محققان یک فیلتر هوا بر پایه سویا ابداع کرده‌اند که می‌تواند مواد سمی شیمیایی را مانند منواکسید کربن و فرمالدئید که فیلترهای فعلی هوا قادر به جذب آن نیستند، جذب کند.

به گزارش پایگاه اینترنتی زی نیوز، این سویا فیلتر جدید هوایی که کاملاً طبیعی، زیست تخریب پذیر و ارزان قیمت است با همکاری مهندسان دانشگاه ایالتی واشنگتن و محققان دانشگاه علم و فناوری چین طراحی و آزمایش شده است.

به گفته محققان، این دستاورد می‌تواند به تصفیه بهتر هوا به ویژه در مناطقی از جهان که از کیفیت بسیار ضعیف هوا رنج می‌برند، منجر شود.

پژوهشگران این فیلتر هوایی کاملاً طبیعی و زیست تخریب پذیر را با استفاده از پروتئین خالص سویا به همراه سلولزهای باکتریایی درست کردند.

کیفیت ضعیف هوا موجب بروز مشکلات سلامتی در سراسر جهان می‌شود و عاملی در بیماری‌هایی مانند آسم، بیماری قلبی و سرطان ریه است.

تصفیه‌کننده‌های تجاری هوا ذرات کوچکی را از بین می‌برند که در دوده و دود یا اگزوز خودروها وجود دارند، زیرا این مواد مخرب مستقیماً به درون ریه‌ها نفوذ می‌کنند.

با توجه به فراوانی منابع آلاینده در برخی قسمت‌های جهان، آلودگی هوا می‌تواند همچنین شامل ترکیبی از مولکول‌های گازی خطرناک مانند منواکسید کربن، فرمالدئید، دی‌اکسید گوگرد و دیگر ترکیبات آلی فرار باشد.

فیلترهای معمولی هوا که معمولاً از الیاف میکرونی از پلاستیک مصنوعی ساخته می‌شوند، به طور فیزیکی ذرات کوچک را فیلتر می‌کنند اما نمی‌توانند مولکول‌های گازی خطرناک را به طور شیمیایی جذب کنند.

به گفته محققان، فیلترهای معمولی اغلب از شیشه و فرآورده‌های نفتی ساخته می‌شوند که به آلودگی ثانویه منجر می‌شود.

اما محققان آمریکایی و چینی نوعی جدید از ماده تصفیه‌کننده هوا ابداع کرده‌اند که از پروتئین طبیعی و تصفیه‌شده سویا و سلولزهای باکتریایی – یک ماده ارگانیک تولیدشده توسط باکتری- استفاده می‌کند.

استفاده از پروتئین سویا و سلولزها مقرون به صرفه است و اکنون در ساخت موارد بسیاری مانند چسب، محصولات پلاستیکی، مواد بازسازی بافت و پانسمان زخم استفاده می‌شود.

سویا حاوی تعداد زیادی از گروه‌های شیمیایی کاربردی است و ۱۸ نوع گروه آمینه را در بر دارد. هر یک از این گروه‌های شیمیایی پتانسیل جذب آلودگی در حال عبور را در سطح مولکولی دارند.

محققان با استفاده از اسید اکریلیک، پروتئین بسیار سخت سویا را آزاد کردند، به طوری که این گروه‌های شیمیایی بتوانند بیشتر در معرض آلاینده‌ها قرار گیرند.

در نهایت فیلتر تهیه شده می‌تواند تقریباً تمام ذرات کوچک و آلاینده‌های شیمیایی را از بین ببرد.

این تحقیق در مجله Composites Science and Technology منتشر شده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی اسپم *