با توجه به بحران آب لزوم صرفه جویی در مصرف آب و استفاده از راه حل هایی جهت کاهش مصرف ضروری است.

سازمان ملل متحد (UN)، پانزدهم خرداد برابر با پنجم ژوئن را، «روز جهانی محیط زیست» نامگذاری کرده که این روز در ایران، آغاز یک هفته با همین عنوان است.

بخش محیط ‌زیست سازمان ملل متحد (UNEP)، دستورالعمل‌های مربوط به محیط زیست را تنظیم می‌کند و پیاده‌سازی منسجم ابعاد محیط زیستی توسعه‌ پایدار در سیستم این سازمان را، برعهده دارد و در نقش یک مدافع معتبر برای محیط زیست جهانی عمل می‌کند.

ماموریت UNEP این است که سیاستگزاری‌های دولت‌ها و مشارکت ملت‌ها در مراقبت از محیط‌ زیست را با ایده‌پردازی، اطلاع‌رسانی و توانمند سازی مردم برای بهبود کیفیت زندگی خود و بدون به خطر انداختن نسل‌های آینده،تشویق و ترغیب کند.

شعار روز جهانی محیط زیست در سال ۲۰۱۸ : غلبه بر آلودگی پلاستیک

انتخاب شعار«غلبه بر آلودگی پلاستیک» که به نوعی هدف حذف آلودگی‌های پلاستیکی را دنبال می‌کند، فراخوانی برای اقدام همه‌ ما در مبارزه با یکی از بزرگترین چالش‌های محیط ‌زیستی عصرحاضر است. برای برگزاری این رویداد بزرگ جهانی، هر سال یک کشور به عنوان میزبان برگزیده می‌شود که میزبان امسال روز جهانی محیط زیست، کشور هندوستان است.

پیام اصلی شعار انتخابی امسال این است که هر کدام از ما در زندگی روزمره‌ خود، به روش‌های ممکن تغییراتی ایجاد کنیم که از بار سنگین آلودگی‌های پلاستیکی کاسته و زیستگاه‌های طبیعی، زندگی حیات وحش و محیط زیست خود را از خطرات ناشی از انباشت ظروف یکبار مصرف و کیسه‌های پلاستیکی نجات دهیم تا از این طریق، شاخص‌های سلامت جوامع انسانی، گیاهی و جانوری را، بهبود بخشیم.

در عین حال باید بدانیم که بشر، در دنیای کنونی از پلاستیک استفاده‌های متعدد می‌کند که حذف بسیاری از آنها در عمل ممکن نیست اما با استفاده کردن از ظروف یکبار مصرف و کیسه‌های نایلونی، کار را به جایی رسانده‌ایم که آثار بسیارناگواری در محیط زیست به جا گذاشته است.

در سراسر دنیا، در هر دقیقه یک میلیون بطری آب آشامیدنی تولید می‌شود و سالانه ۵۰۰ میلیارد کیسه‌ی پلاستیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در مجموع می‌توان گفت ۵۰ درصد از مواد پلاستیکی که ما استفاده می‌کنیم، یکبار مصرف هستند.

همچنین نزدیک به یک سوم از بسته‌بندی‌های پلاستیکی که استفاه می‌کنیم، از طریق سیستم‌های جمع‌آوری زباله، جمع نمی‌شوند و این به معنی انباشته شدن آنها در خیابان‌ها و در محیط اطراف ماست.

هر سال، نزدیک به ۱۳ میلیون تن پلاستیک به اقیانوس‌ها ریخته می‌شود که اثرات محیط زیستی زیانبار آنها بر بقای زیستمندان دریایی را شاهد هستیم. پلاستیک‌هایی که به اقیانوس‌ها می‌رسند، می‌توانند دو سرنوشت داشته باشند: یکی اینکه تا چهار بار در سال مورد استفاده‌ی دوباره قرار بگیرند، و یا اینکه تا ۱۰۰۰ سال در اقیانوس‌ها رها باشند تا روزی که تجزیه شوند.

پلاستیک‌ها راه خود را به منابع آبی ما هم باز کرده و از این طریق، به بدن‌های ما نیز راه پیدا کرده‌اند. پرسش این است که پلاستیک‌ها چه صدماتی می‌توانند به ما بزنند؟

دانشمندان هنوز در این خصوص اطمینان ندارند، ولی آنچه مشخص است اینکه پلاستیک‌ها می‌توانند در بردارنده‌ مواد شیمیایی متعددی باشند که سمی و یا مخلِ عملکرد هورمون‌ها هستند. پلاستیک‌ها می‌توانند به عنوان جاذب انواع آلاینده‌ها مانند دی اکسین‌ها، فلزات و آفت‌کش‌ها عمل کنند.

