,

ساخت بزرگ ترین دستگاه تصفیه هوای جهان در چین

به تازگی برجی درشهر جیان در کشور چین راه اندازی شده که قرار است با مشکل آلودگی هوا یا مه دود چین مبارزه می‌کند. این برج می‌تواند در حین آلودگی شدید ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون را تا ۱۵ درصد کاهش دهد و می‌تواند روزانه ۱۰ میلیون متر مکعب هوای تازه را تولید کند. این برج که ۱۰۰ متر ارتفاع دارد، قرار است هوای یک محدوده‌ی ۱۰ کیلومتری را پالایش کند. فرآیند پاک کردن هوا به این صورت است که مه دود آلوده از بالای برج جذب شده و توسط انرژی خورشیدی گرم می‌شود. سپس این هوای تازه گرم شده از برج بالا می‌رود و قبل از ورود به هوا از فیلترهای چندگانه‌ای عبور می‌کند. گروه تحقیقاتی این پروژه امیدوار است که این برج به زودی در شهرهای دیگر چین نیز اجرا شود.

 

اولین بزرگراه خورشیدی جهان در چین

اولین بزرگراه خورشیدی جهان در شهر جینان در استان شاندونگ در شرق چین به طول ۲ کیلومتر در حال بازگشایی است. این بزرگراه از مواد خاصی پوشیده شده که می تواند نور خورشید را به برق تبدیل کند و آن را به شبکه برق انتقال دهد و همچنین می تواند خودروهای برقی را شارژ کند. همچنین برای رانندگی ایمن تر برف را در زمستان ذوب می کند. کارشناسان می‌گویند که اگر این تکنولوژی در سراسر کشور چین انجام شود، پایانی برای خودروهای فسیلی خواهد بود.

 

تاثیر تغییرات اقلیمی بر زندگی خرس قطبی

همچنان که دما در حال افزایش است یخ های قطبی آب می شود و خرس های قطبی منابع غذایی خود را از دست می دهند. این فیلم خرس قطبی را نشان می دهد که به دلیل نبود منابع غذایی به شدت گرسنه و در حال مرگ است.

 

ساخت پنل خورشیدی انعطاف پذیر که لوله می شود

شرکت بریتانیایی Renovagen پنل خورشیدی انعطاف پذیر ساخته است که مانند پارچه یا طومار می توان آن را لوله کرد. این پنل های خورشیدی قابل حمل و انعطاف پذیر با نام Rapid Roll را به راحتی می توان روی کامیون یا تریلر نصب کرد. هدف این شرکت فراهم کردن این پنل ها در مناطقی است که به دلیل بلایای طبیعی به طور فوری نیاز به برق دارند.

 

 

صنعت زغال سنگ قاتلی خاموش در بوسنی

بوسنی یکی از کشورهایی است که استفاده زیادی از زغال سنگ می‌کند و به همین دلیل آلودگی هوای بسیاری دارد. چهار نیروگاه زغال سنگ در این کشور وجود دارد و ساخت هفت نیروگاه دیگر را نیز در برنامه دارند. این در حالی است که بوسنی دارای رتبه دوم بالاترین میزان مرگ و میر جهان در اثر آلودگی هوا بعد از کره شمالی است و این مسئله به دلیل وابستگی بیش از حد این کشور به زغال سنگ است.

به گزارش زمین سبز پارس به نقل از بی بی سی گوران استوجاک (Goran Stojak) یکی از ساکنین شهر توزلا در شمال شرق بوسنی درباره شرایط روستای دیوکویچی (Divkovici) می‌گوید: بسیاری از مردم در اینجا در حال مردن هستند و روستا در حال خالی شدن از سکنه است. به زودی این محل مانند چرنوبیل به شهر ارواح تبدیل خواهد شد. هنگامی که پنجره خانه را باز می‌کنم صدای سرفه‌ها و دردهای ساکنین را حس می‌کنم.

نیروگاه این شهر هر ساله حدود ۳ میلیون تن زغال سنگ می‌سوزاند و پسماند سمی خود را در روستا تخلیه می‌کند. در هوای خشک باد این آلودگی‌ها را به صورت غیر قابل تحملی در منطقه پخش می‌کند. در زمستان این آلودگی به حدی می‌رسد که شما نمی‌توانید ۱۰ تا ۱۵ روز پنجره‌های خود را باز کنید. بوی این آلودگی بسیار شدید است و شما می‌توانید ذرات را در گلوی خود احساس کنید.

گوران استوجاک بسیار نگران سلامتی خانواده خویش است. او پدرش را به خاطر سرطان ریه از دست داده و می‌گوید دیر یا زود این اتفاق برای خود او نیز اتفاق خواهد افتاد.

بی بی سی می‌گوید که در این باره ۲ بار خواسته است که با وزیر محیط زیست بوسنی صحبت کند؛ اما هر ۲ بار این مصاحبه در لحظات آخر منتفی شده است.

