افزایش تعداد و ابعاد آتش‌سوزی‌ در جنگل‌های جهان

به گفته استاد دانشگاه داکوتای جنوبی، مارک کوچران و دانشمند ارشد مرکز علوم داده‌های جغرافیایی، در سال‌های آینده با آتش‌سوزی‌های بیشتر و با شدت قوی‌تری در جنگل‌ها مواجه خواهیم شد.

کوچران و محققان دانشگاه تاسمانی و آیداهو با استفاده از داده‌های ماهواره‌ای، سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۳، نزدیک به ۲۳ هزار آتش‌سوزی در سراسر جهان را مورد بررسی قرار دادند. در این بین، ۴۷۸ آتش‌سوزی با شدت بالا (که به‌عنوان حوادث شدید آتش سوزی تعریف شده است)، یافتند.

به گفته محققان در این مطالعه، تقریباً تمامی شرایط بد شامل افزایش درجه حرارت، شرایط خشک و بادهای شدید به ما می‌گویند که آب و هوا در وقوع پدیده آتش‌سوزی بسیار مهم است. این گروه تحقیقاتی با استفاده از اطلاعات ماهانه آب و هوای جهان بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۴، تغییرات در رفتار آتش‌سوزی جنگل‌ها را برای دوره ۲۰۴۱ تا ۲۰۷۰ مدل‌سازی کردند. پیش‌بینی مدل‌سازی انجام شده نشان می‌دهد که در تعداد روزهایی که شرایط مساعد برای وقوع آتش‌سوزی را دارا هستند، با افزایش ۲۰ تا ۵۰ درصدی حریق مواجه خواهیم شد.

به گفته کوچران این شرایط در صورت عدم توقف گرمایش زمین در اواخر قرن حاضر وخیم‌تر خواهد شد. مناطقی که در خطر بیشتری قرار دارند، در جنگل‌های غرب ایالات متحده، جنوب شرقی استرالیا، اروپا و منطقه مدیترانه شرقی از سمت یونان به لبنان و سوریه گسترده شده‌اند.

بنا بر تحقیقات انجام شده از ۴۷۸ آتش‌سوزی مهیب رخ داده در جهان، ۱۴۱ آتش‌سوزی بیشترین تأثیر را بر جوامع انسانی داشته است زیرا این آتش‌سوزی‌ها در نقاطی رخ داده که با تراکم نسبتاً بالای جمعیتی روبرو بوده‌اند. عمده این مناطق در غرب ایالات متحده و جنوب شرقی استرالیا مشاهده شده است.

باد عامل ۳۵ درصد از این آتش‌سوزی‌های مهیب، در جنگل‌ها بوده است، در حالی‌که خشک‌سالی ۲۲ درصد از این علت‌ها را به خود اختصاص داده است. از دیگر عوامل آب و هوایی می‌توان به بالا بودن درجه حرارت و رطوبت پایین اشاره کرد که تقریباً عامل ۲۰ درصد از این آتش‌سوزی‌ها بوده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

می خواهید در این بحث شرکت کنید؟
به راحتی نظرات خود را ارسال نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی اسپم *