ایران ۶۰ هزار مگاوات ظرفیت تأمین انرژی خورشیدی دارد

ایران ۶۰ هزار مگاوات ظرفیت تأمین انرژی خورشیدی دارد
قائم‌مقام وزیر نیرو از وجود ظرفیت ۶۰ هزار مگاواتی انرژی خورشیدی در کشور خبر داد و گفت: باوجود تنوع برای تولید برق از انرژی فسیلی، هنوز در انرژی‌های نو به توفیقی دست نیافته‌ایم.
ستار محمودی امروز در آیین گشایش همایش دوروزه «اینترسولار ایران» در تهران افزود: امکان ۶۰ هزار مگاواتی تولید انرژی خورشیدی در کشور در مقایسه با ظرفیت ۷۶ هزار مگاواتی نصب‌شده نیروگاهی رقم بالایی است.
این مقام اضافه کرد: ظرفیت استفاده از ۱۵ هزار مگاوات انرژی بادی و بیش از ۲۵۰۰ مگاوات انرژی «بیوزیست» نیز در کشور فراهم است.
محمودی اعلام کرد: ۲۰۰ مگاوات ظرفیت نصب‌شده انرژی‌های تجدید پذیر در کشور است که تا پایان امسال یک‌صد مگاوات دیگر به این ظرفیت اضافه می‌شود و در سال‌های آتی نیز نزدیک به ۳۰۰، ۷۰۰ و یک هزار مگاوات افزایش در دستور کار این وزارتخانه است.
وی تأکید کرد باید در سبد تولید مصرف برق تنوع داشته باشیم و از زمینه‌های غیر تولیدی در مصرف برق به‌سوی عرصه‌های تولیدی حرکت کنیم.
1
این مقام تأکید کرد کمبود منابع سرمایه‌ای و ساخت تجهیزات موردنیاز، عوامل محدودکننده تحقق این هدف است.
قائم‌مقام وزیر نیرو گفت: به دلیل گسترش روزافزون جمعیت و توسعه صنعت، تأمین انرژی موردنیاز جامعه است و برای پایداری و بهره‌وری بهتر و حفظ محیط‌زیست باید از بهترین نوع انرژی‌ها استفاده کنیم.
وی افزود: اینک نزدیک به ۸۳ درصد انرژی برق موردنیاز کشور از منابع سوخت فسیلی تأمین می‌شود و همین مسئله آسیب‌دیدگی محیط‌زیست را به دنبال داشته است.
محمودی تأکید کرد تاکنون نتوانسته‌ایم میزان قابل‌توجهی از نیاز انرژی کشور را از طریق انرژی‌های تجدید پذیر فراهم کنیم؛ درحالی‌که وزارت نیرو به‌عنوان سیاست‌گذار انرژی کشور، مصمم به توسعه استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر به‌ویژه انرژی خورشیدی و بادی است.
این مدیر بلندپایه وزارت نیرو یادآوری کرد: مطابق برنامه ششم توسعه ۲۵ هزار مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور اضافه می‌شود که پنج هزار مگاوات آن مربوط به انرژی‌های تجدید پذیر است.
رشد مصرف برق در پی بازگشت صنایع به چرخه تولید
به گفته قائم‌مقام وزیر نیرو، در پی خروج از رکود در صنایع و بازگشت آن‌ها به چرخه تولید، رشد مصرف برق که درگذشته سالیانه سه تا چهار درصد بود، اکنون به پنج‌تا ۶ درصد افزایش‌یافته است.
وی یادآوری کرد ایران در چشم‌انداز سال ۱۴۰۴ باید به «هاب» انرژی منطقه تبدیل شود و افزود: نزدیک به ۱۴ سال است که پایداری شبکه برق حفظ‌شده و حادثه گسترده برقی در کشور رخ نداده است، درحالی‌که بسیاری از کشورهای پیشرفته در این مدت دستکم یک یا دو بار با خاموشی‌های گسترده روبرو بوده‌اند.
قائم‌مقام وزیر نیرو این موارد را ناشی از دانش پیشرفته مهندسی برق در کشور برشمرد و ادامه داد: امروز ایران نوزدهمین مصرف‌کننده برق جهان است و این موضوع از قرار گرفتن کشور در مسیر توسعه نشان دارد که با یک مصرف باثبات به‌سوی جلو گام برمی‌دارد.
وی گفت: اینک نرخ خرید تضمینی برق تا ۲۰ کیلووات نزدیک به هشت هزار ریال و از ۳۰ مگاوات به بالا نزدیک به ۳۲۰۰ ریال برای هر کیلووات ساعت در نظر گرفته‌شده است تا مشوقی برای صنعتگران باشد.
وی از تولید برق در بخش خانگی به‌عنوان یک تجارت اقتصادی یادکرد و افزود: مشترکان خانگی می‌توانند صفحه‌های خورشیدی را بر بالای بام خانه خود نصب و برق تولید کنند، سپس برق حاصل را باقیمت بالا به وزارت نیرو بفروشند و برق مصرفی خود را از دولت باقیمت پایین‌تر تأمین کنند.
به گزارش ایرنا، چندی پیش وزیر نیرو درباره توسعه نیروگاه‌های تجدید پذیر گفت: بستر کار برای تحقق این امر فراهم است و هیچ مانعی بر سر راه آن وجود ندارد.
به گفته حمید چیت چیان، تلفات انرژی در شبکه‌های انتقال و توزیع در تجدیدپذیرها بسیار پایین است و همچنین با کاهش آلاینده‌ها و گازهای گلخانه‌ای، هزینه‌های زیست‌محیطی را به حداقل می‌رساند.
وی اعلام کرد با خرید تضمینی برق تولیدی از این محل به قیمت ۳۷۰۰ ریال در هر کیلووات ساعت که ۶ برابر نرخ فروش برق شبکه به مشترکان و مصرف‌کنندگان است، برای تولیدکنندگان برق و سرمایه‌گذاران در این زمینه اطمینان ایجاد می‌شود و به سود اقتصاد ملی خواهد بود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

می خواهید در این بحث شرکت کنید؟
به راحتی نظرات خود را ارسال نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی اسپم *