مسئول واحد جنگل اداره منابع طبیعی و آبخیزداری دامغان گفت : ۱۰دستگاه آبگرمکن خورشیدی در بین بهره‌برداران و مجریان طرح‌های منابع طبیعی اهالی روستای بادله کوه این شهرستان توزیع‌شده است.
ابراهیم مهرابی روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود : برای توزیع و نصب این تعداد آبگرمکن خورشیدی ۱۶۰ میلیون ریال اعتبار و از محل اعتبارات اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان هزینه شده است.
وی اظهار داشت: توزیع این آبگرمکن خورشیدی در راستای اجرای طرح صیانت و توسعه جنگل‌ها و جلوگیری از قطع درختان جنگلی و بوته کنی از سطح مراتع و کمک به تغییر الگوی مصرف سوخت و ترویج استفاده از انرژی نو و ترویج فرهنگ استفاده درست و صحیح از منابع خدادادی در بین آحاد مردم به‌خصوص بهره‌برداران و مجریان طرح‌های منابع طبیعی اجرایی شده است .
وی از اجرای طرح‌های جنگل‌کاری در شمال شهرستان دامغان خبر داد و افزود : این طرح در مناطق جنگلی اسپیرو ، طزره ، دیباج و کلاریز به مساحت ۱۶۸ هکتار اجراشده است.
1

مهرابی خاطرنشان کرد : همچنین طرح اجرای کمربند حفاظتی باهدف حفظ و حراست از اراضی ملی در مناطق قادرآباد و آهوانو در شرق و شمال شهرستان دامغان با نصب بنچ مارک‌های بتونی به طول ۵.۵ کیلومتر انجام‌شده است.
وی با اشاره به اجرای طرح ذخیره‌گاهی در شهرستان دامغان اظهار داشت : این طرح در سطح ۱۷۵ هکتار و در مناطق ییلاقی اسپیرو و کوه سفید آهوانو اجراشده است.
مسئول واحد جنگل اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دامغان تصریح کرد : برای نخستین بار طرح پیشگیری و کنترل بیماری‌های جنگلی طرح مبارزه با ارس واش نیز در منطقه چنگی در شمال دامغان به مساحت ۱۸۷ هکتار به مرحله اجرا شد .
وی مساحت شهرستان دامغان را یک‌میلیون و ۳۵۰ هزار هکتار اعلام و اضافه کرد : مساحت جنگل‌های موجود در شهرستان دامغان ۸۰ هزار و ۳۰۳ هکتار بوده ازنظر کیفی (تاج پوشش ) و به لحاظ وسعت حدود ۴۲ هزار و ۵۲۳ هکتار را جنگل‌های انبوه و جنگل‌های نیمه انبوه و تنک و ۳۲ هزار و ۲۵۳ هکتار را جنگل‌های دست کاشت و پنج هزار و ۵۲۷ هکتار دیگر را بیشه‌زار و درختچه زار تشکیل می‌دهد.
وی یادآور شد : سهم جنگل‌های شهرستان دامغان ازنظر میزان مساحت جنگل‌های استان سمنان ۲۲.۷ درصد و سهم آن از کل شهرستان ۵.۹۵ درصد است.
وی از نگهداری و تجهیز پارک‌های جنگلی به مساحت ۱۶۰ هکتار شامل پارک‌های دانشجو ، شهید ساجدی ، آبخیز دیباج و ولی‌عصر ( عج ) از مهم‌ترین اقداماتی بوده که تاکنون در راستای توسعه منابع جنگلی از سوی واحد جنگل این اداره که می‌توان به آن اشاره کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی اسپم *