مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: اگر مدیریت اصولی برای پسماند گیلان پیاده نشود، آلودگی آب و خاک و حتی هوا گریبان گیر گیلان خواهد شد.

 

قربانعلی محمدپور با بیان اینکه تصرف اراضی، کوه خواری، ساحل‌خواری، تالاب‌خواری، تغییر کاربری‌ها و… محیط زیست گیلان را رنج می‌دهد، گفت: اما با وجود همه این موارد پسماند مهم‌ترین معضل در گیلان است.

 

وی افزود: اگر مدیریت اصولی برای پسماند گیلان پیاده نشود، آلودگی آب و خاک و حتی هوا گریبانگیر گیلان خواهد شد.

 

محمد پور با اشاره به اقدامات خوبی که در بحث آموزش و تفکیک زباله از مبدأ در استان در حال انجام است، ادامه داد: توفیقات مناسب بوده است، اما هنوز برای رسیدن به وضعیت مطلوب فاصله داریم.

 

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان خاطرنشان‌ کرد: کارخانه‌های کمپوست رودسر، انزلی و رشت در حال حاضر با ظرفیت خوبی در حال کار هستند.

 

وی با بیان اینکه با پیگیری‌های استاندار گیلان در سال گذشته، برنامه‌ریزی شده است کارخانه‌های کمپوست تالش و لنگرود نیز راه‌اندازی شوند و برای هر کدام از این دو کارخانه کمپوست ۲ و نیم میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است، اضافه کرد: با راه‌اندازی این کارخانه‌های کمپوست ۵۰۰ تن دیگر به ظرفیت کمپوست استان اضافه خواهد شد و در مجموع ظرفیت کمپوست گیلان به هزار و ۴۰۰ تن خواهد رسید.

 

قربانعلی محمدپور تصریح کرد: باید مشکل پسماند جزء برنامه‌های اولیه شوراهای اسلامی شهرها و روستاها گیلان قرار بگیرد.

 

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان در خصوص ساماندهی جایگاه دفن زباله سراوان خاطرنشان کرد: برای رسیدن به راه دسترسی ۲۰۰ اصله درخت باید قطع می‌شد که مجوز آن باید از سوی کشور گرفته می‌شد و طی یک پروسه زمانی خوشبختانه موفق به اخذ مجوز شدیم.

 

وی افزود: برای ادامه ساخت بازچرخانی توسط دانشگاه گیلان انجام شده و لوله‌گذاری برای خروجی گاز متان از عرصه دفنگاه توسط پیمانکار نیز دیده شده است.

 

محمدپور گفت: امسال شهرداری رشت برای این موضوع تخصیص بودجه قائل شده است و ساخت تصفیه خانه را در پایین دست انجام می‌دهد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی اسپم *