این است که بازدهی سیستم های خنک کن می بایست ۵ برابر بهبود یابد. به عنوان مثال یکی از این فناوری ها نور خورشید را به سمت فضا باز نشر می دهد. همچنین، دولت ها می بایست استاندارد های سخت تری را برای تولید این سیستم ها قرار داده و همچنین مشوق هایی را نیز برای تولید کننده ها و خریداران فراهم آورند.

اخبار خوبی نیز شنیده شده است، دربخشی از اصلاحیه پروتوکل مونترال مقرر شده است که تعدادی از کشورها روی توقف تولید خنک کننده هایی که خود به عنوان گازهای گلخانه ای به حساب می آیند کار کنند.

آشنایی با پنج فناوری جدید دوستدار محیط زیست

 

فناوری های پاک و دوستدار محیط زیست در روزگار حاضر مورد اقبال عموم قرار گرفته اند. چرا که نه؟ با توجه به بحران تغییرات آب و هوایی و سایر مسائل زیست محیطی، فناوری های جدید می توانند به طور چشمگیری موجب کاهش هدر رفت سرمایه های طبیعی شده و با بهره برداری بیشتر از انرژی های سبز وابستگی به سوخت های فسیلی را کمتر کنند. در ذیل چند نمونه از فناوری های جدیدی که می توانند منجر به نجات سیاره زمین شوند معرفی شده است:

کیسه های پلاستیکی با قابلیت خورده شدن، نوشیده شدن و تبدیل به کود شدن

ما همه چیز را می دانیم، درست است؟ این را هم در ابتدا باور نخواهیم کرد! کیسه ی پلاستیکی با قابلیت خورده شدن، نوشیده شدن و تبدیل به کود شدن چیست؟ چگونه کار می کند؟ خب، این یک کیسه پلاستیکی است که از ریشه نشاسته ای گیاه کاساوا (Cassava) و بدون استفاده از مواد نفتی ساخته می شود. این نوع کیسه توسط شرکت Avani که در بالی اندونزی مستقر است تولید می شود.

گیاه کاساوا

گیاه کاساوا

لباس های خاکسپاری دوستدار محیط زیست

خب اگر بخواهید زیر خاک هم دوستدار محیط زیست باشید یک لباس خاکسپاری سبز با استفاده از قارچ ها و برخی دیگر از میکروارگانیسم ها ساخته شده است.

لباس های خاکسپاری دوستدار محیط زیست

لباس های خاکسپاری دوستدار محیط زیست

شرکت سازنده آن COEIO است و بنا به آنچه در وبسایت آنها آمده است این لباس کاملا قابل تجزیه زیستی می باشد و توسط یک طراح مد لباس مطرح به نام Daniel Silverstein ساخته شده است. ساختار حاوی قارچ و برخی انواع دیگر از میکروارگانیسم های موجود در آن سه قابلیت را برای آن فراهم می آورد: کمک به تجزیه سریعتر، کمک به خنثی سازی سم های موجود در جسد، و انتقال مواد مغذی به گیاهان اطراف. نتیجه نهایی خاک شدن همراه با چنین لباسی، یا سایر محصولات این شرکت، این است که اجساد به مواد مغذی حیاتی ای تبدیل می شوند که موجب غنی تر شدن خاک و بخشیدن زندگی تازه به زمین می گردند.

پهپادهای زیست تخریب پذیر با قابلیت شرکت در ماموریت های انسان دوستانه

با پیشرفت تکنولوژی، زباله های الکترونیکی به معضلی مهم تبدیل شده اند. این زباله ها خطرات زیست محیطی و انسانی زیادی از قبیل تجمع مواد شیمیایی در خاک، آب و غذا را دارند. با این وجود، ما نمی توانیم منکر نیاز به استفاده از تکنولوژی باشیم. در بعضی از موارد، فناوری جهت نجات جانها به کار می رود، مانند پهپادهایی که برای رساندن خون در رواندا استفاده می شود. اما، چه می شود اگر به جای استفاده از پهپادها معمول از نوع زیست تخریب پذیر آن استفاده کرد؟ این همان چیزی است که شرکت Otherlab روی آن کار می کند: پهپاد زیست تخریب پذیر که جهت رساندن کمک های پزشکی در کشورهای نیازمند نظیر رواندا استفاده می شود.

پهپادهای زیست تخریب پذیر با قابلیت شرکت در ماموریت های انسان دوستانه

پهپادهای زیست تخریب پذیر با قابلیت شرکت در ماموریت های انسان دوستانه

دستگاههای بازیافت غذای ZERA، تبدیل پسماند غذایی به کود کشاورزی در ۲۴ ساعت

کودهای گیاهی ممکن است چند ماه زمان جهت تشکیل شدن نیاز داشته باشند، اما  با این دستگاه که فناوری آن متعلق به شرکت Whirlpool است، تنها ۲۴ ساعت زمان لازم است! این برای کسانی که در منزل خود باغچه دارند بسیار مناسب است، حتی می توان با آن کسب و کار تولید کود را راه اندازی کرد.

