میکروپلاستیک

دختری ۱۲ ساله دستگاهی برای شناسایی میکروپلاستیک ها برای نجات اقیانوس ها اختراع کرده است. علاقه آنا دو به اقیانوس و موجودات دریایی الهام بخش او بود برای اینکه دستگاهی بسازد که میکروپلاستیک ها را به دام بیاندازد.
میکروپلاستیک ها اشیایی فوق العاده ریز بوده که هم اکنون وجود آن ها در اکثر آب های دریاها و اقیانوس های جهان به اثبات رسیده است. با توجه به چنین اندازه کوچکی، آنها به راحتی قادرند تا وارد چرخه حیات دریایی شده و نهایتا بافت موجودات دریایی را به عنوان منزلگاه خود انتخاب می کنند. اکثر میکروپلاستیک ها به دلیل مواد سمی که در آنها وجود دارد، می توانند موجب بیماری ها و امراض جدی در این موجودات شوند. این در حالی است که میکروپلاستیک ها به صورت بالقوه می توانند از طریق زنجیره غذایی به گونه های سرشاخه و انسان نیز راه یابند.
این دانش آموز پایه ششم از ماسوچوست می گوید: ماجرا از آنجا شرع شد که یک روز که در بندر بوستون در حال قدم زدن بودم متوجه تعداد زیادی پلاستیک روی شن ها شدم و شروع به جمع کردن آنها شدم اما با توجه به تعداد زیاد آنها، پاک سازی کامل امکان پذیر نبود. بنابراین آنا یک دستگاه ROV زیر آبی یا به عبارت دیگر یک دستگاه کنترل از راه دور ساخته که امواج مادون قرمز را برای شناسایی میکروپلاستیک ها در اقیانوس به کار می گیرد.
او امیدوار است که با این روش بتواند نقشه ای فضایی برای مکان هایی که میکروپلاستیک ها تجمع دارند تهیه کند. انتخاب امواج مادون قرمز را نه تنها به دلیل هزینه پایین آن، بلکه به این علت است که این امکان را به دانشمندان می دهد که با آنالیز نمونه ها در آزمایشگاه بین میکروپلاستیک ها و سایر نانوذرات مضر داخل آب تمایز قایل شوند.
زباله های دریایی هیچ وقت کاملا زیست تخریب پذیر نیستند، در عوض امواج و نور خورشید آنها را به ذرات کوچکتر می شکنند. این ذرات ریز به راحتی طعمه ماهی ها و آبزیان دیگر می شوند و سپس وارد زنجیره غذایی و در نهایت وارد بدن ما می شوند. ماهی ها و صدف ها تنها منابع غذایی دارای میکروپلاستیک ها نیستند، در حقیقت منابع غیردریایی نیز ممکن است نگران کننده باشند. یکی دیگر از منابع غذایی دریایی حاوی میکروپلاستیک ها نمک دریا است و روزانه با مصرف نمک نیز میکروپلاستیک وارد بدنمان می شود. با تجمع این مواد سمی در بدن، مشکلات عدیده ای برای سلامتی انسان پیش می آید.
اکنون مهندسان و دانشمندان در حال کمک به او در راستای تکامل و عملی کردن ایده این دختر نوجوان هستند. هدف نهایی او ساختن دستگاهی است که علاوه بر شناسایی، به جمع آوری میکروپلاستیک های موجود در اقیانوس ها نیز بپردازد.

شما می‌توانید این خبر را به زبان انگلیسی اینجا بخوانید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی اسپم *