عیسی کلانتری دبیر و مجری ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: امروز دغدغه ستاد احیا دریاچه ارومیه، صرفاً تأمین منابع آب دریاچه ارومیه نیست؛ بلکه اصلاح مدیریت منابع آب در کشور هم هست. مدیریت آب در این حوضه آبریز تمرینی برای مدیریت آب در استان‌های فارس، ٰ خراسان و کرمان در شرایط بحران آبی است.

به گزارش خبرگزاری خبر آنلاین به نقل از روابط عمومی ستاد احیای دریاچه ارومیه،  سی و سومین جلسه کمیته هماهنگی با محوریت بررسی برنامه منابع و مصارف سدهای حوضه آبریز دریاچه ارومیه برای سال آبی ۹۶-۱۳۹۵  برگزار شد.

 در ابتدای این جلسه مسعود تجریشی، مدیر دفتر تلفیق و برنامه‌ریزی ستاد احیای دریاچه ارومیه از برگزاری دو جلسه پیشین کارگروه‌های ستاد که یکی پیرامون منابع و دیگری در خصوص  مصارف  بود به دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه گزارش داد و گفت : این جلسه برای نهایی شدن  وضعیت منابع و مصارف در سال ۹۶-۱۳۹۵ و ارائه گزارشی به کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه برگزارشده است.

 سپس گزارشی از سوی شرکت مدیریت منابع آب ایران  در خصوص عملکرد منابع و مصارف سال آبی گذشته و پیش‌نویس پیشنهادی برای برنامه منابع و مصارف سال جاری ارائه شد. به راین اساس عیسی کلانتری، دبیر و مجری ستاد احیای دریاچه ارومیه بیان کرد: همه باید طبق مصوبات ستاد در راستای کاهش ۴۰ درصدی مصرف حرکت کنیم؛ وزارت نیرو به‌گونه‌ای رفتار می‌کند که هیچ‌کس نه متوجه بحران و نه متوجه کمبود آب نمی‌شود.

وی افزود: معاون وزیر جهاد کشاورزی به ما گفته به‌رغم ۱۶ درصدی کاهش مصرف آب تولیدش در حوضه آبریز  ۱۷ درصد رشد کرده است. این وزارتخانه به دنبال منافعش است و به خاطر همراهی ما این گزارش را نمی‌دهد. چون به دنبال رشدش است و هرچه ما بیشتر آب به او بدهیم بیشتر  استقبال می‌کند.

دراین‌بین مهندس اسدالله اسد الهی عضو کمیته راهبری ستاد احیای دریاچه ارومیه تأکید کرد و گفت: در نشستی مهندس  حجتی به مهندس چیت چیان گفت هرچقدر وزارت نیرو به ما آب بدهد ما بر اساس آن مدیریت می‌کنیم تا تولیدمان کاهش پیدا نکند.

سید مرتضی موسوی نماینده وزیر نیرو در ستاد احیای دریاچه ارومیه هم دراین‌باره  گفت: طبق برنامه مصوب سالانه در بخش کشاورزی مصرف آب ۸ درصد کاهش‌یافته است. بر این اساس امسال در سد بوکان ۳۸۹ میلیون مترمکعب آب به بخش کشاورزی تزریق می‌کنیم.  در مقابل ۱۸۰ میلیون مترمکعب آب برای دریاچه پیش‌بینی‌شده است.

عیسی کلانتری گفت: وزارت نیرو نیاز ما را از سد بوکان که آب دارد تأمین نمی‌کند و در مقابل ما را به سدهایی که آبی ندارند حواله  می‌دهد و این برخلاف سیاست‌های مصوب شده است.

جای خالی  ۲ میلیارد و ۵۷۸  هزار مترمکعب نیاز زیست‌محیطی دریاچه ارومیه

دبیر و مجری ستاد احیای دریاچه ارومیه ادامه داد: طبق مصوبه هیئت‌وزیران وزارت نیرو باید سالانه  ۲ میلیارد و ۵۷۸  هزار مترمکعب نیاز زیست‌محیطی دریاچه ارومیه را تأمین کند. اما وزارت نیرو نسبت به این موضوع در عمل کم‌کار می‌کند.

اسداللهی با تائید این موضوع گفت:  نیاز زیست‌محیطی دریاچه  که  ۲ میلیارد و ۵۷۸  هزار مترمکعب است مورد تائید وزیر نیرو است و قطعاً آقای چیت چیان بر اساس  بررسی‌های  کارشناسی این موضوع را اعلام کرده‌اند و اگر مدیران ایشان این موضوع را رد می‌کنند به وی اعلام کنند که تعداد نیاز  غیر کارشناسی است.

در ادامه این جلسه اخوان  سرپرست  دفتر بهره‌برداری تأسیسات آب شرکت مدیریت منابع آب ایران در پاسخ  به این سخنان اظهار کرد: ما طبق مصوبات گام برداشتیم و خواهیم کرد . در ضمن زمان سرریز آب به دریاچه اسفند و فرودین است و تا آن زمان اگر آورد سدها شود ما قطعاً آب بیشتری به دریاچه خواهیم داد.

موسوی  نیز در تائید صحبت‌های اخوان اظهار کرد: ما نمی توانیم در خلا حرکت کنیم و مجبور هستیم برپایه برنامه حرکت کنیم.