دستگاههای بازیافت غذای ZERA

دستگاههای بازیافت غذای ZERA

کاغذدیواری های خورشیدی آفتاب گردان (sunflare)

بله درست است! هم اکنون فناوری خورشیدی ای وجود دارد که به نازکی کاغذ دیواری است و تقریبا با استفاده از نوار چسب می تواند به تمامی سطوح بچسبد. این فناوری ساخت شرکت sunflaresolar  می تواند همه جا مورد استفاده قرار گیرد. روی سطوح محدب، نمای ساختمان ها، و یا حتی با مصالح ساختمانی ترکیب شود، همچنین می تواند در هر جسم در حال حرکتی نیز استفاده شود. ایده اصلی کار این است که هر چیزی که زیر نور خورشید ساخته می شود، می بایست انرژی خود را نیز از خورشید تامین کند. آیا ما بهانه ای داریم که از انرژی خورشیدی استفاده نکنیم؟

کاغذدیواری های خورشیدی sunflare

کاغذدیواری های خورشیدی sunflare

شما چه فناوری های سبز جدیدی را می شناسید؟

نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید…

سه روش برای خلق راهبرد سرمایه گذاری در تغییرات آب و هوایی

سازمان ملل در این ماه گزارشی پر رنگ از تغییرات آب و هوایی منتشر کرده است که بیان می کند که زمین از چیزی که دانشمندان تصور می کنند سریعتر در حال گرم شدن است و چنانچه واکنش های مناسبی صورت نپذیرد تا سال ۲۰۴۰ وضعیت به نقاط خطرناکی خواهد رسید.

دانشمندان چند دهه است که در مورد گرم شدن جهانی زمین هشدار می دهند، اما این گزارش مانند فریاد آخر است؛ زمان در حال سپری شدن است قبل از آنکه تاثیرات غیرقابل بازگشت  جدی و ممکن بخواهند احساس شوند!

مناظرات در مورد علت ها و معلول ها ادامه خواهد داشت؛ اما مدیران سرمایه می گویند که این میخ کوبیده شده در زمین به سرمایه گذاران نشان می دهد که تغییرات آب و هوایی چگونه سرمایه گذاری آنها را متاّثر خواهد کرد.

پنل های خورشیدی در سوپرسنتر والمارت، کالیفرنیا
والمارت متعهد شده است که از پنل های خورشیدی در مراکز خرید خود استفاده کند.

یک سرمایه گذار مطرح در این حوزه می گوید: “وقتی که شما بدانید چالشی که پیش روی دارید چیست، شما در موقعیت بهتری جهت حمله کردن به آن هستید! گزارش هایی هستند که راه حل ها را به ما نشان می دهند؛ به عنوان مثال وقتی ما بدانیم که باید ۲ تریلیون دلار جهت نجات دادن زمین سرمایه گذاری کنیم، این دقیقا چیزی است که باید انجام دهیم. من فکر میکنم که این مهم به مردم این اجازه را می دهد که باید چه کارهایی را انجام دهند تا به اهدافشان برسند”.

سرمایه گذاری برای اشخاص با تمرکز بر تغییرات آب و هوایی، در حال ساده تر شدن است. بنا به گزارش سازمان سرمایه گذاران پایدار ایالات متحده (US SIF)، از سال ۱۹۹۵ تاکنون، دارایی های مربوط به سرمایه گذاری های پایدار و مسوولانه ۱۸ برابر شده است، بیش از ۱۱ تریلیون دلار.

دو دیدگاه و روش اصلی در حوزه راهبرد سرمایه گذاری مربوط به تغییرات آب و هوایی متصور است: اولی سرمایه گذاری در حوزه انرژی های جایگزین است؛ این مهم میتواند در حوزه های مختلف صورت پذیرد، نظیر تولید و توزیع در حوزه های خورشیدی، باد یا زمین گرمایی، یا شرکت هایی که زیر ساخت های مورد نیاز را می سازند، نظیر باتری های الکتریکی که خودروهای برقی را به حرکت در می آورند.

دیدگاه دیگر، چیزی است که برخی از آن تحت عنوان مجموعه سرمایه گذاری ها جهت مقاوم کردن خود نسبت به آب و هوای جدید یاد می کنند. فرضیه اصلی آن این است که یک زمین گرم تر موجب فروپاشی اقتصادی می گردد و این شرکت ها می بایست باید از قبل در برابر آن آماده شده باشند.

