دادگاه عالی کلمبیا طی حکمی به حکومت کلمبیا دستور داده است که اقدامات فوری خود را برای حفاظت از جنگل‌های بارانی آمازون انجام دهد.

در این حکم تاریخی که توسط ارشدترین قضات این کشور صادر شده است، گفته شده است که دولت کلمبیا با وجود تعهدات بین‌المللی بسیار، تاکنون به اندازه کافی اقدامات لازم و موثر را برای مقابله با تخریب محیط زیست این جنگل‌ها انجام نداده است.

جنگل‌های بارانی کلمبیا مساحتی به اندازه کشورهای آلمان و انگلستان دارد؛ اما به آرامی توسط کشاورزی نادرست، تولید کوکائین، معادن غیرمجاز و قاچاق چوب درختان در حال تخریب شدن است.

دادگاه در این حکم گفته است: بدون یک محیط زیست سالم انسان‌ها و موجودات زنده قادر به زنده ماندن نخواهند بود و تلاش برای حفظ این جنگل‌ها کوششی برای حفظ حقوق کودکانمان و نسل‌های آینده خواهد بود.

این حکم پس از صادر شده است که گروهی از ۲۵ فعال محیط زیست با سن ۷ تا ۲۶ سال در منطقه این جنگل‌ها به دادستانی برای حقوق خود جهت زندگی آرام، تامین مواد غذایی و تامین آب سالم شکایت کردند.

گروه حقوقی Dejusticia که پیگیری این شکایت را بر عهده داشته‌اند می‌گویند که این برای اولین بار در آمریکای لاتین است که حکمی مانند این در مورد حفظ جنگل‌های آمازون صادر می‌شود. یکی از شکایت‌کنندگان نیز در این باره گفته است: این تصمیم دادگاه عالی، یک حکم تاریخی در زمینه دادرسی‌های مربوط به تغییرات آب و هوایی است.

این در حالی است که در مجلس سنای برزیل در حال تصویب قانونی است که به مدت ۸ سال کشت نیشکر در منطقه جنگل‌های آمازون را ممنوع می‌کند.

 

شما می‌توانید این خبر را به زبان انگلیسی اینجا بخوانید.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی اسپم *