زباله های پلاستیکی دریای خزر
به‌ گزارش ‌ایسنا، پروین فرشچی، معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست در نشست تخصصی بررسی نوسانات تراز سطح آب دریای خزر گفت: طی سال‌های افزایش و کاهش نوسانات تراز آب دریای خزر، اثرات اجتماعی بسیاری روی منطقه داشته است. به این منظور باید در زمینه نوسانات تراز آب دریای خزر به یک نظر واحد برسیم تا کسانی که در زمینه توسعه دریایی خزر فعالیت دارند بتوانند با پشتیبانی علمی متفق‌القول برنامه‌ریزی‌های خود را در سواحل خزر انجام دهند.

فرشچی همچنین در مورد آلودگی های پلاستیکی دریای خزر افزود بیشترین زباله پلاستیکی از طرف ایران وارد دریای خزر می‌شود. به این منظور به مناسبت روز ملی «دریای خزر» سازمان حفاظت محیط زیست و سایر دستگاه‌های مرتبط برنامه‌های را در نظر گرفته‌اند و ۲۵ مرداد ماه طرح «نبرد با غول پلاستیکی در سواحل خزر» اجرایی خواهد شد و نتیجه‌ این کار در بابلسر مازندران در ۲۵ مرداد ماه نمود پیدا می‌کند. همچنین از ۱۶ مرداد تا ۲۵ مرداد ماه در استان مازندران پایلوت مربوط به جمع‌آوری زباله‌های پلاستیکی شروع می‌شود و شهروندان می‌توانند با تحویل دادن پلاستیک یک ژتون دریافت کنند و در نهایت قرعه‌کشی در بین شرکت کنندگان صورت می‌گیرد. هدف از طرح «نبرد غول پلاستیکی» این است که ابتدا بحث تفکیک از مبدا را برای شهروندان جا بیندازیم و بدانیم که زباله‌های پلاستیکی چه بلایی بر سر طبیعت می آورد. پلاستیک‌های جمع‌آوری شده در روز آخر در یک نقطه جمع آوری شده و به بازیافت تحویل داده می‌شود.

وی در زمینه نوسانات تراز آب دریای خزر گفت: نظر علمی ‌دقیق در مورد نوسانات تراز آب دریای خزر کمک می‌کند که بدانیم توسعه در سواحل خزر باید به چه شکلی و با چه روندی پیش رود. بر اساس گزارش‌ها و یافته‌های مرکز مطالعات و تحقیقات دریای خزر در فاصله زمانی ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۰ تراز آب دریای خزر ۴۲ سانتیمتر افزایش می‌یابد. این پیش‌بینی بر اساس داده‌های ایستگاه‌ای تراسنجی است که در همه کشورهای حاشیه خزر، نوسانات تراز را ثبت می‌کنند.

فرشچی در پاسخ به این پرسش که آیا امکان مدیریت دریای خزر به صورت یکپارچه توسط پنج کشور حاشیه خزر وجود دارد یا نه؟ گفت‌: مدیریت یکپارچه توسط کشورهای حاشیه خزرممکن نیست چون منافع کشورها متفاوت است و تنها در مسائل و منافع مشترک می‌توانیم یکپارچه عمل کنیم. وی پیشنهاد داد: یک کار گروه به منظور تعیین نوسانات تراز آب دریای خزر با حضور کلیه دستگاه‌های مسئول در این حوزه تشکیل شود. این کار گروه می‌تواند بازوی علمی سازمان هواشناسی در پیگیری مسائل مربوط به CASPCOM (کمیته‌ هماهنگی آب و هواشناسی دریای خزر) باشد.

وی افزود: CASPCOM در منطقه در زمینه آب و هواشناسی دریای خزر فعال است و در حال‌ حاضر نیز سازمان هواشناسی نماینده ایران در این کمیته‌ به حساب می‌آید که متاسفانه نتوانسته است این مسئولیت را به خوبی انجام دهد چون سازمان هواشناسی صرفا روی بحث هواشناسی تمرکز دارد، در حالی که باید بین مسائل مربوط به هیدرولوژی و سایر بخشها همگامی ایجاد شود بنابراین کار گروه تعیین نوسانات تراز آب دریای خزر می‌تواند بازوی علمی قوی برای CASPCOM باشد.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: قوانین مربوط به حریم و بستر دریای خزر و اصول و ضوابط مربوط به محدثات دریایی نیاز به بازنگری و بازبینی دارند و می‌توانیم با توافق نمایندگان همه دستگاه‌های مسئول در حوزه دریای خزر این موضوع را به عنوان یک پیشنهاد مطرح کنیم تا در دستگاه قانونگذاری کشور پیگیری شود.

فرشچی با اشاره به وضعیت خلیج گرگان و تالاب میانکاله گفت‌: وضعیت این منطقه چه در صورت افزایش و چه در صورت کاهش تراز آب دریای خزر نگران کننده است و باید تصمیمات ‌دقیقی برای احیای خلیج گرگان و تالاب میانکاله، بگیریم.

وی با اشاره به اختلاف نظر موجود در مورد تراز آب دریای خزر گفت: برخی معتقد به افزایش ۴۲ سانتیمتر تراز آب دریای خزر تا سال ۲۰۲۰ هستند اما بر اساس اظهار نظر دیگری تراز آب دریای خزر در سال‌های آینده کاهش می‌یابد.

فرشچی افزود: بر اساس پیش‌بینی‌های کوتاه مدت برای تراز آب دریای خزر نمی‌توان برنامه‌ریزی های ۱۰ ساله انجام داد و امور توسعه‌ای بلند مدت را پیگیری کرد اما می‌توانیم با توجه به آمارهای گذشته حداقل و حداکثر تراز آب دریای خزر را محاسبه کنیم. در چنین مواقعی می‌توان با تعریف سناریوهای مختلف تصمیمات لازم را در مورد امور توسعه‌ای کشور گرفت و برای توسعه برنامه‌ریزی کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی اسپم *