به عنوان مثال مجموعه مراکز خرید والمارت (Walmart)، در حال کار روی پروژه ای است که طی آن ۵۰۰۰ فروشگاه آن در مقابل محیط زیست مسول تر خواهند شد، از کاهش بسته بندی ها توسط عرضه کنندگان محصولات گرفته تا خاموش کردن چراغ های در شب. این ها گام های کوچکی است که به خرده فروشان این امکان را می دهد تا میلیاردها دلار صرفه جویی کرده و زیاده روی را کاهش دهند. در همین ماه، والمارت قراردادی را جهت افزایش استفاده از پنل های خورشیدی را در فروشگاههای خود به امضا رساند. به عنوان نمونه ای دیگر، شرکت تویوتا که تولید کننده خودروهای پیریوس است، اوراق قرضه ای را جهت سرمایه گذاری بیشتر در توسعه خودروهای هیبریدی خود عرضه کرده است.

در ذیل سه روش که می تواند به عنوان معیاری برای سرمایه گذاری در رابطه با تغییرات آب و هوایی مورد نظر قرار گیرد، آورده شده است:

تهییج بازارهای همگانی جهت سرمایه گذاری سبز

سرمایه گذاری عادلانه و همگانی یک روش ساده جهت توصیف دیدگاه در رابطه با تغییرات آب و هوایی می باشد. پای کار بودن و افزایش تعداد و حجم سرمایه گذاری ها همراه با تمرکز روی محیط زیست، طیف وسیعی از گزینه های قابل انتخاب را پیشنهاد می دهد.

به هر حال مردم هم به دنبال بازگشت پول خود هستند و هم از طرفی به دنبال احیای جایگاه اجتماعی خود، سرمایه گذاری سبز می تواند این دو برای آنها به ارمغان بیاورد.

گسترش شرکت هایی که کسب و کارهای مسوولانه را توسعه می دهند

ساختن بنا های پایدار نظیر مزرعه های بادی و نیروگاههای خورشیدی، یک منبع اصلی سرمایه گذاری سبز می باشد. اما بسیاری از شرکت های سایز متوسط در حال اصلاح ساختمان های موجود یا استفاده از انرژی های جایگزین جهت اضافه کردن به منابع انرژی فعلی خود هستند.

به عنوان نمونه، آقای والنتا سرمایه گذاری قابل توجهی در روشهای سنتی صرفه جویی انرژی را برای شرکتهای مختلفی نظیر اینگرسول رَند، لنوکس، هانی وِل، و جانسون در حوزه بهینه سازی سیستم روشنایی و گرمایش – سرمایش در ساختمان های تجاری انجام داده است. نتیجه بدست آمده مصرف بسیار کمتر انرژی، سبز تر شدن ساختمان ها و البته بازگشت سرمایه در دو یا سه سال شده است.

نگاه به آسیا برای اثر گذاری بزرگ

تصمیم آن برای بیرون آمدن از معاهده پاریس یک خبر بزرگ بود، اما میزان آلوده کردن محیط زیستی امریکا در طول ۲۵ سال اخیر تقریبا ثابت بوده است، اروپا هم مقدار انتشار کربن خود را کاهش داده است؛ اما آلوده کنندگان بزرگ در آسیا هستند، به طور خاص کشور چین!

بنا به گزارش صندوق مالی Asia ESG، ۸۵ درصد رشد مربوط به انتشار کربن جهان در آسیا رخ می دهد، و چین ۶۱ درصد این رشد را به خود اختصاص داده است. البته از طرف دیگر، خبر مثبت این است که تعداد پنل های خورشیدی ای که چین در سال ۲۰۱۷ نصب کرده است از کل پنل های خورشیدی ای که امریکا تا سال ۲۰۱۶ نصب کرده است بیشتر است. این نشان دهنده آن است که دولت چین، سیاست خود را جهت کاهش انتشار کربن گذاشته است.

متاسفانه با خروج امریکا از معاهده پاریس، انگیزه رهبران آسیایی نیز برای مقابله با چالش جهانی گرم شدن زمین کاهش می یابد. این بزرگترین نگرانی در این مورد است!

مصرف آب نیروگاه های برق حرارتی در آمریکا دو برابر آبشار نیاگارا است!

