امحای زباله‌ های خطرناک به کمک پلاسما در دانشگاه علوم و تحقیقات

پروژه امحای زباله‌های خطرناک به کمک پلاسما که توسط واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی و با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری آغاز شده است، وارد فاز اصلی شد.
مدیر گروه کارشناسی ارشد فیزیک مرکز تحقیقات فیزیک پلاسمای این واحد با اشاره به آغاز فعالیت پروژه امحای زباله‌های خطرناک به کمک پلاسما در اسفند ماه ۱۳۹۴ با اختصاص ۱۰ میلیارد ریال گفت: این پروژه در مرحله اول به صورت پایلوت و سپس در ابعاد صنعتی اجرا خواهد شد و تمام تجهیزات لازم برای این پروژه در داخل کشور تولید می‌شود.
دکتر شهروز ساویز خاطرنشان کرد: گرایش فتونیک از امسال در واحد علوم و تحقیقات راه‌اندازی شده است که مباحثی همچون ساخت لیزرها، قطعات اپتیکی – الکترونیکی، رادارها و ماکرویو در آن مطرح می‌شود.
وی ادامه داد: رشته اتمی – مولکولی که پلاسما از زیرمجموعه‌های آن به شمار می‌آید، جزو گرایش‌های پیشرفته و به روز در دنیا است که به دلیل کاربردهای گسترده، مورد استقبال و توجه زیادی واقع شده است.
ساویز با یادآوری اینکه رشته نانو فیزیک نیز از علوم روز دنیا است، گفت: از آنجایی که مواد در اندازه‌های مختلف به ویژه ابعاد نانو خواص متفاوتی از خود نشان می‌دهند، علم نانو از گستردگی فضای فعالیت، تحقیق و پژوهش در این زمینه برخوردار است.
وی سیاست اصلی مرکز تحقیقات فیزیک پلاسما را ارائه آموزش‌های کاربردی، خروج از فاز آزمایشگاهی و حرکت به سمت تولید صنعتی و درآمدزایی عنوان و اظهار کرد: بر این اساس با برنامه‌ای مدون در سال ۱۳۹۵ با همکاری تعدادی از اعضای هیئت علمی واحد علوم و تحقیقات اقدام به راه‌اندازی شرکتی با عنوان ‘آراز طیف پلاسما’ کردیم که با توجه به ظرفیت‌ها و امکانات موجود، حدود یک ماه پیش درخواست دانش‌بنیان شدن آن به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ارائه و مجوز آن صادر شد؛ به این ترتیب این شرکت اولین شرکت دانش‌بنیان در واحد علوم و تحقیقات خواهد بود.
روش گازی سازی پلاسما از پیشرفته‌ترین، پیچیده‌ترین و بهترین روش‌های بازیافت و تولید انرژی از زباله در جهان به شمار می‌آید.
در این روش قابلیت پردازش انواع زباله از جمله زباله‌های صنعتی، شهری، بیمارستانی و زباله‌های خطرناک وجود دارد و یکی از مهم‌ترین و با اهمیت‌ترین قابلیت این سیستم افزون بر قابلیت پردازش تمام زباله‌ها، عدم نیاز به جداسازی زباله برای انجام فرایند است.
این سیستم علاوه بر بازیافت مواد فلزی و شیشه‌ای و تبدیل آن‌ها به مواد اولیه، می‌تواند حجم زیادی از انرژی حاصل از شکسته شدن پیوندهای مواد پایه کربن را به سوخت، انرژی حرارتی یا الکتریسیته تبدیل کند.
از جمله مزایای فناوری پلاسما می‌توان به دوستدار طبیعت بودن، بازده بسیار بالای مشعل‌های پلاسمایی، بی خطرسازی زباله‌های خطرناک و عفونی و تولید انرژی پاک و نو اشاره کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

می خواهید در این بحث شرکت کنید؟
به راحتی نظرات خود را ارسال نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی اسپم *