ما چگونه می توانیم متوقف شویم؟

بعد از چند سال که رشد انتشار کربن به حداقل رسیده بود، مجددا جهان در حال رقابت برای سوزاندن سوخت های فسیلی بیشتری است. با توجه به محاسبات اخیری که صورت گرفته است، تا پایان سال 2018 مقدار 37.1 میلیارد تن کربن انتشار یافته است که رکوردی جدید است.

این یعنی 2.7 % افزایش نسبت به سال 2017 که 36.2 میلیارد تن بود که این مقدار خود 1.6 % نسبت به سال 2016 بیشتر بوده است. برای سه سال، تغییری در مقدار انتشار کربن مشاهده نشد، در حالیکه همزمان اقتصاد جهانی رو به رشد بود. این باعث امیدواری دانشمندان به شروع کاهش انتشار شده بود، اما این اتفاق نیفتاد!

برای بستن شیر انتشار کربن، کشورها می بایست به سرعت روی انرژی های نو تمرکز کنند.

انتشار رو به افزایش

تغییرات آب و هوایی از قبل شروع شده است. مطالعه ای در سال 2010 که در ناسا صورت پذیرفت نشان داد که دمای زمین در قرن بیستم 0.8 درجه سلسیوس افزایش یافته است. قطب شمال به طور خاص با نشان دادن رکورهای جدیدی از ذوب شدن یخ ها، به سرعت نسبت به این تغییرات واکنش نشان داد. سطح آبهای حاصل از ذوب شدن یخ ها در گرینلند به تنهایی حدودا باعث بالاتر رفتن سطح تمام آبهای جهان به اندازه تقریبا 1 میلیمتر می شود.

در ماه اکتبر، موسسه بین دولتی مربوط به تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد (IPCC) هشدار داد که جهان باید مقدار انتشار کربن خود را تا سال 2030، به مقدار 45 % کمتر از مقدار آن در سال 2010 برساند و تا سال 2050 نیز باید مقدار انتشار را کاملا متوقف کند تا میانگین دمای جهانی بیش از 1.5 درجه سلسیوس افزایش نیابد.

 

این نمودار مقدار انتشار کربن ناشی از استفاده از زمین ها و سوختن سوختهای فسیلی (بالا) و جایی که این کربن های اضافه تجمع می کنند (پایین) را نشان می دهد. کربن موجود در جو زمین (رنگ آبی) باعث گرم شدن زمین می شود؛ کربن موجود در اقیانوس ها (رنگ سبز تیره) باعث اسیدی شدن آبها و آسیب رساندن به جانداران آبی می شود.

(The Global Carbon Project, Le Quéré et al, Earth System Science Data 2018)

 

در حال حاضر، انتشار کربن در جهت نادرستی پیش می رود. در بین سالهای 2017 و 2018، تخمین زده شده که چین مقدار انتشار خود را 4.7 % افزایش داده است. در همین بازه زمانی امریکا 2.5 افزایش داده است. اما هند بیشترین مقدار افزایش را داشته است، 6.3 %. اتحادیه اروپا نیز به مقدار 0.7 % افزایش داشته است.

محققین گزارش کرده اند که نیرو محرکه چنین تغییراتی هم مربوط به مسایل هواشناسی است و هم اقتصادی. زمستان بسیار سرد در شرق ایالات متحده و تابستان بسیار داغ در این کشور مقدار انتشار کربن را به دلیل استفاده زیاد از سیستم های گرمایش و سرمایش افزایش داده است. کاهش قیمت نفت و بنزین هم باعث شده تا خودروها و کامیونهای بزرگتری در ایالات متحده خریداری شوند. در همین حال، اقتصاد کساد چین، باعث شده تا پروژه های بزرگ مربوط به زغال سنگ که متوقف شده بودند مجددا راه اندازی شوند. در هند هم توسعه اقتصادی باعث شده تا جایی که میتوانند پروژه های مربوط به انرژی را پیش ببرند. آنها پروژه های زغال سنگ، هسته ای و تجدید پذیر را با سرعت وحشتناکی به جلو می برند. هر کارخانه زغال سنگی که اکنون می سازند تا 40 سال آینده زمین را آلوده خواهد کرد.

تغییر جهت دادن

علیرغم روند های تکان دهنده گزارش شده، بارقه هایی از امید نیز وجود دارند. ایالات متحده و کانادا مصرف زغال سنگ خود را نسبت به سال 2005، حدود 40 % کاهش داده اند. همچنین علیرغم سیاست های صریح جانبدارانه دونالد ترامپ از زغال سنگ، حدود 15 گیگاوات نیروگاه زغال سنگی قرار است امسال تعطیل شوند که خود به طور بالقوه یک رکورد تازه است.

اکنون، قیمت پروژه های مربوط به انرژی بادی و خورشیدی در بسیاری از زمینه ها قابل رقابت با سوختهای فسیلی می باشد.

اگرچه کشورهای در حال توسعه نظیر چین و هند در حال افزایش سریع انتشار کربن ناشی از سوختهای فسیلی هستند، اما کشورهای توسعه یافته نظیر امریکا و اتحادیه اروپا کماکان بیشترین سهم را از میزان انتشار دارا هستند.

(The Global Carbon Project, 2018)

 

بخش حمل و نقل چالش بزرگتری به شمار می آید، چرا که قیمت سوخت ارزان تر به معنای رانندگی بیشتر و خریداری خودروهای بزرگتر است. توسعه خودروهای برقی که نیروی خود را از انرژی های پاک دریافت کنند می تواند تاثیر به سزایی در کاهش انتشار داشته باشد.

در سطح جهانی، تصویر پیش رو پیچیده است. به عنوان مثال هند، تلاش می کند خودروهای برقی را برای میلیون ها آدمی بیاورد که هیچ سرمایه ای ندارند. آنها نیازمند مشوّق های مالی ای هستند تا بتوانند وابستگی خود را به نیروگاه های جدید زغال سنگ کاهش دهند و به جای آنها زیرساختهای مربوط به انرژی های تجدید پذیر را بسازند.

اگر چه دیدن روند سریع افزایشی انتشار کربن نا امید کننده است، اما محققین خوشبین هستند. آنها معتقدند که انرژی های سبز نهایتا برنده بازی خواهند شد. تنها سوالی که باقی می ماند این است که اولا گرمایش زمین تا کجا قرار است پیش روی کند و با توجه به زیاده روی های امروز، چه مقدار سخت خواهد بود تا جلوی آن را گرفت. امروزه هر چه بیشتر انتشار کربن داشته باشیم، در یک دهه یا دو دهه آینده نیازمند تلاش سریعتر و عمیقتری خواهیم بود.

آقای جکسون و همکارانش نتایج حاصل از تحقیقات خود را روی پروژه جهانی کربن در تاریخ 5 دسامبر 2018 در ژورنال Environmental Research Letters and Earth System Science Data منتشر نمودند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *