خشکسالی و ریزگردها تهدیدی بزرگ برای خاورمیانه

محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی جمهوری اسلامی ایران در نشست سازمان خواربار کشاورزی ملل متحد (فائو) خواستار همکاری کشورهای منطقه برای مقابله با معضل کم آبی، خشکسالی و ریزگردها شد و گفت: بحران در خاورمیانه و شمال افریقا جدی است.

به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، وزیر جهاد کشاورزی با شرکت در سی و چهارمین نشست منطقه‌ای خاور نزدیک که در سازمان خواربار کشاورزی ملل متحد (فائو) با حضور وزیران کشاورزی و مقامات بلند پایه ۲۸ کشور جهان در مقر این سازمان در رم در حال برگزاری است. گفت: منطقه خاور نزدیک با طیف گسترده‌ای از چالش‌ها از جمله تداوم خشک‌سالی‌ها، کم آبی و پدیده گرد و غبار و ریزگردها مواجه است.

وی ادامه داد: اصلی‌ترین چالش پیش روی کشورهای منطقه در حال حاضر نحوه غلبه بر تنش‌های محیطی و مقابله با مسئله کم آبی و پیامدهای اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی است. این چالش‌ها نیازمند راه حل‌های منطقه‌ای است و تدوین یک برنامه جامع اقدام منطقه‌ای برای کاهش آسیب پذیری و افزایش سازگاری بخش کشاورزی در مقابل تغییرات اقلیمی، نیاز فزاینده منطقه ما است.

وی سپس با اشاره به برخی راهبردها و برنامه‌های که جمهوری اسلامی ایران که طی چند سال اخیر به اجرا در آمد، ادامه داد: یکی از مهم‌ترین راهبردهای ایران برای مقابله با روند نزولی منابع آب، بهبود بهره‌وری مصرف در کلیه سطوح به ویژه در مزارع است و طی ۴ سال اخیر برنامه‌ها و پروژه‌های عظیم ملی در این حوزه به اجرا درآمده است که به افزایش ۴۰۰ هزار هکتاری سطح زیر شبکه آبیاری و زهکشی نوین منجر شده است.

وی با بیان این که شمال آفریقا و خاورمیانه یکی از مناطق تحت تاثیر ریزگردهاست و ایران از این پدیده آسیب دیده است، افزود: سالانه بیش از ۲ میلیارد تن مواد جامد به صورت ریزگرد وارد جو می‌شود. این منطقه به علت طوفان گرد و غبار هر ساله ۱۳ میلیارد دلار از تولیدات ناخالص داخلی را از دست می‌دهد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در مجموع تاکنون بالغ بر ۲ میلیون هکتار از مجموع اراضی آبی کشور مجهز به سیستم‌های آبیاری نوین شده است. این فعالیت مستلزم سرمایه‌گذاری‌ها و اعتبارات قابل ملاحظه‌ای است که عمدتا به عنوان یارانه از طرف دولت در اختیار تولیدکنندگان و کشاورزان قرار گرفته است. توسعه کشت‌های متراکم و به ویژه توسعه گلخانه‌ها نیز یکی از راهبردهای مهم دولت برای مقابله با آثار کم آبی است. طی ۴ سال اخیر چهار هزار هکتار به سطح گلخانه‌های کشور اضافه شده است و سطح فعالی گلخانه در ایران به بیش از ۱۲ هزار هکتار می‌رسد.

حجتی افزود: با توجه به محدودیت منابع آب شیرین در داخل سرزمین برای “آبزی پروری”، با به کارگیری تکنولوژی پرورش ماهی در قفس در دریاهای شمال و جنوب کشور و با نصب بیش از ۵۰۰ قفس با ظرفیت ۳۰ هزار تن، برنامه گسترده‌ای را در دست اقدام داریم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

می خواهید در این بحث شرکت کنید؟
به راحتی نظرات خود را ارسال نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی اسپم *