تاکنون در دنیا بیشتر از تهدیدهای اصلی تغییرات آب و هوایی مانند گرم شدن اقیانوس‌ها و تغییر الگوهای باد می‌شنیدیم اما مطالعه‌ای جدید که اخیراً در ژورنال Nature Climate Change منتشر شده است نشان می‌دهد که آثار غیر منتظره تغییرات آب و هوایی در راه هستند و واکنش‌های زنجیره‌ای ناشی از تغییرات آب و هوایی می‌توانند جنگل‌های بارانی آمازون را خشک و شرایط آبی و محیطی جنگل‌های آفریقا و اندونزی را تغییر دهند.

به گزارش زمین سبز پارس این گزارش نشان می‌دهد افزایش سطح دی اکسید کربن (CO2) با تأثیرگذاری بر رطوبت هوا از طریق اتمسفر بر جنگل‌های بارانی و تغییر شکل بارش نامتقارن در مناطق گرمسیری تأثیر می‌گذارد.

جیمز رندرسون (James Randerson) رئیس مرکز بررسی تغییرات آب و هوایی زمین (Earth System Science) در ارتباط با این مطالعه گفته است: “بیشترین تاثیر افزایش دی اکسید کربن در مناطق جنگل‌های متراکم مانند آسیا و آمازون نمود دارد. افزایش دی اکسید کربن بر روی استوماتا (یا stomata به سلول‌های و منافذ گیاهی گویند که در انتشار و جریان گاز در گیاهان نقش دارد) تاثیر گذاشته و باعث کاهش جذب این گاز توسط گیاهان شده و بدین ترتیب مقدار بخار آب کمتری آزاد می‌شود و این کاهش تولید بخار آب تاثیر بسیاری بر جریان باد و رطوبت هوا دارد. این اتفاق باعث تشکیل ابرهای کمتری بر فراز جنگل‌های گرمسیری مانند آمازون شده و بارش کمتر باران را در پی دارد.”

افزایش دی اکسید کربن علاوه بر تغییر در الگوهای بارندگی در جنگل‌های بارانی، بر جنگل‌های تمام دنیا تاثیر می‌گذارد. این تغییر بر تنوع زیستی، دسترسی به آب شیرین و تامین مواد غذایی در این مناطق اثر گذاشته و زندگی ساکنان این مناطق را نیز تحت الشعاع قرار می‌دهد.

 

شما می‌توانید این خبر را به زبان انگلیسی اینجا بخوانید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی اسپم *