محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی جمهوری اسلامی ایران در نشست سازمان خواربار کشاورزی ملل متحد (فائو) خواستار همکاری کشورهای منطقه برای مقابله با معضل کم آبی، خشکسالی و ریزگردها شد و گفت: بحران در خاورمیانه و شمال افریقا جدی است.

به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، وزیر جهاد کشاورزی با شرکت در سی و چهارمین نشست منطقه‌ای خاور نزدیک که در سازمان خواربار کشاورزی ملل متحد (فائو) با حضور وزیران کشاورزی و مقامات بلند پایه ۲۸ کشور جهان در مقر این سازمان در رم در حال برگزاری است. گفت: منطقه خاور نزدیک با طیف گسترده‌ای از چالش‌ها از جمله تداوم خشک‌سالی‌ها، کم آبی و پدیده گرد و غبار و ریزگردها مواجه است.

وی ادامه داد: اصلی‌ترین چالش پیش روی کشورهای منطقه در حال حاضر نحوه غلبه بر تنش‌های محیطی و مقابله با مسئله کم آبی و پیامدهای اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی است. این چالش‌ها نیازمند راه حل‌های منطقه‌ای است و تدوین یک برنامه جامع اقدام منطقه‌ای برای کاهش آسیب پذیری و افزایش سازگاری بخش کشاورزی در مقابل تغییرات اقلیمی، نیاز فزاینده منطقه ما است.

وی سپس با اشاره به برخی راهبردها و برنامه‌های که جمهوری اسلامی ایران که طی چند سال اخیر به اجرا در آمد، ادامه داد: یکی از مهم‌ترین راهبردهای ایران برای مقابله با روند نزولی منابع آب، بهبود بهره‌وری مصرف در کلیه سطوح به ویژه در مزارع است و طی ۴ سال اخیر برنامه‌ها و پروژه‌های عظیم ملی در این حوزه به اجرا درآمده است که به افزایش ۴۰۰ هزار هکتاری سطح زیر شبکه آبیاری و زهکشی نوین منجر شده است.

وی با بیان این که شمال آفریقا و خاورمیانه یکی از مناطق تحت تاثیر ریزگردهاست و ایران از این پدیده آسیب دیده است، افزود: سالانه بیش از ۲ میلیارد تن مواد جامد به صورت ریزگرد وارد جو می‌شود. این منطقه به علت طوفان گرد و غبار هر ساله ۱۳ میلیارد دلار از تولیدات ناخالص داخلی را از دست می‌دهد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در مجموع تاکنون بالغ بر ۲ میلیون هکتار از مجموع اراضی آبی کشور مجهز به سیستم‌های آبیاری نوین شده است. این فعالیت مستلزم سرمایه‌گذاری‌ها و اعتبارات قابل ملاحظه‌ای است که عمدتا به عنوان یارانه از طرف دولت در اختیار تولیدکنندگان و کشاورزان قرار گرفته است. توسعه کشت‌های متراکم و به ویژه توسعه گلخانه‌ها نیز یکی از راهبردهای مهم دولت برای مقابله با آثار کم آبی است. طی ۴ سال اخیر چهار هزار هکتار به سطح گلخانه‌های کشور اضافه شده است و سطح فعالی گلخانه در ایران به بیش از ۱۲ هزار هکتار می‌رسد.

حجتی افزود: با توجه به محدودیت منابع آب شیرین در داخل سرزمین برای “آبزی پروری”، با به کارگیری تکنولوژی پرورش ماهی در قفس در دریاهای شمال و جنوب کشور و با نصب بیش از ۵۰۰ قفس با ظرفیت ۳۰ هزار تن، برنامه گسترده‌ای را در دست اقدام داریم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی اسپم *