 

 

دوچرخه آبی که با برق کار میکند

یک مخترع نیوزلندی دوچرخه‌ای ساخته است که با پدال زدن می‌توان روی آب حرکت کرد. یادگیری نحوه استفاده از «Manta5» کمی پیچیدگی دارد اما به راحتی می‌توان آن را کنترل کرد.
به گزارش گروه رسانه‌های دیگر آنا، می‌توان گفت که معادل آبی خودرو، قایق موتوری یا معادل آبی موتورسیکلت، جت اسکی است؛ اما معادل دوچرخه برای حرکت روی آب چه وسیله‌ای داریم؟
این همان چیزی است که در سال ۲۰۱۰ از ذهن گای هاوارد ویلیس، مخترع نیوزلندی، گذشت. زمانی که فکر ساخت Manta5 به سرش افتاد.
Manta5 دارای قاب آلومینیومی، دو فیبر کربن هیدروفویلی که امکان روی آب ماندن را فراهم می‌کنند و یک موتور برقی ۴۰۰ وات است که نیروی پدال زدن راکب را افزایش می‌دهد تا پروانه را بچرخاند.
با وجود اینکه این دوچرخه آبی پوششی در زیر خود ندارد، اما ماژول‌های شناوری دارد که در هنگام توقف، دوچرخه را شناور نگه می‌دارد. علاوه بر این می‌توان با Manta5 به عقب هم حرکت کرد.
وزن آن حدود ۲۰ کیلوگرم و برای حمل در پشت خودرو مناسب است. این دوچرخه برای افرادی با وزن بین ۷۰ تا ۱۰۰ کیلوگرم طراحی شده است و می‌تواند در هر دو نوع آب شیرین و شور مورد استفاده قرار گیرد.
نسخه فعلی می‌تواند به طور متوسط حدود یک ساعت در هر بار شارژ باتری، عملکرد داشته باشد و به سرعت حداکثر ۱۵ تا ۲۰ کیلومتر بر ساعت (۹ تا ۱۲ مایل بر ساعت) می‌رسد.
قیمت آن هنوز تعیین نشده است، اگرچه گزارش شده که تقریبا هم قیمت کالاهای ورزشی آبی دیگر خواهد بود.
هاوارد ویلیس می‌گوید: «من این دوچرخه را فراتر از یک محصول تفریحی می‌بینم. من می‌خواهم این محصول ورزشی و رقابتی باشد. اگر رقابتی شود، یک روز ممکن است در بازی‌های المپیک مورد استفاده قرار گیرد. من می‌دانم که ممکن است کمی طول بکشد تا بتوانم آن روز را ببینم. شاید خیلی جاه‌طلب هستم، اما من همیشه دنبال رویا هستم».

 

در این ویدئو می‌توانید نحوه کارکرد این دوچرخه آبی برقی را مشاهده کنید

 

 

,

حمل و نقل عمومی ژیروسکوپیک؛ حمل و نقل آینده؟

داهیر اینسات طراح مبتکر سیستم حمل و نقل جدیدی با نام ژیروسکوپی را طراحی کرده است. در این سیستم وسیله نقلیه بر روی چرخ با پایه با ظاهری شبیه یک دیسک در سطح خیابان ها و بر بالای ترافیک شهری می تواند جا به جا شود. در سقف این ژیروسکوپ ها پنل های خورشیدی تعبیه شده تا از انرژی خورشیدی برای حرکت بهره ببرد./ستاوین

 

 

کتانی آدیداس ساخته شده از پلاستیک های بازیافت شده اقیانوس

در سال ۲۰۱۶ کمپانی آدیداس همراه با پارلی (اقدامی جالب در جهت پاکسازی اقیانوس‌ها و سواحل از آلودگی پلاستیکی) اقدام به تولید کتانی‌ از زباله‌های پلاستیکی اقیانوس‌ها نمود. در فاز اول ۷۰۰۰ جفت از این کتانی تولید و به سرعت به فروش رسید. این موفقیت به حدی بود که آدیداس تصمیم گرفت ۳ مدل از […]

تبدیل هوای آلوده به الماس در چین

یک طراح آلمانی برجی را طراحی کرده است که می تواند آلودگی هوای شهرهای چین را به الماس مصنوعی تبدیل کند. این برجهای هفت متری حرکت بدیع هنرمند آلمانی دن رزگارد هستند که می‌خواهند با آلودگی هوا تقابل کنند. این برج‌ها هوای آلوده را به داخل خود مکش کرده و هوا را با ذرات نانو پاک می کنند. در ادامه با تحت فشار دادن کربن هوای آلوده آن را به الماس مصنوعی تبدیل می کند. جواهرات ایجاد شده از این الماس ها برای ایجاد برجهای بیشتر فروخته می شوند. این گونه چیزی که سلامتی را به خطر می‌انداخت به چیزی زیبا تبدیل می‌شود.

 

 

نیمکت های خورشیدی که موبایل شما را شارژ می کند

نیمکت خورشیدی – شرکت Platio یک سیستم پنل خورشیدی ماژولی ساخته که می توان آن را به عنوان یک مبلمان خیابانی استفاده کرد. پلاتیو یک سیستم پنل خورشیدی است که می‌تواند مانند یک پیاده رو یا بر روی نیمکت‌ها نصب شود و با تولید برق تجدید پذیر و پاک وسایل شما را شارژ کند. این پنل‌ها از پلاستیک بازیافت شده ساخته شده و بدون اینکه سیم یا کابلی بیرون آن وجود داشته باشد به راحتی نصب می‌شود. همچنین به راحتی نیز آپدیت می‌شود، تا بتواند امکانات هوشمند متفاوتی را ارائه دهد. پلاتیو یک شعار ساده دارد: بنشینید، ریلکس باشید و شارژ کنید.