photo_2016-12-15_09-38-24

این را محمد محمودیان می‌گوید،
یکی از کارآفرینان جوان کشور که در سال‌های اخیر در راستای مباحث اقتصادی و زیست‌محیطی درزمینه شستشو و نظافت خودرو و یا به عبارتی همان کارواش، فعالیت داشته و محصولات جدید و قابل‌توجهی را جهت بهینه‌سازی روش‌های سنتی و منسوخ به بازار ایران معرفی کرده است.
در هفته‌ای که گذشت فرصتی پیش آمد تا مصاحبه‌ای داشته باشیم با اولین تولیدکننده‌ی محصولات ایرانی کارواش نانو که مدتی است با سختی‌ها و موانع کارآفرینی و تولید در ایران دست‌وپنجه نرم می‌کند.
مصاحبه‌ای پیرامون وضعیت آینده‌ی کارواش‌ها در کشور که در حال حاضر حجم قابل‌توجهی از آب شرب را در شهرهای مختلف ایران جهت نظافت خودرو و گذران کسب‌وکار مورداستفاده‌ی غیرمنطقی و غیراصولی قرار می‌دهند.
در ادامه با این مصاحبه همراه باشید:
– جناب محمودیان بی‌مقدمه بفرمایید با توجه به شرایط فعلی منابع آبی در کشور و پیش‌بینی‌ها در مورد کم‌آبی و خشک‌سالی، آینده‌ی کارواش‌ها در ایران را چگونه عرض یابی می‌کنید؟
باید عرض کنم که کارواش هم مانند هر صنف خدماتی دیگر از بابت رفع یک نیاز به وجود آمده که این نیاز چیزی نیست جز نیاز به نظافت خودرو و چیزی که کاملاً مشخص است این هست که این نیاز هیچ‌وقت از بین نمی‌رود پس به این نتیجه می‌رسیم که اگر در حال حاضر و یا درگذشته روش‌هایی بوده‌اند که این نیاز را به اشکال مختلف رفع می‌کردند اما در آینده فراخور شرایط مختلف، دیگر کاربرد ندارند ازاین‌جهت که نیاز به نظافت خودرو همیشگی است، بدیهی است که می‌بایست از روش‌های جدید و منطقی و مقرون‌به‌صرفه استفاده کرد.
– پس معتقدین که فقط روش و ابزار تغییر می‌کنند، بیشتر توضیح دهید.
با نگاهی اجمالی به وضعیت اشتغال و همچنین پتانسیل اجرایی موجود و از طرفی وضعیت منابع طبیعی به‌ویژه منابع آبی کشور، پرواضح است که یکی از زمینه‌های مناسب جهت فعالیت در سال‌های آتی پیرامون موضوع کارآفرینی و امور اقتصادی، راه‌اندازی و اداره‌ی واحدهای کارواش بدون آب با فناوری نانو می‌باشد، چراکه همان‌طور که اشاره کردم نیاز فعلی در مورد شستشوی خودرو نه‌تنها هیچ‌گاه از بین نمی‌رود بلکه در حال حاضر با روش‌های پرهزینه و پرمصرف از قبیل روش‌های سنتی و یا با دستگاه‌های اتوماتیک، رفع می‌گردد که نیازمند سرمایه‌ای قابل‌توجه نیز می‌باشد، ازاین‌رو به‌طورقطع روش دیگری که هم نیازمند سرمایه‌ای بسیار اندک باشد و هم کمترین احتیاج را به منابع آبی داشته باشد می‌تواند به‌سرعت جایگزین مناسبی برای رقبای خود باشد.
– اگر درست متوجه شده باشم رقابت سنگینی بین روش‌های قدیم و جدید شکل خواهد گرفت؟
شک نکنید، همیشه تغیر نسل‌ها در برهه‌ای از زمان مستلزم جنگ و رقابت بوده و پیروز میدان تا مدت‌ها پادشاهی کرده است.
– راجع به این رقابت بیشتر توضیح دهید:
ببینید، کارواش نانو مزایای فنی و تخصصی زیادی دارد که در حال حاضر موردبحث ما نیست، علاوه بر پتانسیل فنی موجود در این روش، موضوع مهمی وجود دارد که مسیر انتخاب روش کارواش را در آینده‌ی نزدیک به سمت کارواش‌های نانو هدایت خواهد کرد و این امر چیزی نیست جز روند رو به اتمام منابع آبی کشور به شکلی که “در آینده‌ی نزدیک، آبی برای اختصاص دادن به نظافت خودرو وجود نخواهد داشت.”
– پس می‌فرمایید که کارواش‌های فعلی در آینده بابت کم‌آبی با مشکل روبرو می‌شوند؟
این امر کاملاً واضح و قابل پیش‌بینی است. کارواش‌های فعلی می‌بایست به دنبال راهکاری جایگزین برای ادامه‌ی روند کسب‌وکار خود باشند یا اینکه عطای این کار را به لقایش ببخشند و به دنبال کسب‌وکار جدیدی بروند و این امر قابل پیش‌بینی هست که گزینه‌ی انتخاب روش کم‌هزینه و پرمنفعت جهت پیدا کردن روش جایگزین، بسیار محتمل‌تر است.
– آیا این روش برگ برنده‌ی دیگری هم نسبت به رقبای خود دارد؟
من معتقد هستم که شستشوی خودرو با محصولات کارواش نانو، روش بسیار انعطاف‌پذیری بوده و این امکان را فراهم می‌سازد که واحدهای صنفی برای انتخاب فضای موردنیاز جهت راه‌اندازی این کسب‌وکار، آزادی عمل بیشتری داشته باشند بطوریکه توان اجرای کارواش نانو در فضاهای کوچک همچون پارکینگ‌های سرپوشیده در مراکز اداری، تجاری و حتی مسکونی، استقبال بیشتری را نسبت به رقبای خود، متوجه این روش نموده است؛ حال اگر به این برتری امکان اعزام گروه کارواش به محل موردنیاز مشتریان را نیز اضافه کنید به‌سادگی متوجه برتری شرایط کسب‌وکار و انعطاف مثبت کارواش نانو نسبت به روش‌های سنتی یا اتوماتیک خواهید شد.
– این‌طور که مشخص است فکر همه‌جارو کردید، به نظرتان ازنظر اقتصادی گردش مالی این صنف ارزش این‌همه بررسی و تلاش جهت تغییر نسل رو دارد؟
در بررسی‌های انجام‌شده توسط کارشناسان و مشاورین اقتصادی که در حال همکاری با ما هستند به این نتیجه رسیدیم که در سال‌های نه‌چندان دور واحد صنفی با فعالیت کارواش سنتی وجود خارجی نخواهد داشت و این روش در حال حاضر گونه‌ای منسوخ‌شده و یا رو به انقراض محسوب می‌گردد که این انقراض در بخش عظیمی از واحدهای صنفی با گردش مالی قابل‌توجه در کشور، سبب ظهور واحدهای صنفی جدید در جهت رفع نیاز نظافت خودرو در کشور خواهد بود و با توجه به سنگینی شرایط کارواش‌های اتوماتیک و همچنین نیازمند بودن این واحد صنفی به آب و سرمایه‌ی مادی نسبتاً زیادتر، واحدهای نوظهور کارواش نانو که تنها نیاز قابل‌توجهشان منابع انسانی است، گوی سبقت را از رقبا خواهند ربود.
گردش مالی کارواش‌ها هم از قدیم زبان زد خاص و عام هست و فکر می‌کنم تلاش و سرمایه‌گذاری در این زمینه قطعاً با موفقیت قابل‌توجهی همراه خواهد بود.
– راجع به نیاز این صنف به منابع انسانی گفتید. بیشتر توضیح بدید:
عرض کردم عمده‌ترین نیاز این روش از کارواش نیاز به منابع انسانی هست برخلاف روش‌های سنتی که عمده‌ترین نیاز آن‌ها نیاز به منابع آبی بود.
بدیهی است که عمده‌ترین نیاز یک واحد صنفی به منابع انسانی مساوی است با اشتغال‌زایی و کارآفرینی، آن‌هم در کشوری مثل ایران که یکی از بزرگ‌ترین نیازها و دغدغه‌ها در آن، بحث اشتغال جوانان هست.
کارواش نانو علاوه بر کارآفرینی و اشتغال‌زایی درزمینهٔ ی خدمات، هم در بحث تولید و هم در بحث بازاریابی و فروش و فراتر از آن ارزآوری از طریق صادرات، فرصت بسیار مناسبی جهت سرمایه‌گذاری بخش خصوصی را برای کشور به ارمغان خواهد آورد.
– نکته‌ی قابل‌تأملی رو اشاره کردید.
– با تشکر از شما در پایان اگر صحبت کوتاهی دارید بفرمایید:
صحبت خاصی ندارم جز اینکه با توجه به عدم شرایط مناسب تولید و کارآفرینی در ایران و صعب‌العبور بودن این مسیر، مثل هر تولیدکننده‌ی دیگری از مردم هم‌وطن خودم انتظار و تقاضا دارم که به کالاهای باکیفیت ایرانی اعتماد کنند و با حمایتشان کمک کنند که در مسیر اشتغال و حفظ سرمایه‌های ملی با موفقیت و سربلندی گام برداریم.
پیروز باشید.

