رئیس کمیته ملی توسعه پایدار گفت: بخش‌های زیادی از کشور تحت تأثیر پدیده تغییر اقلیم قرار گرفته و افزایش دما در برخی نقاط از 1.5 درجه هم فراتر رفته است.
رئیس کمیته ملی توسعه پایدار، رضا مکنون روز یکشنبه در همایش بین‌المللی تجارت کم کربن با بیان اینکه در اواخر سال 2015 و اوایل سال 2016 دو اتفاق محیط زیستی مهم در دنیا رخ داد، افزود: نشست پاریس یا COP21 یکی از آن‌ها بود که بر اساس آن کشورهای دنیا به این اجماع رسیدند که مانع گرم شدن بیشتر از 1.5 تا 2 درجه نسبت به زمان انقلاب صنعتی شوند.
وی اظهار کرد: این در حالی است که در ایران و در بسیاری از نقاط این میزان گرمایش را تجربه کرده‌ایم بنابراین بیشتر از تحت تأثیر تغییر اقلیم قرار می‌گیریم از این رو باید برنامه‌های کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای را با جدیت دنبال کنیم.
وی ادامه داد: بر اساس نشست پاریس قرار شد ایران 4 درصد بدون شرط و 8 درصد به شرط برداشته شدن تحریم تا سال 2030 از انتشار گازهای گلخانه‌ای خود بکاهد.
مکنون اظهار کرد: معمولا در کشور برای رسیدن به اقتصاد کم کربن سیستم هماهنگی و یا الگوی جدیدی وجود ندارد، همواره برای مقابله با مشکلات و چالش‌ها به زور متوسل می‌شویم، مثلا چاه‌های غیر مجاز را می‌بندیم و یا مانع تردد خودروها در سطح شهر می‌شویم در حالی که باید یک برنامه‌ریزی علمی داشته باشیم.
وی افزود: کشورهای اروپایی برای تولید انرژی پایدار با سرعت پیش می‌روند و برای کشورهای در حال توسعه مانند ایران باید انقلابی در دیدگاه‌ها نسبت به این موضوع پیش آید تا کارها پیش رود.
مکنون به اتفاق دوم اشاره کرد و گفت: اتفاق دوم تدوین اهداف توسعه پایدار است که برای اولین بار 190 کشور دنیا بر روی این اهداف توافق کردند که آب سالم و بهداشت، انرژی ارزان و تجدید پذیر، شهرها و جوامع پایدار و استفاده پایدار از زمین برخی از این اهداف 17 گانه توسعه پایدار است.
رئیس کمیته ملی توسعه پایدار تأکید کرد: در این اهداف کشورها به این توافق رسیدند که یک هدف را فدای رسیدن به یک هدف دیگر نکنند.
وی گفت: سه سال پیش همایشی با حضور وزارت جهاد کشاورزی، نیرو، سازمان حفاظت محیط زیست و اتاق بازرگانی درباره کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای برگزار شد مه فقط 20 درصد از شرکت‌کنندگان نسبت به موضوع همایش اتفاق نظر داشتند اما اخیرا نشستی با همین عنوان برگزار شد که 70 درصد در آن اتفاق نظر داشتند.
وی افزود: همچنین از سه سال قبل کشت فرا سرزمینی مد نظر قرار گرفت و وزارت نیرو هم آیین‌نامه آب قابل برنامه‌ریزی و برداشت از طبیعت را تدوین کرد چرا که در حال حاضر 150 میلیارد متر مکعب آب زیرزمینی را برداشت کرده‌ایم.
مکنون ادامه داد: برداشت‌های بی‌رویه منابع آبی زیرزمینی علاوه بر نابودی منابع آبی موجب فرونشست در زمین می‌شود که خسارات جبران ناپذیری به همراه دارد.
وی به برخی روش‌های غیرعلمی هدایت آب در سطح شهرها اشاره کرد و گفت: بستر برخی رودخانه‌ها را سیمان کرده‌اند که این کار مانع نفوذ طبیعی آب به زمین می‌شود بنابراین نظم طبیعت به هم می‌خورد زیرا جمع‌آوری آب‌ها و حتی فاضلاب‌ها بدون ضابطه مشکل‌آفرین است، باید خود را با طبیعت یکپارچه کنیم و به طبیعت اجازه دهیم خود را با زندگی ما سازگار کند که در اهداف توسعه پایدار به این موضوع تأکید شده است.
رئیس کمیته ملی توسعه پایدار افزود: بدون توجه به توان طبیعت از آن بهره‌برداری کردیم و نتیجه آن در طولانی مدت در برخی موارد غیر قابل جبران خواهد بود، به عنوان مثال اگر آب دریاها و اقیانوس‌ها بالا بیاید 10 درصد حاشیه اندونزی به زیر آب خواهد رفت که بنا به گفته مسئولان این کشور همان 10 درصد از خاک آن‌ها قابل کشت است.
وی ادامه داد: همچنین فعالیت بیش از حد آب‌شیرین‌کن‌ها در کشورهای حاشیه خلیج فارس موجب شور شدن و افزایش غلظت نمک در خلیج فارس شده است و چندی است که کشورها را موظف کرده‌اند تا نمک‌های حاصل از فرایند آب‌شیرین‌کن‌ها دیگر در خلیج فارس رها نکنند بلکه در خاک خود نگه دارند، البته این خطر برای دریای خزر هم با اجرای طرح‌های انتقال آب وجود دارد.
مکنون به قوانین داخل کشور برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای اشاره کرد و گفت: در بعد داخلی هم بر اساس بند 110 قانون اساسی مقام معظم رهبری سیاست‌های کلی نظام در زمینه محیط زیست را ابلاغ کردند که در این سیاست‌ها به طور صریح به اقتصاد کم کربن اشاره شده است.
رئیس کمیته ملی توسعه پایدار تأکید کرد: برای رسیدن به این اهداف باید ارتباطات بین‌المللی خود را تقویت کنیم زیرا محیط زیست یک مقوله جهانی است.: بخش‌های زیادی از کشور تحت تأثیر پدیده تغییر اقلیم قرار گرفته و افزایش دما در برخی نقاط از 1.5 درجه هم فراتر رفته است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *