چرا باید از کیسه های پارچه ای تجدید پذیر استفاده کنیم؟

هم اکنون به کیسه های پلاستیکی “نه” بگوییم، فردا شاید خیلی دیر باشد!

 

خب حتما همه ما می دانیم که پلاستیک چیست؟ ماده ای مصنوعی ساخته شده از مواد آلی که قابلیت شکل پذیری و انعطاف بالایی دارد که تولید صنعتی آن آسان و ارزان قیمت است. همین امر باعث شده در کمتر از یک قرن اخیر، این مهمان تازه وارد به دنیای انسانها به سرعت در تمام صنایع و اَشکال زندگی مان به بخشی جدایی ناپذیر تبدیل شود. البته هیچ کس منکر مزایای استفاده از پلاستیک و تحولات حاصل از آن در زندگی بشر امروزی نیست اما باید بدانیم که پسماند حاصل از این ماده پرکاربرد اثرات مخرب غیر قابل جبرانی بر زندگی نسل ما و خصوصاً نسلهای بعدی دارد.

بر اساس تحقیقی که سال پیش در مجله آنتروپوسین منتشر شد، هیچ جایی در کره زمین وجود ندارد که توسط زباله‌های پلاستیکی مانند فیلتر سیگار، کیسه‌های سوپرمارکت، نایلون و… آلوده نشده باشد، البته اندازه این آلودگی‌ها در برخی از مناطق در حد میکروسکوپیک و در برخی مناطق هم به‌اندازه یک توده است.

در خشکی‌ها، پلاستیک‌ها می‌توانند مواد شیمیایی از خود تولید کنند که وارد مواد خام و آلودگی آب‌های زیرزمینی می‌شود. همچنین باکتری‌هایی که در خشکی وجود دارند با تجزیه پلاستیک، متان تولید می‌کند که یکی از عوامل گرمایش زمین است.

در اقیانوس‌ها هم آلودگی‌های ناشی از پلاستیک بسیار زیاد است، بر اساس تحقیقات مختلفی که انجام‌شده، ۵ میلیارد پلاستیک در اقیانوس‌های جهان وجود دارد. پژوهشگران پیش‌بینی می‌کنند که تا سال ۲۰۵۰ تعداد پلاستیک‌های موجود در اقیانوس‌ها از تعداد جانوران دریایی بیشتر می‌شود، این باعث می‌شود آسیب‌های شدیدی به محیط‌زیست و درنهایت انسان به‌عنوان بخشی از محیط‌زیست وارد شود. بسیاری از کیسه‌هایی که در اقیانوس رها می‌شوند، لاک‌پشت‌ها و پرندگان دریایی را خفه می‌کنند و شکم دلفین‌ها و نهنگ‌ها را تا جایی با زباله پر می‌کنند که از گرسنگی بمیرند. درواقع این پلاستیک‌ها برای حیات دریایی و انسان‌ها سم هستند و منجر به افزایش سرطان، اختلالات سیستم ایمنی و نواقص مادرزادی می‌شوند.

 

این تصویر به تنهایی حرفهای زیادی برای گفتن دارد!

حدودا یک سوم مصرف پلاستیک جهان مربوط به بسته بندی مواد گوناگون می باشد. از این مقدار بخش زیادی صرف تولید کیسه های پلاستیکی می شود. جهت آگاهی بیشتر باید بدانید که کیسه‌های پلاستیکی بین ۵۰۰ تا یک هزار سال عمر می‌کنند و از طریق ماهی‌ها و دیگر حیوانات وارد زنجیره غذایی انسان می‌شوند.

گفته می‌شود یک ‌میلیون تن در سال در ایران کیسه پلاستیکی تولید می‌شود اما این اعداد تنها تخمین است و ممکن است آمار خیلی بیشتر از اینها باشد. تنها در میادین میوه و تره‌بار روزانه ۵.۵ تن کیسه پلاستیکی مصرف می‌شود. در استان تهران سالانه ۱۰ هزار تن کیسه پلاستیکی مصرف می‌شود که ۵۰ درصد آن‌ها تنها یک‌بارمصرف و در نهایت در طبیعت پخش و پراکنده می‌شود.

حال چه باید کرد؟ پیشنهاد ما چیست؟

ما شهروندان عادی اجتماع چه کار می توانیم بکنیم؟ سوالی که در وهله اول ممکن است هر کسی از خودش بپرسد. آیا نباید صبر کنیم تا مسوولین دولتی برایمان فکری کنند؟ مثلا مانند انگلیس عرضه کیسه های پلاستیکی در برخی فروشگاهها را ممنوع اعلام کنند، و یا مانند کنیا جریمه های سنگین برای تولید و عرضه و حتی حمل کیسه های پلاستیکی وضع نمایند؟ و یا …

بله حتما دولتمردان مسوولیت سنگینی در این رابطه دارند، اما مردم نیز به اندازه خود سهمی دارند، ما می توانیم استفاده از کیسه های پلاستیکی را در خرید های روزانه خود کنار بگذاریم، می توانیم کالاها و بسته های کوچک خود را در کیسه های پارچه ای و تجدید پذیر حمل کنیم. کیسه هایی که کاملا دوستدار محیط زیست هستند و به دلیل قابلیت شستوشو و استفاده مکرر نه تنها معضل پسماند های کیسه های پلاستیکی را حل می کنند بلکه در دراز مدت به لحاظ اقتصادی هم به صرفه تر خواهند بود.

کیسه های پارچه ای کتان، 100 % از الیاف طبیعی پنبه

پارچه های متقال و کتان مقاومت بسیار بالایی در برابر وزن و فشار دارند و ساک دستی های ساخته شده از این مواد از نظر تحمل وزن در میان سایر ساک های دستی، بیشترین استحکام را دارا میباشد. امکان شستشو و اتو شدن ویژگی بسیار برجسته ساک دستی از این نوع است که موجب می شود مصرف کننده بتواند بارها و بارها از آن استفاده کند. پارچه های متقال و کتان پس از شستشو به حالت اولیه خود برمیگردند و همانند روز اول نو بنظر میرسند. این کیسه ها دوستدار محیط زیست هستند، به این معنا که چون از طبیعت گرفته شده است صدمه ای به طبیعت وارد نمی کنند و به راحتی جذب محیط میشوند. چاپ طرح های زیبا روی این کیسه ها با استفاده از رنگ های پایه آب نه تنها آسیبی به محیط زیست نمی رساند بلکه موجب زیبایی چهره شهر و انتقال پیامهای آگاهی بخش در مورد نگهداری از محیط زیست به سایر افراد می شود.

 

برای خریداری این محصول “اینجا” کلیک فرمایید.