 نیروگاه های برق حرارتی
در سال ۲۰۱۷ مقدار آبی که برای نیروگاه های حرارتی ایالات متحده از منابع آبی گوناگون برداشت شده است بیش از دو برابر مقدا آبی بود که سالانه از آبشار نیاگارا جاری می شود. همچنین بیشتر آبی که در سال ۲۰۱۵ در ایالات متحده از آبهای زیرزمینی و آبهای سطحی برداشت شده است برای مصارف بخش برق بوده است. آبیاری کشاورزی با فاصله کم در مقام دوم و تامین آب عمومی با فاصله بسیار زیاد در مقام سوم قرار گرفته است.
به نقل از انرژی امروز، در سال ۲۰۱۵ نیروگاه های حرارتی ایالات متحده ۱۳۳ میلیارد گالن در روز آب مصرف کرده است. با توجه به این که هر گالن آمریکایی برای مایعات تقریبا برابر با ۳.۷۸۵۴۱۲ لیتر است، ۱۳۳ میلیارد گالن برابر با بیش از ۵۰۲۷۴۰۰۰۰۰۰۰ لیتر می شود.
سهم زیادی از این آب به خنک سازی اختصاص داده می شود و مابقی برای کاهش انتشارات و دیگر فرآیندهای یک نیروگاه حرارتی مصرف می شود.
اگرچه برخی نیروگاه های موجود در کنار سواحل آمریکا از آب نمکی یا لب شور هم در عملیات های خود استفاده کرده اند اما بیشتر این مقدار آبی که در سال ۲۰۱۵ در نیروگاه های حرارتی مصرف شده است آب شیرین است.
بیشتر این آب دوباره به اکوسیستم باز گشت داده می شود اما بخشی از آن هم بخار می شود. همچنین آبی که دوباره به اکوسیستم بازمی گردد آلایندگی حرارتی دارند و احتمالا از دمای آبی که برای اکوسیستم ها مناسب است گرم تر باشد.

با توجه به این حجم از  مصرف آب در نیروگاه های حرارتی، انرژی های تجدیدپذیر و توربین های سیکل ترکیبی باید به کمک بیایند. بر اساس اعلام اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده، EIA، از سال ۲۰۱۴ مقدار آب مصرفی برای تولید هر کیلووات ساعت برق در سراسر ایالات متحده در حال کاهش است.
در سال ۲۰۱۴، بخش برق این کشور ۱۵.۱ گالن (بیش از ۵۷.۰۷۸ لیتر) در هر کیلووات ساعت برق تولیدی، مصرف کرده بود. اما در سال ۲۰۱۷، فقط ۱۳ گالن (بیش از ۴۹.۱۴ لیتر) آب در هر کیلووات ساعت مصرف کرده است. دلیل این امر را می توان در توسعه نیروگاه های تجدیدپذیر و کاهش قیمت گاز طبیعی دانست.
بهره برداری از نیروگاه های بادی و خورشیدی تقریبا هیچ مقدار آبی مصرف نمی کند. بنابر این در ۴ سال گذشته این نیروگاه ها به همراه توربین های سیکل ترکیبی گاز، یعنی ترکیب توربین های گازی و بخار؛ آب کمتری نسبت به نیروگاه های مرسوم زغال سنگی یا گازی مصرف کرده اند.
نیروگاه های زغال سنگی و هسته ای به شدت آب مصرف می کنند و از سال ۲۰۱۴ در سراسر ایالات متحده در حال از رده خارج شدن هستند. نیروگاه های جدید زغال سنگ و هسته ای هم چندان بر میزان مصرف آب اضافه نکرده اند.
طبق گفته های EIA ، نیروگاه های حرارتی در شرق آمریکا آب بیشتری نسبت به همان نیروگاه ها در غرب آمریکا مصرف می کنند. دلیل این امر ساختارهای اطراف این نیروگاه ها هستند.
عموما نیروگاه های شرق آمریکا در کنار رودخانه ها و دریاچه های بزرگ قرار گرفته اند، و بنابریان سیستم خنک کنندگی آنها سیستم یکبار گذر یا Once Trough Cooling است. بنابراین مقدار زیادی آب از منابع آبی اطراف برداشت می شود.

در ایالت های غربی، به علت کمبود آب بسیاری از نیروگاه های این نواحی از سیستم بازچرخانی آب، خنک سازی خشک یا سیستم هیبرید خنک سازی استفاده می کنند که به آب کمتری نیاز دارد.
ایالت هایی که در نواحی خشک آمریکا هستند و این روزها به دلیل تغییرات اقلیم خشک تر هم شده اند با این ضرب المثل آشنایی دارند که «ویسکی برای نوشیدن است، آب برای جنگیدن». و سرمایه گذاری برای سیستم های گران قیمت خنک سازی آب در این ایالت ها بسیار ضروری شده است.

قصور گروه بیست (G20) برای مهار پدیده گرمایش زمین

قصور گروه بیست (G20) برای مهار پدیده گرمایش زمین
به نقل از خبرگزاری دویچه وله از نتایج گزارشی که درباره آلودگی‌های محیط زیست و گرمایش زمین تحت عنوان Brown to Green Report منتشر شده است، کشورهای صنعتی و قدرت‌های اقتصادی گروه بیست (G20) برای مهار پدیده گرمایش زمین و همچنین در راه دستیابی به اهداف تعیین شده در پیمان اقلیمی پاریس تلاش لازمه را به‌عمل نمی‌آورند. خطر گرم شدن بیشتر زمین هم‌چنان باقی است و احتمال گرمایشی در حد ۴ تا ۵ درجه نیز وجود دارد.

