در هفته‌ای که گذشت گرد و غبار خوزستان یکی از مهم‌ترین اخبار محیط زیستی کشور به شمار می‌رفت که در این بین آنچه جلب توجه می‌کرد، اظهار نظر سفیر عراق در مورد تأثیر ناچیز اشغال بخش‌هایی از عراق توسط داعش در ایجاد محدودیت و همچنین موانع جهت مهار کانون‌های گرد و غبار عراق بود.

این اظهار نظر راجح صابر عبود الموسوی سفیر عراق مبنی بر اینکه حضور داعش در مهار کانون‌های گرد و غبار عراق تأثیرگذار بوده اما این اثر خیلی کم است، ادعایی است که با اظهار نظر کارشناسان و مدیران سازمان حفاظت محیط زیست که پیش از این، بارها داعش را علت اصلی ناتوانی دولت عراق برای مقابله با کانون‌های گرد و غبار این کشور عنوان کرده‌اند، تضاد دارد.

معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست چندی پیش گفته بود: «در گذشته برای کنترل ورود گرد و غبار تفاهم‌نامه منطقه‌ای با کشور عراق امضاء شد، ولی گروه تروریستی داعش باعث تأخیر در اجرای برنامه‌های مشترک مقابله با گرد و غبار شده است. مشکل آنجا است که بخشی از کانون‌های گرد و غبار در تصرف داعش و محل اصلی درگیری‌هاست و عراق قول داده هر موقع شرایط فراهم شود برای حل مشکل اقدام کند.»

لازم به ذکر است، سفیر عراق ضمن ناچیز انگاشتن سهم داعش در مهار کانون‌های گرد و غبار عنوان کرد: «از کل اراضی که داعش در عراق اشغال کرده، تنها ۱۰ درصد آن آزاد نشده است».

در مورد این اختلاف نظر ضیاءالدین شعاعی مدیر ستاد ملی مقابله با پدیده گرد و غبار در گفت‌وگو با ایسنا، با تأکید بر اینکه این حرفی بوده که سفیر عراق زده و هر نوع پرسش و نقد در این باره نیز باید با خود او مطرح شود، گفت: ما همه حرف‌هایی که قبلاً در این مورد گفته‌ایم را تائید می‌کنیم.

وی در پاسخ به این پرسش که کدام نقاط از عراق به عنوان کانون گرد و غبار مطرح می‌شود؟ اظهار کرد: هنوز شناسایی دقیق کانون‌های گرد و غبار عراق صورت نگرفته است و تنها به صورت خوشه‌ای اعلام کردیم که در منطقه شرق سوریه، غرب و مرکز عراق و بین‌النهرین کانون گرد غبار وجود دارد ولی جزییات آن هنوز برای ما مشخص نیست؛ اگرچه تعیین محل دقیق جزو برنامه‌های مطالعاتی ما بوده ولی هنوز محقق نشده و قرار است با همکاری عراقی‌ها این مطالعات انجام شود.

شعاعی در مورد اظهار نظر سفیر عراق با تأکید بر اینکه برای پرسش و تحقیق در این اظهار نظر باید به خود سفیر مراجعه کنید و ما نمی‌توانیم در مورد حرف او اظهار نظری کنیم، گفت: ما بر اساس برآوردهای خود نظر خودمان را در مورد وضعیت ناامنی در عراق که مانع و محدودیتی برای مقابله با پدیده گرد و غبار است را اعلام کردیم، ایشان نیز نظر و تلقی خود را از ناامنی عراق مطرح کرده است. ما نگفتیم این مناطق دست داعش است ما گفتیم امنیت در این مناطق وجود ندارد. بحث نبود امنیت و اینکه منطقه در اختیار داعش است، دو مقوله متفاوت تلقی می‌شود. در حال حاضر داعش در غرب دجله مستقر است و قسمت شرق آزاد شده است.

مدیر ستاد ملی مقابله با پدیده گرد و غبار تأکید کرد: تعبیر ما امنیت است حال ممکن است منطقه در دست داعش باشد یا احتمال حضور نیروهای تروریستی در آن وجود داشته باشد در هر دو صورت مانعی برای مقابله با پدیده گرد و غبار محسوب می‌شود. برای مثال وقتی به کربلا سفر می‌کنیم شاهد این هستیم که در این شهر امنیت کامل وجود دارد ولی هشدار داده می‌شود که از یک مرز و منطقه پیش‌تر نرویم؛ این به این معنا نیست که لزوماً در آن مرز و منطقه داعش مستقر است بلکه به این معناست که امکان حضور نیروهای تروریستی در آن وجود دارد و همین ناامنی تلقی می‌شود. به طور کلی به نظر من این لغت‌ها این‌قدر دقیق نیست که این طور درباره آن‌ها حساسیت نشان دهیم.

با توجه به گفته شعاعی، اگر غرب عراق که در تسلط نیروهای داعش است، کانون گرد و خاک عراق باشد، ادعای مدیران سازمان حفاظت محیط زیست در این باره که حضور داعش در منطقه مانع مهار کانون‌ها است درست از آب در می‌آید که در این صورت باید از مقامات عراقی پرسید که چرا اقدام به کوچک نمایی موضوعی با این اهمیت می‌کنند؟

و پرسش دوم آن است که چرا دولت عراق در مورد حل بحران گرد و خاک در مرکز این کشور به عنوان یکی دیگر از کانون‌های گرد و خاک اقدامات خود را آغاز نمی‌کند؟

بنابراین باید مشخص شود آیا داعش مانعی برای مهار کانون‌های گرد و غبار عراق که ایران را به شدت تحت تأثیر قرار می‌دهند محسوب می‌شود یا نه که قطعا پاسخ‌های متفاوت به این پرسش به نتایج و راه‌حل‌های متفاوتی می‌انجامد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی اسپم *