8 پاسخ
   • حمیدرضا
    حمیدرضا گفته:

    من فقط به عنوان مصرف کننده استفاده کردم و راضی بودم هم از پاک کنندگیش هم براق شدن و هم دیرتر کثیف شدن. مهمتر از همه توی پارکینگ آپارتمان کسی اعتراض نمی کنه چون بدون آب ماشین تمیز میشه

    پاسخ
 1. آسمان
  آسمان گفته:

  چقدر خوب …. محصولی که هم نیاز خانواده رو برای شستشوی ماشین با روش ساده مرتفع میکنه هم توجه به محیط زیست و منابع اب مصرفیمون داره و هم کارافرین هست. بار ها شده از بچه هامون با فست فود ها و تنقلاتی پذیرایی کردیم که هم سلامتی رو تحت شعاع قرار میده و هم جیب خانواده رو. اما بعد بدون تجربه کردن ، نگران این هستیم که نکنه این محصول نانو خوب از اب در نیاد و پولمون رو هدر بده.

  پاسخ
 2. مهدیه
  مهدیه گفته:

  درود و خسته نباشید بخاطر این محصول ناب و خلاقانه که در نهایت کیفیت ارائه میشه .امروز محصولاتی که سفارش دادم به دستم میرسه ..ممنونو خدا قوت

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی اسپم *