نخستین واحد تولید برق از نیروی جزر و مد در جهان، در اسکاتلند راه‌اندازی شد.

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از پایگاه خبری نشریه گاردین، برای نخستین بار در جهان یک واحد تولید انرژی برق از نیروی جزر و مد دریا در مقیاس بزرگ، در اسکاتلند راه‌اندازی شد. راه‌اندازی این واحد لحظه‌ای مهم در استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر محسوب می‌شود.
بر این اساس، این واحد شامل یک توربین به وزن ۲۰۰ تن، ارتفاع ۱۵ متر و پره‌ای با قطر ۱۶ متر است که در آب‌های شمالی سواحل اسکاتلند قرار دارد. این توربین یکی از چهار توربینی است که در این واحد راه‌اندازی می‌شود. هرکدام از این توربین‌ها توانایی تولید ۱.۵ مگاوات برق را دارد.
شرکت آتلانتیس ریسورس، مسئول محلی توسعه این واحد ابراز امیدواری کرد این پروژه پس از دریافت ۲۳ میلیون پوند از محل بودجه دولت اسکاتلند، با راه‌اندازی ۲۶۹ توربین ظرفیت خود را به ۳۹۸ مگاوات برساند که برای تأمین برق ۱۷۵ هزار خانوار کافی است.
ماف اسمیت، معاون اجرایی این طرح می‌گوید: فناوری‌های جدیدی ازاین‌دست، کشور ما را برای دهه‌های آینده قدرتمندتر خواهد کرد. در همین حال، نیکلا استرجن – وزیر اول اسکاتلند – از دولت انگلیس خواست به عدم قطعیت درباره واگذاری یارانه به طرح‌های این‌چنینی پایان دهد. استرجن هشدار داد شکست در این امر (دادن یارانه) می‌تواند باعث وارد آمدن آسیب جبران‌ناپذیر به صنعت انرژی دریایی شود.
وزیر اول اسکاتلند تأکید کرد: من به نقش اسکاتلند در برخورد با پدیده تغییرات آب و هوایی و سرمایه‌گذاری در انرژی‌های تجدید پذیر دریایی افتخار می‌کنم.
“تیم کورنلس”، مدیر اجرایی شرکت آتلانتیس ریسورس در مراسم راه‌اندازی واحد نخست این پروژه گفت: امروز روز مهمی نه برای شرکت ما بلکه برای صنعت جهانی استفاده از انرژی جزر و مد است. برای من جای افتخار است که پس از ۱۰ سال تلاش بی‌‌وقفه موفق به این کار شدیم.
اگرچه استفاده از انرژی تجدید پذیر جزر و مد هنوز بسیار نوپا و جوان است؛ اما آینده آن وابسته به حمایت‌ها از این صنعت است. اسکاتلند دارای ۲۵ درصد از دریاهای بادی (مناسب برای استفاده در صنعت جزر و مد) اتحادیه اروپا است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی اسپم *