اقیانوس ها

مطالعات نشان می دهد که مناطق بکر باقی مانده علی الخصوص در مناطق دور افتاده اقیانوس آرام و قطبی نیاز مبرم به محافظت اضطراری از ماهیگیری بی رویه و آلودگی ها دارند.
به گزارش زمین سبز پارس و به نقل از پایگاه خبری گاردین، آنالیزهای قاعده مند اولیه نشان می دهد که تنها 13 درصد از اقیانوس های جهان از آثار مخرب فعالیت های انسانی در امان مانده اند. خارج از محدوده مناطق دورافتاده اقیانوسی آرام و قطب ها هیچ اقیانوسی به عنوان پناهگاه برای حیات وحش دریایی باقی نمانده است.
محققان دریافته اند که گروه های بزرگ ماهیگیری، کشتیرانی های جهانی و آلودگی ها به همراه تغییرات اقلیمی و آب و هوایی موجب انحطاط اقیانوس ها شده اند. علاوه بر این، تنها 5 درصد از زیستگاه های اقیانوس های باقی مانده در مناطق حفاظت شده دریایی موجود هستند.
کندال جونر از دانشگاه کوئینزلند استرالیا و انجمن حفاظت از حیات وحش که هدایت این مطالعات را بر عهده دارد می گوید: اقیانوس یک پوشش وسیع است که 70 درصد کره زمین را فرا گرفته است اما ما تاثیر قابل ملاحظه ای روی این اکوسیستم پهناور داشته ایم.
جونز می گوید آخرین بازمانده طبیعت بکر نشان می دهد که زندگی پرتلاطم اقیانوس پیش از اینکه فعالیت های انسانی بر کره زمین چیره شود چگونه بوده است.
مطالعه جدیدی که در ژورنال Current Biology چاپ شده است مناطق اقیانوسی که کمتر از 10 دصد درستخوش فعالیت های انسانی شده باشند را تحت عنوان مناطق بکر طبقه بندی می کند. بیشتر این مناطق در پوشش محدوده حفاظت شده قرار ندارند. این بدان معنا است که با پیشرفت تکنولوژی هایی که امکان ماهیگیری در بخش های عمیق تر و کشتیرانی در مسافت های طولانی تر را فراهم آورده اند، بخش عظیمی از این طبیعت دست نخورده دریایی هر لحظه ممکن است نابود شود.
تغییرات آب و هوایی و اقلیمی دلیل این آسیب های فزاینده هستند و طبیعت بکر قطبی که در سال 1970 توسط لایه های یخ محافظت شده بود امروزخ به علت ذوب شدن یخ ها قایق های ماهیگیری امکان دسترسی به این مناطق بکر را پیدا کرده اند. این یک معضل جهانی است و همانگونه که امروزه تغییرات اقلیمی به عنوان یک خطر بزرگ برای کره زمین به شمار می آید و روز به روز وخیم ترمی شود، در آینده ای نه چندان دور نیز وضعیت اقیانوس ها در سرار جهان تهدیدهای فزاینده ای را شاهد خواهد بود.

شما می‌توانید متن کامل این خبر را به زبان انگلیسی اینجا بخوانید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *