کوله پشتی پانچو دار بازیافتی

“ضایعات زباله نیستند”. این شعار یکی از کمپین های بدعت گذار بازیافت در کشور پرو است که میلیون ها بطری پلاستیکی را به هزاران پانچیلا تبدیل کرده است. “پانچیلا” در واقع یک کوله پشتی پانچو دار است که ازترکیب دو لغت پانچو و موچیلا با ریشه اسپانیایی گرفته شده است. این محصول به منظور حفاظت از کودکانی که در منطقه کوهستانی آند زندگی می کنند وبرای رفتن به مدرسه مجبورند در شرایط آب و هوایی نامساعد، روزانه کیلومترها راه بپیمایند طراحی شده است. ویژگی و مزیت قابل تامل دیگر پانچیلا در این است که هر کدام از آن ها از بازیافت ۸۰ بطری پلاستیکی ساخته شده است. میگل ناروز،سرپرست بخش های اجتماعی و اداری سوپرمارکت های زنجیره ای و یکی شرکت هایی که این کمپین را رهبری میکند گفت: با این ایده هزاران پلاستیک که ممکن بود در طبیعت رها شوند بازیابی می شود.
این پروژه در سال ۲۰۱۶ با هدف کاهش آمار کودکانی که به علت شرایط جوی نامناسب و مسیر طولانی ای تا مدرسه ، مجبور به ترک تحصیل می شوند آغاز شد و پیرو آن شرکت های مربوط شهروندان را به همکاری با آن ها در مورد بازیافت بطری های پلاستیکی مصرفی شان در طول تابستان که میزان مصرف بالا است دعوت و تشویق کردند. در سال های بعد میزان تولید این کوله پشتی های پانچو دار افزایش یافت و با تشکر از این کمپین، تقریبا ۴۰ درصدر از مشتریان سوپر مارکت شروع به بازیافت پلاستیک ها کرده اند که نشان دهنده ی تاثیر مثبت و مناسب آن هاست.
در سال ۲۰۱۸ وزارت محیط زیست پرو نیز به این کمپین که نقش قابل توجهی در جهت گسترش مصرف متناسب و پایدار و بدعت گذاری های نوین در راستای کاهش پلاستیک های یبکبارمصرف داشته است، پیوست.
وزیر محیط زیست پرو در این رابطه گفت: با این طرح، درواقع ما در یک حلقه ی بسته استفاده از ضایعات و افزودن ارزش و کاربری بهتر به آنها از طریق بازیافت آن ها هستیم.
در هر دقیقه مردم در سراسر جهان میلیون ها بطری پلاستیکی مصرف می کنند که سرانجام بیشتر آنها به اقیانوس ها ختم می شوند که برای حیات وحش مضر است. در پرو روزانه ۱۸۰۰۰ تن زباله تولید می شود که ۱۰ درصد آن ها ضایعات پلاستیکی هستند. پرو میزبان جشن روز جهانی محیط زیست ۲۰۱۸ در آمریکای لاتین است.

 

شما می‌توانید این خبر را به زبان انگلیسی اینجا بخوانید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی اسپم *