تحقیق جدید نشان می‌دهد قرارگیری در معرض آلودگی هوا در مسیر رفتن به مدرسه می‌تواند تاثیرات مضری بر رشد حافظه کاری کودکان داشته باشد.

محققان موسسه سلامت بارسلونا به رابطه بین کاهش حافظه کاری و قرارگیری در معرض ذرات ریز کمتر از ۲.۵ میکرومتر و کربن سیاه ناشی از ترافیک جاده‌ای در طول پیاده‌روی به سوی مدرسه و بازگشت از آن دست یافتند.

یافته‌های یک مطالعه اولیه هم نشان می‌دهد ۲۰ درصد دوز روزانه کربن سیاه در طول رفت و آمدهای شهری توسط کودکان استنشاق می‌شود. مار آلواز پدرول، عضو گروه تحقیق، در این باره می‌گوید: «نتایج مطالعات ابتدایی نشان داده است قرارگیری کوتاه مدت در معرض آلاینده‌های با غلظت بسیار بالا می‌تواند تاثیر بسیار نامناسبی بر سلامت داشته باشد.» وی در ادامه می‌افزاید: «تاثیرات مخرب آلودگی در کودکان مشهودتر است چراکه ظرفیت ریه‌شان کوچک و میان تنفسشان بیشتر است.»

این مطالعه در بارسلونا و با بالغ بر ۱۲۰۰ کودک ۷ تا ۱۰ ساله انجام شده که همگی مسیر خانه تا مدرسه را هر روز پیاده می‌رفتند. حافظه کاری و ظرفیت توجه کودکان چندین بار در طول مطالعه ۱۲ ماهه ارزیابی شد.

این قرارگیری در معرض هوا در طول دوره مشابه بر مبنای میزان کوتاه‌ترین فاصله پیاده‌روی تا مدرسه محاسبه شد. آنالیز آماری یافته‌ها آشکار ساخت که قرارگیری در معرض ذرات ریز کمتر از ۲.۵ میکرومتر و کربن سیاه با کاهش رشد حافظه کاری مرتبط بود.

محققان تاکید می‌کنند یافته‌های این مطالعه به معنای استفاده از وسایل نقلیه توسط کودکان برای رفتن به مدرسه نیست، بلکه باید به کاهش آلودگی هوا توجه شود./امتداد نیوز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی اسپم *