کود

در آینده گیاهان خودشان قادر به تامین کود مورد نیازشان خواهند بود و کشاورزان دیگر نیازی به خرید و تامین کود موردنیاز برای محصولاتشان نخواهند داشت. این امر موجب افزایش تولید محصولات و میزان غذا در سراسر جهان می شود که راه نجاتی است برای مردم سراسر جهان که در خطر گرسنگی قرار خواهند گرفت. این ادعا ممکن است به مثابه موضوعات داستان های علمی تخیلی به نظر برسد اما پژوهش جدید صورت گرفته در دانشگاه واشنگتن آمریکا نشان می دهد که ممکن است به زودی امکان این که گیاهان کود مورد نیاز خودشان را تولید کنند میسر شود. این پژوهش می تواند انقلابی در عرصه کشاورزی و سلامت کره زمین ایجاد کند.
تولید کود به انرژی زیادی احتیاج دارد و این فرآیند منجر به تولید حجم زیادی از گازهای گلخانه ای می شود که نقش بزرگی درپدیده تغییرات اقلیمی دارند. استفاده از کودها در واقع به منظور رساندن نیتروژن به گیاهان برای تولید کلروفیل برای فوتوسنتز است اما کمتر از ۴۰ درصد از نیتروژن موجود در کودهای صنعتی به گیاهان می رسد.
محققان آمریکایی موفق شده اند که با مهندسی ژنتیکی یک باکتری، از هوای رقیق کود تولید کنند. تحقیق محققان دانشگاه واشنگتن بر پایه این حقیقت صورت گرفت که اگر چه هیچ گیاهی نمی تواند نیتروژن هوا را جذب کند اما زیرگروهی از باکتری ها وجود دارند که می توانند این کار را انجام دهند.
باکتری مورد استفاده در این تحقیق که Cyanothece نام دارد، به دلیل برخورداری از یک ریتم شبانه روزی می تواند نیتروژن هوا را جذب کند.
این باکتری که توسط محققان دانشگاه واشنگتن آمریکا مهندسی شده است می تواند در روز از فتوسنتز برای تولید اکسیژن و در شب از نیتروژن به منظور ایجاد کلروفیل برای فتوسنتز استفاده کند.
این دستاورد می تواند به ابداع گیاهانی که خود کود خود را تامین می کنند و ریشه کن کردن مصرف برخی کودهای انسان ساز منجر شود که هزینه زیادی برای محیط زیست دارند.
این باکتری در طول روز فتوسنتز می کند و نور خورشید را به انرژی شیمیایی تبدیل می کند که از آن به عنوان سوخت استفاده می کند و در شب نیتروژن هوا را جذب می کند.
محققان ژن های این باکتری را که مسئول این مکانیسم شبانه روزی بودند برداشتند و آنها را در گونه دیگر این باکتری به نام Synechocystis قرار دادند تا این باکتری را به جذب نیتروژن از هوا ترغیب کنند.
محصولاتی که بتوانند نیتروژن موردنیازشان را از هوا بگیرند، برای کشاورزان یک جایگزین بسیار موثرتری خواهند بود و بازده را تا حد بسیار بالایی افزایش می دهد.

شما می‌توانید متن کامل این خبر را به زبان انگلیسی اینجا بخوانید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی اسپم *