روز جهانی محیط زیست، امسال این فرصت را برای هریک از ما فراهم کرده است تا به شیوه‌های مختلف بتوانیم با آلودگی پلاستیک در سراسر دنیا مبارزه کنیم.

پس هم‌اکنون اقدام خود را آغاز کنیم:

*اگر نمی‌توانیم از ظروف یکبار مصرف و کیسه‌های پلاستیکی، چند بار استفاده کنیم، از گرفتن یا خرید آنها اجتناب کنیم.

*از رستوران‌ها و تهیه غذاها بخواهیم تا پلاستیک کمتری استفاده کنند.

*به‌جای دریافت کیسه‌های پلاستیکی، کیسه‌ی پارچه‌ای خود را به سوپرمارکت‌ها ببریم.

*به دنبال فروشگاه‌هایی بگردیم که کمتر از بسته بندی‌های پلاستیکی استفاده می‌کنند.

*اگر در کنار ساحل و یا جنگل قدم زدیم و به زباله‌های پلاستیکی برخورد کردیم، آنها را جمع کنیم.

*همدیگر را از اثرات زیانبار استفاده از کیسه‌های پلاستیکی و ظروف یکبار مصرف آگاه و به عدم استفاده از آنها دعوت کنیم.

و هزاران ایده ای که می تواند برای داشتن دنیایی با پلاستیک کمتر به ذهن شما برسد.

با کمک ربات جدید Daisy، اپل می‌تواند یک آیفون قدیمی را در چند دقیقه به قطعات مختلفی تبدیل کند. سرعت کار این ربات شاید حتی از سیری، دستیار هوشمند اپل نیز بالاتر باشد. Dasiy ربات منحصر به فردی است که با هدف بازیافت طراحی و توسعه پیدا کرده است.

شرکت اپل طی یک رویداد جهانی حفاظت از محیط زیست، ربات بازیافت Daisy را به نمایش گذاشت. این دستگاه نسبت به نسخه قبلی‌اش یعنی Liam پیشرفته‌تر بوده و سریع‌تر می‌تواند به بازیافت بپردازد. Dasiy را می‌توان بخشی از تلاش‌های اپل برای داشتن دنیای سالم با کمک فناوری دانست و موجب خواهد شد تا محصولات پیشین به منابعی تجدیدپذیر برای آینده تبدیل شوند.

گوشی‌های هوشمند دارای مواد اولیه مختلفی چون طلا، مس، پلاتین، لیتیوم، آلومینیوم و فولاد هستند که می‌توان آن‌ها را بازیافت کرد؛ بنابراین برای انجام چنین کاری نیاز است تا از دستگاه‌های مخصوص بازیافتی بهره گرفت. به گفته اپل این دستگاه در هر ساعت ۲۰۰ گوشی هوشمند آیفون را بازیافت می‌کند و در دسترس شرکت قرار می‌دهد.

دِیزی می‌تواند ۹ آیفون تولیدشده توسط اپل را به‌صورت کامل شناسایی و تک‌تک قطعات را کاملاً سالم جدا کند. زمانی که قطعات جدا و وارد فرایند بازیافت شوند، از هر ۱۰۰ هزار دستگاه جداشده می‌توان ۱۹۰۰ کیلوگرم آلومینیوم، ۷۷۰ کیلوگرم کبالت، ۷۱۰ کیلوگرم مس و ۱۱ کیلوگرم عناصر کمیاب بیرون کشید.

دیزی ابتدا اسمارتفون را اسکن می‌کند تا اطلاعات کاملی از ساختار و ابعاد دستگاه به دست آورد سپس شروع به جدا کردن قطعات می‌کند. با توجه به وجود سنسورهای مختلف دقت عملکرد Daisy در خارج کردن پیچ‌ها و جدا کردن قاب به شکل دقیقی صورت می‌گیرد.

اپل می‌خواهد برای بازیافت هر آیفون و ارائه اسمارتفون‌های قدیمی توسط مشتریان با برنامه Apple Backup تا ۳۰ آوریل کمک شایانی به حفاظت از محیط زیست کند. با ارائه گوشی هوشمند کهنه، مشتریان از اپل کارت هدیه دریافت خواهند کرد تا کارشان بی پاداش نماند.

 

 

۲۲ آوریل (۲ اردیبهشت) روز زمین پاک در ایران و روز جهانی زمین نامگذاری شده و «پایان دادن به زباله‌های پلاستیکی» به عنوان شعار جهانی امسال اعلام شده است.

“پایان دادان به زباله‌های پلاستیکی” شعار روز جهانی زمین در سال ۲۰۱۸ است.

آلودگی پلاستیکی باعث مسموم شدن اقیانوس ها و سرزمینهایمان، آسیب رساندن به زندگی موجودات دریایی و سلامت ما می‌شود و با این تفاسیر آیا بهتر نیست در مورد پلاستیک‌هایی که مصرف می‌کنیم فکر کنیم و حدالامکان مصرف آن‌ها را کاهش دهیم؟

باید در مورد مضرات زباله‌های پلاستیکی به دیگران آگاهی داده تا بتوانیم نگرش دنیا را نسبت تولید زباله‌های پلاستیکی تغییر دهیم.

کلیپ حاضر، ویدئو اختصاصی گوگل (Google Doodle) درباره روز زمین در سال ۲۰۱۸ است. مصاحبه‌ای با دکتر Jane Goodall که ما را به حفظ زمین ترغیب می‌کند.

 

دوئودورانت‌ها، شوینده‌ها و محصولات بهداشتی مانند خودروها و کامیون‌ها آلوده‌کننده هستند. عطرها، ادکلن‌ها و صابون‌هایی که باعث رایحه مطلوب در ما می‌شوند، هوا را با نوعی آلودگی، مضرتر از انتشار آلودگی اتومبیل‌ها و کامیون‌های آلوده می‌کنند.

به گزارش زمین سبز پارس و به نقل از economictimes یافته‌های جدید محققان که به تازگی در ژورنال Science به چاپ رسیده است، نشان می‌دهد که مواد شیمیایی موجود در عطرها، رنگ‌ها و موادی که ذکر شد، در قالب ترکیبات آلی فرار (VOC) وارد هوا شده و هم تراز با وسایل نقلیه موتوری هوا را آلوده می‌کنند.

این ترکیبات آلی فرار با ذرات دیگر موجود در هوا ترکیب شده و موجب ایجاد ازون شده و می‌تواند باعث آسم و سرطان ریه شود. همچنین باعث ایجاد نوع دیگری از آلودگی به نام PM2.5، ذرات ریز شناخته شده‌ای که باعث حملات قلبی، سکته مغزی و سرطان ریه می‌شود.

 

 

 

 

مه دودهای ناشی از ترکیبات آلی فرار معمولا از خودروها به وجود می‌آیند اما از سال ۱۹۷۰ خودروسازان برای ایجاد فناوری‌های لازم جهت کاهش این ترکیبات تحت فشار قرار گرفتند. اما در بررسی‌های گسترده در بسیاری از شهرهای بزرگ حجم زیاد از این مواد آلی فرار مشاهده شد که بخش زیادی از آن‌ها ارتباطی به آلایندگی خودروها نداشت. همین مسئله باعث انجام این تحقیق بر منابع آلاینده دیگر شد و این پژوهش نشان داد که نقش مواد ضدعفونی‌کننده، شوینده‌ها، محصولات بهداشتی، حشره‌کش‌ها و دیگر مواد دارای ترکیبات آلی فرار نیز بسیار حائز اهمیت است.

برایان مک‌دونالد دانشمند موسسه تحقیقات زیست محیطی در دانشگاه کلرادو و از اعضای این تحقیق می‌گوید: محصولات بهداشتی که هر روز استفاده می‌کنیم، می‌توانند به اندازه اگزوز خودروهایمان هوا را آلوده کنند. این مسئله خود مرا نیز شگفت زده کرده و مطمئنم افراد بسیاری از شنیدن آن شگفت‌زده می‌شوند. با اینکه مردم سعی دارند از سوخت‌های فسیلی فاصله بگیرند، با استفاده از لوسیون‌ها و مواد رنگی نوعی دیگر از ترکیبات آلوده را به هوا اضافه می‌کنند.

جسیکا گیلمن از شیمی‌دان‌های این تحقیق نیز در این باره می‌گوید: تفاوت مهمی میان این آلاینده‌ها و آلودگی ناشی از خودروها وجود دارد. این مواد به خاطر فرار بودن طراحی شده و به همین دلیل خیلی راحت به هوای خارج از خانه انتقال پیدا می‌کنند و طی فرایندی به اُزن یا ذرات معلق تشکیل‌دهنده مه‌دود تبدیل می‌شوند.

بیش از ۴۰% مواد فرار موجود در محصولاتی که اشاره شد در هوا پخش می‌شود و به همین دلیل محققان به دنبال راه حلی سبز برای این مسئله هستند.

