معاون وزیراقتصاد و رئیس کل سازمان سرمایه گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران گفت: ۳ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی برای تولید ۲ هزار مگاوات برق از انرژی‌های تجدید پذیر در کشور انجام شده است.
محمد خزایی در نخستین کنفرانس انرژی‌های تجدید پذیر، افزود: حرکت به سمت استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر درایران حرکتی جدی است زیرا بشر چاره ای جز حرکت در این مسیر ندارد.
وی افزود: سرمایه گذاری در بخش نیروگاه‌های تجدیدپذیر در سازمان سرمایه گذاری خارجی در جریان است و تاکنون ۲۷ پروژه با کمک وزارت نیرو در حوزه‌های بادی و خورشیدی با حجم سرمایه گذاری بیش از ۳ میلیارد دلار معادل تولید ۲۰۰۰ مگاوات برق تعریف و در حال انجام است.
خزایی سرمایه در حوزه انرژی‌های تجدیدی پذیر را از اهداف راهبردی و کلان جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت: بر اساس برنامه تا سال ۱۴۰۴ باید ۱۰ درصد از برق مصرفی از انرژی های تجدید پذیر تولید شود، ۸۰ درصد از تجهیزات تولید انرژی های تجدید پذیر نیز باید در داخل کشور انجام شده و صدور خدمات مهندسی نیز ۱۰ درصد افزایش یابد.

farsi-1_60740

وی با بیان اینکه استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر به مطالبه عمومی تبدیل شده است، اظهار کرد: با اصلاح قوانین وزارت امور اقتصاد و دارایی، شامل مقررات و آیین نامه‌هایی از جمله قانون ۱۳۲ قانون مالیات مستقیم، توسط مجلس شورای اسلامی زمینه همکاری و سرمایه گذاری شرکت‌های خارجی تسهیل شده است.
معاون وزیر اقتصاد گفت: تاکید ما در سرمایه گذاری های خارجی انتقال دانش و فناوری به کشور است تا بتوانیم در فاصله کوتاهی رشد کرده و به اهداف مورد نظر برسیم.
خزایی استفاده از فناوری صلح آمیز هسته‌ای را نیز در راستای کاهش آلودگی‌ها و دمای زمین دانست و گفت: ما از همه روش‌ها برای کاهش آلودگی استفاده می‌کنیم زیرا علاوه بر تعهد عقلی و ملی تعهدات بین المللی نیز داریم.
وی با اشاره به معضل انباشت زباله در شهرها و به خصوص شهرهای شمالی کشور افزود: در تولید انرژی از زباله سوزی نیز توجه شود.
کنفرانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر ایران با حضور هیات‌هایی از ۲۳ کشور دنیا همچون آلمان، چین، بلغارستان، فرانسه، سوییس، ایتالیا، کانادا و انگلیس با رویکرد زمینه سازی سرمایه گذاری خارجی در این حوزه از ۱۶ آذرماه و به مدت ۳ روز برگزار می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی اسپم *