طبق آمار و اطلاعات ارائه شده در این گزارش، میزان تولید گاز کربنیک در سال گذشته میلادی نه تنها کاهش نیافته، بلکه افزایش نیز داشته است.دو منبع اصلی آلودگی در آلمان بهره گرفتن از ذغال سنگ برای تولید برق و گاز کربنیک ناشی از تردد خودروهای فسیلی می باشد.

سازمان «جرمن‌ واچ» که یکی از سازمان‌های فعال در تهیه این گزارش است، بر جایگزین کردن انرژی‌های فسیلی توسط انرژی‌های تجدیدپذیر نظارت دارد. یان بورک، یکی از کارشناسان این سازمان ضمن اشاره به عدم کاهش میزان گازهای گلخانه‌ای در آلمان گفته است که میزان تولید این گاز‌ها در سال گذشته حتی اندکی بیش از میزان سال ۲۰۰۹ بوده است. آلاینده‌های ناشی از تردد خودروهای فسیلی حتی ظرف پنج سال گذشته در آلمان به میزان ۷ درصد افزایش یافته است.

همچنین بورک تاکید کرده است که پایبندی آلمان به اهداف پیش‌بینی شده در پیمان اقلیمی پاریس تنها در شرایطی ممکن است که این کشور تا سال ۲۰۳۰ به استفاده از ذغال سنگ کاملا پایان داده و همچنین با بهره گرفتن از خودروهای برقی، سیاست خود را در قبال استفاده از انرژی فسیلی در تامین انرژی به‌گونه اساسی تغییر دهد.

هشدار درباره افزایش گرمایش زمین

باید یادآور شد که همه آنچه در این گزارش درباره آلمان آمده است، منفی نیست. به عبارت دیگر، آلمان دستاوردهای مثبتی نیز در زمینه کاهش آلودگی‌های زیست محیطی داشته است. به عنوان نمونه به الزام‌های پیش‌بینی شده در ساخت و ساز در آلمان اشاره شده است. بر اساس قوانین جدید، مواد به کار رفته در ساختمان‌سازی می‌بایست نیاز این بناها به انرژی برای گرم یا سرد کردن را کاهش دهند.

افزون بر آن، در سال ۲۰۱۷، حدود ۳۴ درصد برق آلمان از طریق انرژی‌های تجدید‌پذیر تامین شده‌اند. این در حالی است که میانگین سهم انرژی‌های تجدیدپذیر در تولید برق در کشورهای عضو گروه بیست حدود ۲۴ درصد بوده است.

در این گزارش البته قید شده است که افزایش سهم انرژی‌های تجدید‌پذیر در تولید برق در آلمان، ناشی از فعالیت و برنامه‌های سال‌های گذشته است. در سال ۲۰۱۷ میزان استفاده از انرژی بادی نسبت به قبل حتی کاهش یافته است.

دیگر کشورهای صنعتی و قدرت‌های اقتصادی وابسته به گروه بیست (G20) در اجرای سیاست‌های پیش‌بینی شده در پیمان اقلیمی پاریس، به طور مشابه عمل نمی‌کنند. این گزارش به تفاوت‌های آشکار موجود در سیاست‌های مقابله با آلودگی محیط زیست در کشورهای وابسته اشاره کرده است.

در برخی از کشورها نظیر روسیه، عربستان سعودی و ترکیه اهداف بسیار محدودی برای کنترل تولید گاز کربنیک و گازهای گلخانه‌ای پیش‌بینی کرده‌اند.
گزارش یاد شده حکایت از آن دارد که هرگاه همه جهان همان سیاستی را در پیش می‌گرفتند که از سوی روسیه، عربستان و ترکیه در حال حاضر اجرا می‌شود، احتمال افزایش گرمایش زمین به حد ۴ تا ۵ درجه نیز وجود می‌داشت.

برخلاف تصور، آمریکا از نظر کاهش گاز کربنیک و گازهای گلخانه‌ای موقعیت نسبتا بهتری در قیاس با دیگر کشورهای صنعتی دارد. طبق این گزارش این نتیجه نسبتا درخشان ناشی از سیاست‌های دولت دونالد ترامپ نبوده و حاصل تلاش‌ها و سیاست‌هایی است که در ایالت‌های مختلف آن کشور دنبال می‌شود.

همچنین در این گزارش به تلاش‌ها و برنامه‌های بریتانیا و فرانسه در زمینه قطع کامل استفاده از ذغال سنگ و خودروهای فسیلی اشاره شده است. افزون بر آن از هند به عنوان یکی از کشورهای پیشتاز در زمینه تعیین اهداف اقلیمی یاد شده است. هند مطابق با پیمان اقلیمی پاریس برنامه و هدف محدود کردن میزان گرمایش زمین در حد یک و نیم درصد تا دو درصد را دنبال می‌کند.

