بهره‌برداری از آب‌های زیرزمینی کشور خط قرمز را رد کرد
مدیرعامل سازمان شهرداری‌های غرب تهران با هشدار نسبت به بهره‌برداری و مصرف منابع آبی در کشور، گفت: بر اساس آمار اعلام‌شده مصرف منابع آب‌های زیرزمینی در کشورمان از مرز بحران گذشت.
سیف‌اللهی در کنفرانس ملی مدیریت کلان‌شهرها با رویکرد محیط‌زیست که امروز در سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور برگزار شد با اعلام این خبر افزود: از زمان هخامنشیان در کشور ما بهره‌برداری از منابع آبی به‌صورت عقلانی بوده و همیشه تعادلی میان مصرف و منابع آبی وجود داشته است.
وی افزود: این در حالی است که از ۴۰ سال پیش تاکنون بیش از ۱۴۰ میلیارد مترمکعب از آب‌های زیرزمینی برداشت کرده‌ایم. منابعی که ۷۰ درصد از آب شیرین کشور ما را به خود اختصاص می‌دهند و ما تنها سال گذشته ۷۵ میلیارد مترمکعب از این منابع را مصرف کرده‌ایم که به معنای تاراج منابع آبی است.
به گفته وی، ما امانت‌داران بسیار بدی هستیم چراکه نتوانستیم میراث هفت‌هزارساله خود را حفظ کنیم. چراکه بر اساس استانداردهای جهانی کشوری که ۲۰ درصد از منابع آبی خود را مصرف کند مشکلی ندارد، ۲۰ تا ۴۰ درصد باید برنامه‌ریزی کند برای احیای منابع و بیش از ۴۰ درصد یعنی دچار بحران شده است. این در حالی است که ایران ۸۵ درصد از منابع آبی خود را مصرف کرده است.
دبیر اجلاس ملی مدیریت کلان‌شهرها با رویکرد محیط‌زیست یادآور شد: از سوی دیگر بابی تدبیری منابع را آلوده کرده‌ایم و اجازه داده این پساب‌های صنعتی و آلاینده‌ها وارد آب‌های ما شوند. به همین علت ضرورت دارد که مسئولان برای حل این معضلات به‌طورجدی ورود پیدا کنند.
۳۱ نوع بلای طبیعی در کشور ما وجود دارد
محمد سعید ایزدی در کنفرانس مدیریت کلان‌شهرها با رویکرد زیست‌محیطی که در محل سازمان حفاظت محیط‌زیست برگزار شد، شهرنشینی شتابان بعد از دهه ۴۰ و گسترش نامتعادل و نامتوازن را مهم‌ترین معضلات شهری دانست و گفت: برای مثال شهر مشهد در دهه ۳۰ و ۴۰ رشد انفجاری داشته و در دهه‌های بعدی رشدی نامتوازن و نامتعادل باعث بروز مشکلاتی در شهر­ها شده است . شهرهای تهران، کاشان، سبزوار و بسیاری از شهر­ها نمونه های بارز این مشکلات هستند.
1
وی تأکید کرد: امروزه شاهد آن هستیم که شهرها بسیار شتابان به محیط‌زیست اطراف خود حمله‌ور می‌شوند و آن را نابود می‌کنند. بنابراین می‌بینیم که جریان شتابان شهرنشینی باعث بروز مشکلات بسیار شهری و زیست‌محیطی شده است.
وی بابیان اینکه ضریب تاب‌آوری شهری کاهش‌یافته است، افزود: شهرهای امروز ما ضریب تاب‌آوری کمی دارند و به‌عنوان‌مثال با بروز سیل یا طوفانی دچار چالش‌های جدی می‌شوند. بنابراین شهرهای ما تاب آور نیستند و دچار چالش‌های زیست‌محیطی بسیاری شده‌اند.
ایزدی یادآور شد: از طرفی شاخص‌های زیست پذیری در شهرهای ما دچار اشکال شده‌اند و از سوی دیگر آسیب‌های اجتماعی، امنیت وزندگی در فضاهای شهری شهرهای ما را تهدید می‌کنند. به‌طوری‌که امروزه بیش از ۲۰ آسیب اجتماعی در شهرهای ما شناسایی‌شده است. عدم تعادل و فقر شهری در شهرها و بحران هویت از دیگر مشکلات شهرهای ما هستند که باید به آن‌ها توجه شود.
به باور وی بحران هویت تأثیر مستقیمی در از بین رفتن میراث طبیعی هزاران ساله ما داشته است. به‌نحوی‌که دیده می‌شود امروزه بیش از ۱۳۰ هزار هکتار از شهرهای ما دچار آسیب هستند . یعنی ۱۹ میلیون نفر که یک‌سوم از جمعیت ایران را شامل می‌شود در این مکان‌های آسیب‌پذیر زندگی می‌کنند و در بیش از ۹۱ شهر ایران بیش از ۱۱ میلیون حاشیه‌نشین داریم.
وی گفت : ازلحاظ طبیعی هم وضع خوبی نداریم. بر اساس آمارهای موجود از ۴۱ بلای طبیعی جهانی، ۳۱ نوع در ایران وجود دارد. این یعنی ۹۰ درصد از جمعیت ما درخطر ناشی از حوادث طبیعی هستند و ایران در مقام ششم جهان قرار دارد.
بر اساس گزارش پام، ایزدی اضافه کرد: بنابراین بر اساس آسیب‌شناسی که وزارت راه و شهرسازی داشته است یکی از بزرگ‌ترین مسائل شهری استفاده از نظام‌های ناکارآمد طرح‌های توسعه شهری است. این یعنی نظام توسعه شهری تمرکزگرا است، بنابراین پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که نیازمند بهره‌مندی از دستور کار جدیدتری هستیم تا بتوانیم شهرهایی پاک و توسعه‌ای پایدار داشته باشیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی اسپم *