به تازگی برجی درشهر جیان در کشور چین راه اندازی شده که قرار است با مشکل آلودگی هوا یا مه دود چین مبارزه می‌کند. این برج می‌تواند در حین آلودگی شدید ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون را تا ۱۵ درصد کاهش دهد و می‌تواند روزانه ۱۰ میلیون متر مکعب هوای تازه را تولید کند. این برج که ۱۰۰ متر ارتفاع دارد، قرار است هوای یک محدوده‌ی ۱۰ کیلومتری را پالایش کند. فرآیند پاک کردن هوا به این صورت است که مه دود آلوده از بالای برج جذب شده و توسط انرژی خورشیدی گرم می‌شود. سپس این هوای تازه گرم شده از برج بالا می‌رود و قبل از ورود به هوا از فیلترهای چندگانه‌ای عبور می‌کند. گروه تحقیقاتی این پروژه امیدوار است که این برج به زودی در شهرهای دیگر چین نیز اجرا شود.

 

اولین بزرگراه خورشیدی جهان در شهر جینان در استان شاندونگ در شرق چین به طول ۲ کیلومتر در حال بازگشایی است. این بزرگراه از مواد خاصی پوشیده شده که می تواند نور خورشید را به برق تبدیل کند و آن را به شبکه برق انتقال دهد و همچنین می تواند خودروهای برقی را شارژ کند. همچنین برای رانندگی ایمن تر برف را در زمستان ذوب می کند. کارشناسان می‌گویند که اگر این تکنولوژی در سراسر کشور چین انجام شود، پایانی برای خودروهای فسیلی خواهد بود.

 

همچنان که دما در حال افزایش است یخ های قطبی آب می شود و خرس های قطبی منابع غذایی خود را از دست می دهند. این فیلم خرس قطبی را نشان می دهد که به دلیل نبود منابع غذایی به شدت گرسنه و در حال مرگ است.

 

شرکت بریتانیایی Renovagen پنل خورشیدی انعطاف پذیر ساخته است که مانند پارچه یا طومار می توان آن را لوله کرد. این پنل های خورشیدی قابل حمل و انعطاف پذیر با نام Rapid Roll را به راحتی می توان روی کامیون یا تریلر نصب کرد. هدف این شرکت فراهم کردن این پنل ها در مناطقی است که به دلیل بلایای طبیعی به طور فوری نیاز به برق دارند.

 

 

بوسنی یکی از کشورهایی است که استفاده زیادی از زغال سنگ می‌کند و به همین دلیل آلودگی هوای بسیاری دارد. چهار نیروگاه زغال سنگ در این کشور وجود دارد و ساخت هفت نیروگاه دیگر را نیز در برنامه دارند. این در حالی است که بوسنی دارای رتبه دوم بالاترین میزان مرگ و میر جهان در اثر آلودگی هوا بعد از کره شمالی است و این مسئله به دلیل وابستگی بیش از حد این کشور به زغال سنگ است.

به گزارش زمین سبز پارس به نقل از بی بی سی گوران استوجاک (Goran Stojak) یکی از ساکنین شهر توزلا در شمال شرق بوسنی درباره شرایط روستای دیوکویچی (Divkovici) می‌گوید: بسیاری از مردم در اینجا در حال مردن هستند و روستا در حال خالی شدن از سکنه است. به زودی این محل مانند چرنوبیل به شهر ارواح تبدیل خواهد شد. هنگامی که پنجره خانه را باز می‌کنم صدای سرفه‌ها و دردهای ساکنین را حس می‌کنم.

نیروگاه این شهر هر ساله حدود ۳ میلیون تن زغال سنگ می‌سوزاند و پسماند سمی خود را در روستا تخلیه می‌کند. در هوای خشک باد این آلودگی‌ها را به صورت غیر قابل تحملی در منطقه پخش می‌کند. در زمستان این آلودگی به حدی می‌رسد که شما نمی‌توانید ۱۰ تا ۱۵ روز پنجره‌های خود را باز کنید. بوی این آلودگی بسیار شدید است و شما می‌توانید ذرات را در گلوی خود احساس کنید.

گوران استوجاک بسیار نگران سلامتی خانواده خویش است. او پدرش را به خاطر سرطان ریه از دست داده و می‌گوید دیر یا زود این اتفاق برای خود او نیز اتفاق خواهد افتاد.

بی بی سی می‌گوید که در این باره ۲ بار خواسته است که با وزیر محیط زیست بوسنی صحبت کند؛ اما هر ۲ بار این مصاحبه در لحظات آخر منتفی شده است.