تهیه گزارش « Brown to Green » از سال ۲۰۱۵ آغاز شده است. شماری از سازمان‌های ناظر بر تغییرات اقلیمی در تهیه سالانه این گزارش نقش دارند. این گزارش توسط کارزار «شفافیت اقلیمی» (Climate Transparency) منتشر می‌شود. چهارده نهاد و موسسه دولتی و غیردولتی کشورهای وابسته به گروه بیست G20 در تهیه این گزارش مشارکت دارند که از آن بین چند نهاد و موسسه ناظر بر پژوهش‌های اقلیمی در آلمان فعالیت می‌کنند. از آن جمله است سازمان “جرمن‌ واچ”، موسسه “نیو کلایمت” و دانشگاه هومبولت برلین. افزون بر آن‌ها موسسه پژوهش‌های اقلیمی بین‌المللی «کلایمت آنالیتیکس» که دفتر اصلی آن در برلین واقع است، نیز در تهیه این گزارش نقش دارد.

لازم به ذکر است که گزارش سالانه منتشر شده از سوی این مجموعه،  متکی بر اطلاعات و آماری است که در حال حاضر در دسترس این ۱۴ نهاد و موسسه قرار دارند.

چرا کالیفرنیا به این مقدار زیاد آتش سوزی دارد؟

چه چیزی باعث شده کالیفرنیا دچار این فاجعه شود؟ ۴ دلیل اصلی وجود دارد:

تغییرات آب و هوایی

اولی تغییرات آب و هوایی کالیفرنیا است. آقای دکتر ویلیامز که یک زیست هواشناس از موسسه لامونت دوهرتی متعلق به دانشگاه کلمبیا است معتقد است که “آتش به خودی خود موضوع ساده ای ست، مادامی که ماده خشک کافی و جرقه وجود داشته باشد، مواد آتش خواهند گرفت”. کالیفرنیا نیز مانند بسیاری از مناطق غربی، بیشترین رطوبت خود را در فصل های پاییز و زمستان می گیرد. بافت گیاهی این منطقه در طول تابستان بدلیل نبود بارندگی و دمای بالاتر شروع به خشک شدن می کند. این بافت گیاهی بعد تر موجب برافروخته شدن آتش سوزی ها می گردد.

آتش سوزی شدید هر دقیقه 80 هکتار را می سوزاند.

آتش سوزی شدید هر دقیقه ۸۰ هکتار را می سوزاند.

کالیفرنیا از دیرباز همواره در معرض آتش سوزی بوده است، اما ارتباط آتش سوزی های بزرگ این منطقه با تغییرات آب و هوایی غیر قابل انکار است. دکتر ولیامز میگوید: “پشت صحنه تمام اینها، دمای هوا حدودا ۲ تا ۳ درجه فارنهایت (حدودا ۱ تا ۲ درجه سلسیوس) بیش از مقداریست که اگر پدیده گرم شدن زمین وجود نداشت، می بود. این مهم موجب بیشتر خشک شدن بافت گیاهی و البته شانس بالاتر وقوع آتش سوزی می گردد.” برای درک بهتر این مطلب، با بررسی سوابق آتش سوزی این منطقه از سال ۱۹۳۲ مشاده می شود که از ۱۰ آتش سوزی بزرگ رخ داده ۹ عدد آن بعد از سال ۲۰۰۰، پنج عدد بعد از سال ۲۰۱۰، و دو عدد آن مربوط به امسال می باشد (این شامل آتش سوزی مندوسینو که بزرگترین آتش سوزی تاریخ این ایالت می باشد نیز می گردد). روند فعلی نشان می دهد که در آینده شاهد تشدید این روند نیز خواهیم بود.

مردم

حتی اگر تمام شرایط نیز برای آتش سوزی مهیا باشند، کماکان نیاز به کسی یا چیزی جهت شعله ور ساختن آن وجود دارد. گاهی اوقات این ماشه را طبیعت می کشد، مثل وقوع صاعقه و رعد و برق؛ اما در اکثر اوقات به اندازه انسانها مسوول این موضوع نیستند.

آقای اوکلی استادیار علم جَو شناسی از موسسه مطالعات بیابانی، معتقد است بسیاری ازین آتش سوزی های بزرگی که در جنوب کالیفرنیا مشاهده می شود به علت وجود عامل انسانی رخ می دهند. مثلا، امسال آتش سوزی Carr که ششمین آتش سوزی بزرگ این ایالت می باشد به دلیل نقص و آتش سوزی یک دستگاه کامیون رخ داد. کالیفرنیا مردمان زیاد و فصل گرم و خشکی طولانی دارد. آقای ویلیامز می گوید “مردم همواره شعله های کوچک و جرقه ایجاد می کنند و در هنگام فصل گرما و با خشک شدن مواد سوختنی به ویژه بافت گیاهی، احتمال آنکه این جرقه در مکان خطرناکی رخ دهد زیادتر می شود، و این منجر به وقوع آتش سوزی خواهد شد”.

