کیسه های پلاستیکی زیست تخریب پذیر
یک شرکت دانش بنیان داخلی موفق به تولید کیسه زباله هایی زیست تخریب پذیر نانویی شده است که قابلیت بازیافت سریع و بازگشتن به چرخه طبیعت را دارد. این شرکت در تولید انواع کیسه های پلاستیکی با استفاده از فناوری نانو که نوع معمولی آن در حال حاضر روزانه و به میزان انبوه از سوی اصناف مختلف و خانوارها مورد استفاده قرار می گیرد، فعالیت می کند.
به نقل از خبرگزاری ایرنا در گفتگو با مدیر بازرگانی این شرکت، درکنار انواع کیسه های نانویی این شرکت که از سوی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو مورد تایید قرار گرفته است، یکی از این محصولات با کمک فناوری نانو با ضخامت کمتر و استحکام بیشتر تولید شده است.
یکی از خواص مورد نیاز در کیسه‌های پلاستیکی مقاومت آن‌ها در برابر پارگی است به طوری که بتوانند در برابر وزن اشیای موجود در آن‌ها مقاومت کرده و پاره نشوند.
با توجه به اینکه مواد پلیمری مورد مصرف در تولید کیسه‌های نایلونی باعث آلودگی زیست محیطی در طبیعت می‌شوند، استفاده هرچه کمتر این مواد توصیه شده است است. از این رو این محصول جدید با استفاده از فناوری نانو مواد با ضخامت کمتر و استحکام بیشتری تولید شده که توانایی حمل بار بیشتر دارد؛ با این رویکرد، میزان مصرف مواد پلیمری کاهش داشته و علاوه بر کاهش قیمت هر عدد پلاستیک، از میزان آلودگی وارد شده به محیط زیست نیز کاسته می شود.
از دیگر تولیدات این شرکت دانش بنیان، کیسه پلاستیکی زیست تخریب پذیر و مقاومی و سازگار با محیط زیستی است در کمتر از پنج سال در محیط تجزیه می شود. کیسه های پلاستیکی به دلیل تجزیه نشدن در طبیعت باعث آلودگی زیست محیطی می‌‎شوند لذا در سایه تشویق انجمن‌های طرفدار محیط زیست و نهادهای دولتی، ایده تولید کیسه‌های پلاستیک سازگار با محیط زیست و تجزیه پذیر بسیار مورد توجه و اقبال اجتماعی قرار گرفته است.
کیسه زباله بیمارستانی آنتی باکتریال یکی دیگر از تولیدات این شرکت است و استفاده از این کیسه‌ها یک روش راحت، بهداشتی برای نگهداری زباله بوده و بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کیسه‌های پلاستیکی بسیار سبک هستند و به‌طور ویژه برای زباله‌های مرطوب از قبیل پسماند غذا مناسب بوده و همچنین برای بسته‌بندی زباله به‌منظور به حداقل رساندن بوی آن بسیار مناسب است.
با توجه به این نکته که پسماند غذا و دیگر مواد فاسد شدنی درون کیسه‌ زباله یک مکان مطلوب برای رشد باکتری‌ها هستند و باعث ایجاد آلودگی می‌شوند، نانوذرات آنتی‌باکتریال اکسید روی بکار رفته در این کیسه ها که فعالیت ضد باکتریایی بسیار قوی را در برابر باکتری‌های بیماری‌زا دارد از رشد میکروارگانیسم‌هایی که موجب فساد و ایجاد آلودگی می‌شوند جلوگیری می‌کنند.

انواع کیسه های پلاستیک نانویی این شرکت از صفر تا صد با تکنولوژی نانو تولید می شود و با محیط زیست سازگار است، این در حالی است که سازمان حفاظت محیط زیست برای فرهنگ سازی استفاده از این محصول در بین مردم همکاری نداشته است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی اسپم *