فناوری های پاک و دوستدار محیط زیست در روزگار حاضر مورد اقبال عموم قرار گرفته اند. چرا که نه؟ با توجه به بحران تغییرات آب و هوایی و سایر مسائل زیست محیطی، فناوری های جدید می توانند به طور چشمگیری موجب کاهش هدر رفت سرمایه های طبیعی شده و با بهره برداری بیشتر از انرژی های سبز وابستگی به سوخت های فسیلی را کمتر کنند. در ذیل چند نمونه از فناوری های جدیدی که می توانند منجر به نجات سیاره زمین شوند معرفی شده است:

کیسه های پلاستیکی با قابلیت خورده شدن، نوشیده شدن و تبدیل به کود شدن

ما همه چیز را می دانیم، درست است؟ این را هم در ابتدا باور نخواهیم کرد! کیسه ی پلاستیکی با قابلیت خورده شدن، نوشیده شدن و تبدیل به کود شدن چیست؟ چگونه کار می کند؟ خب، این یک کیسه پلاستیکی است که از ریشه نشاسته ای گیاه کاساوا (Cassava) و بدون استفاده از مواد نفتی ساخته می شود. این نوع کیسه توسط شرکت Avani که در بالی اندونزی مستقر است تولید می شود.

گیاه کاساوا

گیاه کاساوا

لباس های خاکسپاری دوستدار محیط زیست

خب اگر بخواهید زیر خاک هم دوستدار محیط زیست باشید یک لباس خاکسپاری سبز با استفاده از قارچ ها و برخی دیگر از میکروارگانیسم ها ساخته شده است.

لباس های خاکسپاری دوستدار محیط زیست

لباس های خاکسپاری دوستدار محیط زیست

شرکت سازنده آن COEIO است و بنا به آنچه در وبسایت آنها آمده است این لباس کاملا قابل تجزیه زیستی می باشد و توسط یک طراح مد لباس مطرح به نام Daniel Silverstein ساخته شده است. ساختار حاوی قارچ و برخی انواع دیگر از میکروارگانیسم های موجود در آن سه قابلیت را برای آن فراهم می آورد: کمک به تجزیه سریعتر، کمک به خنثی سازی سم های موجود در جسد، و انتقال مواد مغذی به گیاهان اطراف. نتیجه نهایی خاک شدن همراه با چنین لباسی، یا سایر محصولات این شرکت، این است که اجساد به مواد مغذی حیاتی ای تبدیل می شوند که موجب غنی تر شدن خاک و بخشیدن زندگی تازه به زمین می گردند.

پهپادهای زیست تخریب پذیر با قابلیت شرکت در ماموریت های انسان دوستانه

با پیشرفت تکنولوژی، زباله های الکترونیکی به معضلی مهم تبدیل شده اند. این زباله ها خطرات زیست محیطی و انسانی زیادی از قبیل تجمع مواد شیمیایی در خاک، آب و غذا را دارند. با این وجود، ما نمی توانیم منکر نیاز به استفاده از تکنولوژی باشیم. در بعضی از موارد، فناوری جهت نجات جانها به کار می رود، مانند پهپادهایی که برای رساندن خون در رواندا استفاده می شود. اما، چه می شود اگر به جای استفاده از پهپادها معمول از نوع زیست تخریب پذیر آن استفاده کرد؟ این همان چیزی است که شرکت Otherlab روی آن کار می کند: پهپاد زیست تخریب پذیر که جهت رساندن کمک های پزشکی در کشورهای نیازمند نظیر رواندا استفاده می شود.

پهپادهای زیست تخریب پذیر با قابلیت شرکت در ماموریت های انسان دوستانه

پهپادهای زیست تخریب پذیر با قابلیت شرکت در ماموریت های انسان دوستانه

دستگاههای بازیافت غذای ZERA، تبدیل پسماند غذایی به کود کشاورزی در ۲۴ ساعت

کودهای گیاهی ممکن است چند ماه زمان جهت تشکیل شدن نیاز داشته باشند، اما  با این دستگاه که فناوری آن متعلق به شرکت Whirlpool است، تنها ۲۴ ساعت زمان لازم است! این برای کسانی که در منزل خود باغچه دارند بسیار مناسب است، حتی می توان با آن کسب و کار تولید کود را راه اندازی کرد.

دستگاههای بازیافت غذای ZERA

دستگاههای بازیافت غذای ZERA

کاغذدیواری های خورشیدی آفتاب گردان (sunflare)

بله درست است! هم اکنون فناوری خورشیدی ای وجود دارد که به نازکی کاغذ دیواری است و تقریبا با استفاده از نوار چسب می تواند به تمامی سطوح بچسبد. این فناوری ساخت شرکت sunflaresolar  می تواند همه جا مورد استفاده قرار گیرد. روی سطوح محدب، نمای ساختمان ها، و یا حتی با مصالح ساختمانی ترکیب شود، همچنین می تواند در هر جسم در حال حرکتی نیز استفاده شود. ایده اصلی کار این است که هر چیزی که زیر نور خورشید ساخته می شود، می بایست انرژی خود را نیز از خورشید تامین کند. آیا ما بهانه ای داریم که از انرژی خورشیدی استفاده نکنیم؟

کاغذدیواری های خورشیدی sunflare

کاغذدیواری های خورشیدی sunflare

شما چه فناوری های سبز جدیدی را می شناسید؟

نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید…

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی اسپم *