یکی از حادثه دیدگان آتش سوزی اخیر (در ناحیه پارادایز، کالیفرنیا) در حال انتقال به بیمارستان

یکی از حادثه دیدگان آتش سوزی اخیر (در ناحیه پارادایز، کالیفرنیا) در حال انتقال به بیمارستان

 

فرونشاندن حریق

به نظر خلاف جریان می رسد، اما تاریخ ایالات متحده امریکا در اطفای حریق های بزرگ وضعیت آتش سوزی های بزرگ کنونی را مخاطره آمیز تر کرده است.

دکتر ویلیامز میگوید: ” در قرن گذشته، ما به خوبی با آتش سوزی های بوجود آمده در ایالات غربی مبارزه کردیم و هر بار موفق بودیم؛ این بدین معناست که انبوهی از مواد سوختنی که باید میسوختند خوب نسوخته اند؛ و این بدین معناست که در طول یک قرن حجم عظیمی از بافتهای گیاهی آماده به اشتعال روی هم انباشته شده اند. بسیاری از آتش سوزی های کنونی در مناطقی رخ می دهند که بدلیل همین تجمع مواد سوختنی در طول یک قرن اخیر از پتانسیل بالاتری جهت وقوع این حادثه برخوردارند. در سالهای اخیر، سازمان جنگلبانی ایالات متحده سعی کرده است تا شیوه های اطفای حریق خود را اصلاح کند، روشی که از آن به عنوان سوختن کنترل شده یاد می شود.

 

تندبادهای سانتاوانا

هر ساله در فصل پاییز، تندبادهای نیرومندی موسوم به سانتاوانا هوای خشک را از حوضه های غربی به جنوب کالیفرنیا می آورند. در حقیقت این ایالت، دو فصل مجزای آتش سوزی دارد. اولی، از ماه خرداد تا شهریور می باشد که نیرو محرکه اصلی آن ترکیبی از هوای گرم و خشک می باشد.

اما فصل بعدی، از اواسط مهرماه تا اواسط فروردین می باشد که به دلیل حضور همین تندبادهای سانتاوانا می باشد. اینگونه آتش سوزی ها (فصل سرد)، سه برابر سریعتر توسعه پیدا کرده و بیشتر نزدیک به مناطق مسکونی می باشند. این تندبادها نه تنها موجب خشک شدن بافت گیاهی می شوند بلکه باعث پخش شدن خاکسترها و مواد آتش گرفته و نهایتا تسریع در توسعه آتش سوزی می گردند.

چنانچه در پاییز باران ببارد اما به موقع نرسد، مانند آنچه امسال رخ داده است، بادها می توانند شرایط خشکی را خشک تر کنند. در اوایل آبان ماه، مناطق شمالی کالیفرنیا می توانند بیش از ۵ سانتی متر بارندگی را شاهد باشند اما امسال در برخی مناطق نصف این مقدار باران آمده است، مطلبی که نشان می دهد سال خشکی را سپری می کنیم.

 

 

سازمان بهداشت جهانی: قیمت سیگار ها برای نشان دادن آسیب های محیط زیستی ناشی از صنعت دخانیات باید افزایش یابد.

سازمان بهداشت جهانی: قیمت سیگار ها برای نشان دادن آسیب های محیط زیستی ناشی از صنعت دخانیات باید افزایش یابد.

اثر ترکیبات کربن حاصل ازین صنعت با حاصل کل کشورها قابل رقابت است

 

در یک گزارش توصیه شده است که باید قیمت یک بسته سیگار افزایش یابد تا آسیب های محیطی ناشی از صنعت دخانیات از جنگل زدایی گرفته تا آلودگی آب را منعکس کند.

این گزارش با حمایت سازمان بهداشت جهانی نشان داد که اثر ترکیبات کربن حاصل ازین صنعت با حاصل کل کشورها قابل رقابت است

مزارع تنباکو حدود ۵ درصد از جنگل های آسیا و آفریقا را نابود کرده اند.

بریتانیا به همراه چندین کشور غربی دیگر برای سوزاندن منابع کشور های فقیر تر توسط کشور های منتقد محکوم شده است.

تنباکو بیش از آسیب رساندن به ریه های شما، جوامع را متضرر می کنند

تنباکو بیش از آسیب رساندن به ریه های شما، جوامع را متضرر می کنند

 

تولید و مصرف سیگار در دهه های اخیر با رشد تقریبا ۶ تریلیون سیگار در سال برای حدود یک میلیارد سیگاری تولید شده است.

