حس بویایی ماهی ها

نتایج حاصل از یک پژوهش جدید که توسط محققان دانشگاه اکستر در انگلیس انجام شده است نشان می دهد که به علت افزایش سطح اسید کربنیک آب دریاها، که علت آن افزایش ناگهانی سطح دی اکسید کربن اتمسفر است، ماهی ها در حال از دست دادن حس بویایی هستند.
با جذب دی اکسید کربن توسط آب دریاها کربنیک اسید شکل می گیرد که موجب اسیدی شدن بیش از حد آب می شود. از زمان انفلاب صنعتی سطح دی اکسید کربن به 43 درصد رسیده است و پیش بینی می شود که تا پایان قرن به دو و نیم برابر سطح فعلی خود برسد.
در فرآیند اسیدی شدن اقیانوس ها، دی اکسید کربن آزاد شده در اثر سوزاندن سوخت‌ های فسیلی در آب دریا حل می ‌شود و به تولید اسید کربنیک منجر می‌شود که pH (خاصیت اسیدی یا بازی) آب را تغییر می‌ دهد.
ماهی ها برای انجام همه کارها من جمله پیدا کردن غذا و جفت، شناسایی شکارچیانی که در مجاورت آنها به سر می برند، بر حس بویایی خود تکیه دارند و از دست دادن این حس ادامه حیات آنها را به خطر می اندازد.
دکتر ‘کازیما پورتئوس’ محقق دانشگاه اکستر که ریاست این تحقیق را بر عهده داشت، گفت که مطالعه آنها اولین تحقیقی است که تاثیر افزایش دی اکسید کربن در اقیانوس را بر سیستم حس بویایی ماهی ها بررسی می کند. محققان در این پژوهش رفتار ماهی های جوان دریا در سطح فعلی دی اکسید کربن را با سطوحی که احتمالا در پایان این قرن وجود خواهد داشت، مقایسه کردند. محققان در این مطالعه متوجه تغییرات عمده در رفتار ماهی ها در آب هایی شدند که بیشترین میزان اسیدیته را دارند. این ماهی ها نه تنها کمتر شنا می کنند بلکه به نظر می رسید متوجه حضور شکارچیان نیز نمی شوند.
متخصصان دانشگاه اکستر در همکاری با دانشمندان مرکز علوم دریایی و سازمان محیط زیست توانایی ماهی ها برای استشمام بوهای مختلف را نیز از طریق ثبت کردن فعالیت سیستم عصبی هنگامی که اندام بویایی آنها در معرض آب هایی با سطوح متفاوت دی اکسید کربن و اسیدی بودن قرار می گرفتند، مورد بررسی قرار دادند.
در این رابطه دکتر پورتئوس می گوید: حس بویایی ماهی ها با افزایش سطح دی اکسید کربن تا میزان پیش بینی شده تا پایان قرن، تا 50 درصد کاهش کاهش می یابد.
نتایج حاصل از این پژوهش در نشریه Nature Climate Change منتشر شده است، نشان داده است که دی اکسید کربن بر سیستم تنفسی و نیزسیستم عصبی ماهیان تاثیر دارد وخطرات اسیدی شدن آب اقیانوس ها مشکلی جدی برای حیات دریایی است.

شما می‌توانید متن کامل این خبر را به زبان انگلیسی اینجا بخوانید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *