یک پژوهشگر آب با اشاره به مطالعات مؤسسه مطالعاتی فنی مهندسی کشاورزی وابسته به جهاد کشاورزی گفت: حداکثر مصرف آب در کشاورزی ایران ۵۲ درصد است.

 

فاطمه مظفری، پژوهشگر آب با تأکید بر اینکه مصارف شهری صنایع بیش از مصارف کشاورزی در خشک شدن دریاچه ارومیه تأثیر داشته‌اند، خاطرنشان کرد: اما متأسفانه باز هم به کشاورزی فشار آوردند، در حالی که بر اساس مطالعات مؤسسه مطالعاتی فنی مهندسی وابسته به جهاد کشاورزی، حداکثر مصرف آب در کشاورزی ایران ۵۲ درصد است.

 

وی افزود: بنابراین مطالعات بیش از ۴۰ درصد از مصارف آب مربوط به انتقال آب به شهرها و کلان‌شهرها و صنایعی است که اصلاً از سیستم بازیافت و بازچرخانی آب استفاده نمی‌کند.

 

این پژوهشگر آب با اشاره به استفاده از آمار ۹۰ درصدی مصرف آب کشاورزی از سوی مسئولان، گفت: این مقدار مصرف یک دروغ بزرگ است و نشان می‌دهد مسئولان حوزه آبی ما درک درستی از کشاورزی ندارند.

 

وی ارائه این آمارها را تهدید بزرگی برای امنیت غذایی ایران دانست و ادامه داد: امنیت غذایی مهم‌ترین رکن برای بقای هر جامعه است که متأسفانه با مدیریت غلط آب، چنان فشاری به کشاورزان آورده‌ایم که کشاورزی تعطیل و روستاها تخلیه شده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی اسپم *