تولید تنباکو بعضی اوقات برای محیط زیست در مقایسه با کالا های اساسی از قبیل محصولات زراعی مضر تر می باشد، این آمار حاصل مطالعه ای است که در چار چوب مقررات سازمان بهداشت جهانی در مورد کنترل تنباکو صورت گرفته است.

پیامد های سیگار کشیدن با اینکه به خوبی شناخته شده است اما هزینه های وارده آن بر سیاره زمین اغلب نادیده گرفته می شود.

نویسندگان این گزارش شرکت های تولید کننده تنباکو را به این که جمعیت رو به رشد کشور های با درآمد پایین را به کار می گیرند تا بار زیست محیطی و اجتماعی را به خارج از کشور تحمیل کنند، متهم کرده اند.

آن ها همچنین درباره ی میزان تولید کربن دی اکسید شک و تردید داشتند در مورد آمار شرکت های دخانیات چند ملیتی که با تولید سیگار ارتباط داشته اند، و این نشان می دهد که این اعدادی که تولید کنندگان دخانیات گزارش کرده اند به طور قابل توجهی پایین تر از آن چیزی است که دانشمندان در این مطالعه ثبت کرده اند.

دکتر نیکولاس هاپکینسون از موسسه ی ملی قلب و ریه در کالج امپریال لندن که با این گزارش همکاری کرده است گفته است: شرکت های عظیم چند ملیتی مربوط به دخانیات که در کشورهای ثروتمند مستقر هستند، به صورت عینی و استعاری منابع و آینده ی افراد آسیب پذیر را در سیاره ی ما می سوزانند.

برگ های تنباکو جهت خشک شدن در مزرعه ای رها شده اند - احمد آباد هندوستان

برگ های تنباکو جهت خشک شدن در مزرعه ای رها شده اند – احمد آباد هندوستان

 

بر اساس تحقیقات به عمل آمده تنباکو سالیانه باعث تولید ۸۴ میلیون تن دی اکسید کربن می شود، که این میزان برابر است با حدود ۰.۲ درصد از کل تغییرات دمایی زمین و در عین حال این میزان برابر است با انتشار این گاز ها از پرو و اسراییل و ۲ برابر بیشتر از چیزی است که از کشور ولز به جو زمین منتشر می شود.

بیش از ۲۰ هزار مایل مربع زمین در سراسر جهان که مربوط به مزارع تنباکو است بیش از ۲۲ میلیارد تن آب استفاده می کند،  این بدین معنی است که یک فرد با کشیدن ۲۰ سیگار در روز به مدت ۵۰ سال مسئولیت کاهش ۱.۴ میلیون لیتر آب در طول عمر خود را دارد.

بر اساس این مطالعه هزینه های دیگر زیست محیطی و اجتماعی این صنعت شامل افزایش فرسایش خاک، استفاده از سطوح بالای آفت کش ها و کار کودکان می باشد.

در چین که بالاترین مصرف کننده سیگار در جهان است، ۵/۲ تریلیون نخ سیگار با استفاده از میلیون ها تن آب و هزاران مایل مربع زمین های زراعی تولید می شود. در عین حال چین کمبود آب شدید را تجربه می کند و نزدیک ۱۳۴ میلیون نفر از سوء تغذیه رنج می برند.

این گزارش اعلام می کند انگلستان که خود تولید تنباکو بسیار کمی دارد هزینه سیگار کشیدن را به طور کامل به گردن کشورهای دیگر انداخته است؛ چه به لحاظ منابع طبیعی، چه به لحاظ سلامت محیط زیست.

تقریبا ۹۰ درصد از تولید کل تنباکو جهان در کشور های در حال توسعه متمرکز است، اما سود حاصل از آن عمدتا به جیب کشورهای توسعه یافته می رود.

دولت ها از طریق افزایش مالیات بر سیگار و فراوری تنباکو، با توجه به هزینه های آسیب به اکو سیستم ها و هزینه های مروبط به انتشار کربن برای مقابله با تغییرات اقلیمی اقدام می کنند.

نویسندگان می گویند جریمه هایی نیز باید برای مجازات شرکت های تولید تنباکو که در حال جنگل زدایی یا آلودگی آب قرار دارند اعمال شود.

ممنوعیت استفاده از فیلتر های یک بار مصرف در فراوری تنباکو و حذف بسته بندی های غیر ضروری نیز توصیه می شود.

علاوه بر آگاهی مردم از مرگ و میر ناشی از سیگار کشیدن، آن ها باید از تاثیرات زیست محیطی صنعت دخانیات نیز مطلع باشند.

دکتر هاپکینسون می گوید : سیگار نه تنها برای افراد مضر است بلکه باید به عنوان یک محصول غیر اخلاقی نیز در نظر گرفته شود.