بر اساس آخرین آمارها در سال گذشته برای نخستین بار تولید برق در انگلیس از طریق منابع انرژی خورشیدی و انرژی باد بیشتر از نیروگاه های هسته ای بوده است. سهم منابع تجدیدپذیر در تولید برق به ۲۹ درصد رسیده است در حالیکه منابع هسته ای حدود ۲۱ درصد برق تولیدی را تامین می کنند. سهم انرژی باد در تولید برق به ۱۵ درصد در سال ۲۰۱۷ رسیده است این حرکت به سمت سیستم های انرژی تجدیدپذیر رو به ترقی می باشد.
این افزایش به معنای استفاده کمتر از منابع انرژی کربنی است که منجر به کاهش میزان گازهای گلخانه ای به میزان ۳ درصد شده است. امروزه بازده منابع انرژی تجدیدپذیر حدود ۱۰ برابر بیشتر از ذغال سنگ است که در مقایسه با ۵ سال پیش که بازده ذغال سنگ از این منابع بیشتر بود، دستاورد قابل توجهی است.
پیشرفت تکنولوژی در سال های اخیر منجر به کاهش چشمگیری در قیمت انرژی های تجدیدپذیر شده است. پیدایش نسل جدیدی از توربین های بادی فراساحلی، نشان دهنده ی توانایی تکنولوژی در تامین انرژی مورد نیاز است و این روند رو به رشد در دهه های آینده ادامه خواهد یافت.
براساس آنالیزهای سازمان بین المللی انرژی های تجدیدپذیر، مزارع بادی ساحلی ظرفیت رقابت با سوخت های فسیلی را دارند. نکته حائز اهمیت این است که در سال ۲۰۱۷ هزینه تاسیس نیروگاه بادی فراساحلی جدید نصف شده است و انرژی بادی ساحلی همچنان ارزان ترین منبع تامین انرژی در انگلستان می باشد. از این رو متخصصان معتقدند باید به این انرژی فرصت رقابت در بازارتامین انرژی داده شود.
اگرچه بسیاری از دانشمندان و فعالان محیط زیست انرژی هسته ای را به عنوان عنصر اساسی در سیستم انرژی سبز در نظر می گیرند، سرمایه گذاری دولت بر روی سایت های جدید هسته ای با بحران مواجه شده است . از این رو انتظار می رود دولت ها به جای اتلاف سرمایه و زمان برای انرژی هسته ای، سرمایه گذاری هایی در زمینه ی انرژی های تجدیدپذیر داشته باشد.

 

شما می‌توانید این خبر را به زبان انگلیسی اینجا بخوانید.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی اسپم *