تاثیر پسماند بر آب و خاک گیلان

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: اگر مدیریت اصولی برای پسماند گیلان پیاده نشود، آلودگی آب و خاک و حتی هوا گریبان گیر گیلان خواهد شد.

 

قربانعلی محمدپور با بیان اینکه تصرف اراضی، کوه خواری، ساحل‌خواری، تالاب‌خواری، تغییر کاربری‌ها و… محیط زیست گیلان را رنج می‌دهد، گفت: اما با وجود همه این موارد پسماند مهم‌ترین معضل در گیلان است.

 

وی افزود: اگر مدیریت اصولی برای پسماند گیلان پیاده نشود، آلودگی آب و خاک و حتی هوا گریبانگیر گیلان خواهد شد.

 

محمد پور با اشاره به اقدامات خوبی که در بحث آموزش و تفکیک زباله از مبدأ در استان در حال انجام است، ادامه داد: توفیقات مناسب بوده است، اما هنوز برای رسیدن به وضعیت مطلوب فاصله داریم.

 

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان خاطرنشان‌ کرد: کارخانه‌های کمپوست رودسر، انزلی و رشت در حال حاضر با ظرفیت خوبی در حال کار هستند.

 

وی با بیان اینکه با پیگیری‌های استاندار گیلان در سال گذشته، برنامه‌ریزی شده است کارخانه‌های کمپوست تالش و لنگرود نیز راه‌اندازی شوند و برای هر کدام از این دو کارخانه کمپوست ۲ و نیم میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است، اضافه کرد: با راه‌اندازی این کارخانه‌های کمپوست ۵۰۰ تن دیگر به ظرفیت کمپوست استان اضافه خواهد شد و در مجموع ظرفیت کمپوست گیلان به هزار و ۴۰۰ تن خواهد رسید.

 

قربانعلی محمدپور تصریح کرد: باید مشکل پسماند جزء برنامه‌های اولیه شوراهای اسلامی شهرها و روستاها گیلان قرار بگیرد.

 

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان در خصوص ساماندهی جایگاه دفن زباله سراوان خاطرنشان کرد: برای رسیدن به راه دسترسی ۲۰۰ اصله درخت باید قطع می‌شد که مجوز آن باید از سوی کشور گرفته می‌شد و طی یک پروسه زمانی خوشبختانه موفق به اخذ مجوز شدیم.

 

وی افزود: برای ادامه ساخت بازچرخانی توسط دانشگاه گیلان انجام شده و لوله‌گذاری برای خروجی گاز متان از عرصه دفنگاه توسط پیمانکار نیز دیده شده است.

 

محمدپور گفت: امسال شهرداری رشت برای این موضوع تخصیص بودجه قائل شده است و ساخت تصفیه خانه را در پایین دست انجام می‌دهد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

می خواهید در این بحث شرکت کنید؟
به راحتی نظرات خود را ارسال نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی اسپم *