کشور برای آینده کم آب آماده شود

کلانتری در مقابل گفت: ستاد احیا دریاچه ارومیه پشتیبان وزارت نیرو است و به این وزارتخانه در انجام وظایف ذاتی خود در حوضه آبریز دریاچه ارومیه کمک می‌کند؛ ولی وزارت نیرو نمی‌خواهد از این موضوع استفاده مطلوب را ببرد.

او ادامه داد:  اگر مردم  حس نکنند دچار کمبود منابع آب هستیم هیچ برنامه‌ای برای کاهش مصرف نخواهند داشت. اگر وزارت نیرو منابع آبی  را بدون در نظر گرفتن کمبودهای آتی تأمین کند ، حتی وزارت جهاد کشاورزی این کمبود را حس نمی‌کند.

او تأکید کرد: ما باید از الآن جامعه را  برای  آینده‌ای که با کاهش آب روبرو است آگاه  و آماده کنیم و این کار بدون مدیریت مصرف آب امکان‌پذیر نیست. ما حتی باید دستگاه‌های دولتی را برای آینده آماده کنیم.

کلانتری اظهار کرد: تأکید امروز ما صرفاً تأمین آب دریاچه نیست بلکه اصلاح الگوی مصرف است .  مدیریت آب در این حوضه آبریز نمونه‌ای برای مدیریت آب در استان‌های فارس ٰ خراسان و کرمان است.

دبیر و مجری ستاد احیای دریاچه ارومیه افزود:ما با آقای چیت چیان نشست‌های متعددی داشتیم و درنهایت تصمیمات و مصوباتی کارشناسی  از آن استخراج شد ؛ بنابراین باید این مصوبات را رعایت کند . ما نمی‌توانیم بدون ایجاد تغییر در مدیریت مصرف آب مشکل کمبود آب کشور را برطرف کنیم.

مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد نیز در تائید این موضوع اعلام کرد: موضوع احیای دریاچه ارومیه اراده نظام برای احیا است.

مسعود تجریشی ٰافزود: بنابراین ما باید مشخص کنیم به دنبال اصلاح وضعیت مصرف آب در بخش کشاورزی هستیم یا می‌خواهیم به این موضوع بهای چندانی ندهیم. ما تا زمانی که به بخش کشاورزی برای مصرف بهینه از آب و افزایش بهره‌وری فشار نیاوریم ؛ بحث مدیریت مصرف آب به‌سرعت پیش نمی‌رود.

اخوان: منتظر بهمن بمانیم

اخوان از مسئولین ستاد خواست به وزارت نیرو اعتماد کند  و افزود: ما تمام تلاش خود را انجام می‌دهیم تا برنامه کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی به‌درستی انجام دهیم .

او سپس پیشنهاد داد که ستاد احیای دریاچه ارومیه تا انتهای بهمن و اسفند وضعیت آتی سدها منتظر بمانند تا بر اساس وضعیت آتی تصمیم‌گیری جدید صورت گیرد. در این راستا نیز حجم مصارف تا شهریور سال آتی  افزایش نمی‌یابد . آنچه تغییر می‌کند تزریق آب به دریاچه و  تزریق  آب اضافی به مخزن  سدهاست.

 موسوی: عملکرد  ضعیف گذشتگان را اصلاح می‌کنیم

موسوی نیز تأکید کرد: اگر وضعیت استراتژیک سدهای ما مشخص شود برمبنای آن آب سرریز را به دریاچه می‌دهیم.

او ادامه داد: ما اکنون ضعف عملکرد گذشتگان را ترمیم می‌کنیم و در این راه مشکلات زیادی داریم ؛ چون وزارت نیرو صرفاً با ستاد روبرو نیست ، ما باید خواست‌های  استانداری، محیط‌زیست و کشاورزی را نیز پاسخ دهیم .

سیامک شیرزاد، مشاور مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد در واکنش به این سخنان گفت: ما معتقدیم مشکلات زیادی پیش روی وزارت نیرو  وجود دارد اما باید این راه را اصلاح کنیم.

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2016-10-06 06:05:09Z | http://piczard.com | http://codecarvings.comž¤…Vôxe“

وی افزود: سازمان محیط‌زیست ما به دنبال حفظ دریاچه نیست . اگر آن‌ها خواهان حفظ دریاچه بودند امروز باید به خاطر کاهش آب ورودی به دریاچه رگ‌هایش بیرون می‌زد . اما بخشی از تالاب‌هایی است که به‌واسطه نابودی دریاچه ایجاد شدند.

 تجریشی : باید رویه‌ها را اصلاح کنیم

اسد الهی نیز در این خصوص تأکید کرد: الفبای مدیریت آب انعطاف‌پذیر است؛ یعنی باید در زمان پرآبی به‌گونه‌ای متفاوت از دوره کم‌آبی برای منابع آب کشور تصمیم‌گیری کنیم.

تجریشی  نیز در پایان این نشست اذعان کرد: ما باید رویه‌ها را اصلاح کنیم و نباید سلیقه‌ای رفتار کنیم. باید طوری مدیریت کنیم که آب موردنیاز با تأخیر وارد دریاچه نشود.

وی تأکید کرد: اگر خواهان اصلاح وضعیت موجود هستیم باید  این نگاه را در عمل نشان دهیم. ما معتقدیم این نگاه کم‌رنگ است و شاید دلیل آن ابهام در مصوبات است اگر از نگاه شما این موضوع درست است ما قطعاً مصوبات جدیدی ارائه می‌کنیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی اسپم *