آلودگی دریایی
به گزارش خبرگزاری پانا، پروین فرشچی معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد خلیج فارس و دریای عمان بیش از دریای خزر دارای آلودگی پلاستیکی هستند و این موضوع به مرز بحران نزدیک می شود .
وی در مورد تشخیص میزان آلودگی در این آب ها گفت: تجهیزاتی که طبق آن بتوان دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان را با هدف اینکه زباله‌های دریایی را بسنجد، نداریم ولی در بررسی‌هایی انجام شده، خلیج فارس و دریای عمان بیشتر از دریای خزر دارای زباله‌های پلاستیکی است.
معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: ۶۰ درصد زباله‌های دریایی از طریق سواحل و رودخانه‌ها وارد دریا می‌شود و ۴۰ درصد باقی‌مانده زباله‌هایی است که از طریق مواد زائدی که از طریق کشتی‌ها به دریا رها می‌شود. همچنین تورهای ماهیگیری که رها می‌شوند نیز از زباله‌های دریایی محسوب می شوند .

در بسیاری از کشورهای قانون محدودیت و ممنوعیت استفاده از پلاستیک و همچنین تبلیغات ممنوعیت استفاده از پلاستیک در همه جای این کشور مشاهده می‌شود و برای آن جزای نقدی و زندانی تعیین شده است. فرشچی با اشاره به این قانون در اکثر کشورها گفت: در بسیاری از کشورها از جمله کشور کنیا که کشوری آفریقایی است بیش از یک سال است که عرضه پلاستیک در فروشگاه‌ها ممنوع است و اکثر این کشورها قصد دارند استفاده از پلاستیک را تا آنجا که ممکن است ممنوع کنند گرچه در برخی موارد از جمله مسایل مربوط به پزشکی یا موارد ضروری امکان‌پذیر نیست و استفاده از محصولات پلاستیکی همچنان ادامه دارد اما می‌توان برای آن جایگزین تعیین کرد. وی افزود: یکی از مسایل مشترک در میان کشورها علاوه بر ممنوعیت استفاده از محصولات پلاستیکی و جایگزینی این محصولات، جمع‌آوری پلاستیک است که نیاز به تکنیک خاصی هم ندارد و اکثر کشورها به این موضوع توجه دارند.

فرشچی در ادامه خبر داد: قرار است در ماه نوامبر سال جاری میلادی (آبان ماه سال ۹۷) بیانیه‌ای از سوی برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد (UNEP) تدوین شود و کشورها موظفند تا ماه نوامبر اقدامات خودشان را برای مبارزه با پلاستیک ارائه کنند. ایران نیز باید برنامه هایی برنامه‌های برای کاهش آلودگی زباله‌های دریایی به‌ویژه پلاستیک ارائه کند.

وی خاطرنشان کرد: اکنون کنوانسیون‌های متفاوتی از جمله پروتکل لندن، کنوانسیون بازل، کنوانسیون استکهلم موضوع زباله‌های دریایی و مواد زائد جامد در سطح دریا را مد نظر قرار داده‌اند؛ بنابراین زباله‌های دریایی مشکلی جهانی است و با توجه به آن باید اقدام کرد.

فرشچی همچنین در رابطه با قوانین ممنوعیت استفاده از محصولات پلاستیکی و زباله‌های دریایی گفت: ما در سه سطح ملی، منطقه‌ای و جهانی نیاز به ابزارهای قانونی داریم که باید اجرا شود. اکنون قوانینی در کشور درخصوص زباله وجود دارد اما پراکنده است و این قوانین به زباله‌های دریایی اشاره نمی‌کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی اسپم *