سازمان ملل در این ماه گزارشی پر رنگ از تغییرات آب و هوایی منتشر کرده است که بیان می کند که زمین از چیزی که دانشمندان تصور می کنند سریعتر در حال گرم شدن است و چنانچه واکنش های مناسبی صورت نپذیرد تا سال ۲۰۴۰ وضعیت به نقاط خطرناکی خواهد رسید.

دانشمندان چند دهه است که در مورد گرم شدن جهانی زمین هشدار می دهند، اما این گزارش مانند فریاد آخر است؛ زمان در حال سپری شدن است قبل از آنکه تاثیرات غیرقابل بازگشت  جدی و ممکن بخواهند احساس شوند!

مناظرات در مورد علت ها و معلول ها ادامه خواهد داشت؛ اما مدیران سرمایه می گویند که این میخ کوبیده شده در زمین به سرمایه گذاران نشان می دهد که تغییرات آب و هوایی چگونه سرمایه گذاری آنها را متاّثر خواهد کرد.

پنل های خورشیدی در سوپرسنتر والمارت، کالیفرنیا
والمارت متعهد شده است که از پنل های خورشیدی در مراکز خرید خود استفاده کند.

یک سرمایه گذار مطرح در این حوزه می گوید: “وقتی که شما بدانید چالشی که پیش روی دارید چیست، شما در موقعیت بهتری جهت حمله کردن به آن هستید! گزارش هایی هستند که راه حل ها را به ما نشان می دهند؛ به عنوان مثال وقتی ما بدانیم که باید ۲ تریلیون دلار جهت نجات دادن زمین سرمایه گذاری کنیم، این دقیقا چیزی است که باید انجام دهیم. من فکر میکنم که این مهم به مردم این اجازه را می دهد که باید چه کارهایی را انجام دهند تا به اهدافشان برسند”.

سرمایه گذاری برای اشخاص با تمرکز بر تغییرات آب و هوایی، در حال ساده تر شدن است. بنا به گزارش سازمان سرمایه گذاران پایدار ایالات متحده (US SIF)، از سال ۱۹۹۵ تاکنون، دارایی های مربوط به سرمایه گذاری های پایدار و مسوولانه ۱۸ برابر شده است، بیش از ۱۱ تریلیون دلار.

دو دیدگاه و روش اصلی در حوزه راهبرد سرمایه گذاری مربوط به تغییرات آب و هوایی متصور است: اولی سرمایه گذاری در حوزه انرژی های جایگزین است؛ این مهم میتواند در حوزه های مختلف صورت پذیرد، نظیر تولید و توزیع در حوزه های خورشیدی، باد یا زمین گرمایی، یا شرکت هایی که زیر ساخت های مورد نیاز را می سازند، نظیر باتری های الکتریکی که خودروهای برقی را به حرکت در می آورند.

دیدگاه دیگر، چیزی است که برخی از آن تحت عنوان مجموعه سرمایه گذاری ها جهت مقاوم کردن خود نسبت به آب و هوای جدید یاد می کنند. فرضیه اصلی آن این است که یک زمین گرم تر موجب فروپاشی اقتصادی می گردد و این شرکت ها می بایست باید از قبل در برابر آن آماده شده باشند.

به عنوان مثال مجموعه مراکز خرید والمارت (Walmart)، در حال کار روی پروژه ای است که طی آن ۵۰۰۰ فروشگاه آن در مقابل محیط زیست مسول تر خواهند شد، از کاهش بسته بندی ها توسط عرضه کنندگان محصولات گرفته تا خاموش کردن چراغ های در شب. این ها گام های کوچکی است که به خرده فروشان این امکان را می دهد تا میلیاردها دلار صرفه جویی کرده و زیاده روی را کاهش دهند. در همین ماه، والمارت قراردادی را جهت افزایش استفاده از پنل های خورشیدی را در فروشگاههای خود به امضا رساند. به عنوان نمونه ای دیگر، شرکت تویوتا که تولید کننده خودروهای پیریوس است، اوراق قرضه ای را جهت سرمایه گذاری بیشتر در توسعه خودروهای هیبریدی خود عرضه کرده است.

در ذیل سه روش که می تواند به عنوان معیاری برای سرمایه گذاری در رابطه با تغییرات آب و هوایی مورد نظر قرار گیرد، آورده شده است:

تهییج بازارهای همگانی جهت سرمایه گذاری سبز

سرمایه گذاری عادلانه و همگانی یک روش ساده جهت توصیف دیدگاه در رابطه با تغییرات آب و هوایی می باشد. پای کار بودن و افزایش تعداد و حجم سرمایه گذاری ها همراه با تمرکز روی محیط زیست، طیف وسیعی از گزینه های قابل انتخاب را پیشنهاد می دهد.

به هر حال مردم هم به دنبال بازگشت پول خود هستند و هم از طرفی به دنبال احیای جایگاه اجتماعی خود، سرمایه گذاری سبز می تواند این دو برای آنها به ارمغان بیاورد.

گسترش شرکت هایی که کسب و کارهای مسوولانه را توسعه می دهند

ساختن بنا های پایدار نظیر مزرعه های بادی و نیروگاههای خورشیدی، یک منبع اصلی سرمایه گذاری سبز می باشد. اما بسیاری از شرکت های سایز متوسط در حال اصلاح ساختمان های موجود یا استفاده از انرژی های جایگزین جهت اضافه کردن به منابع انرژی فعلی خود هستند.

به عنوان نمونه، آقای والنتا سرمایه گذاری قابل توجهی در روشهای سنتی صرفه جویی انرژی را برای شرکتهای مختلفی نظیر اینگرسول رَند، لنوکس، هانی وِل، و جانسون در حوزه بهینه سازی سیستم روشنایی و گرمایش – سرمایش در ساختمان های تجاری انجام داده است. نتیجه بدست آمده مصرف بسیار کمتر انرژی، سبز تر شدن ساختمان ها و البته بازگشت سرمایه در دو یا سه سال شده است.

نگاه به آسیا برای اثر گذاری بزرگ

تصمیم آن برای بیرون آمدن از معاهده پاریس یک خبر بزرگ بود، اما میزان آلوده کردن محیط زیستی امریکا در طول ۲۵ سال اخیر تقریبا ثابت بوده است، اروپا هم مقدار انتشار کربن خود را کاهش داده است؛ اما آلوده کنندگان بزرگ در آسیا هستند، به طور خاص کشور چین!

بنا به گزارش صندوق مالی Asia ESG، ۸۵ درصد رشد مربوط به انتشار کربن جهان در آسیا رخ می دهد، و چین ۶۱ درصد این رشد را به خود اختصاص داده است. البته از طرف دیگر، خبر مثبت این است که تعداد پنل های خورشیدی ای که چین در سال ۲۰۱۷ نصب کرده است از کل پنل های خورشیدی ای که امریکا تا سال ۲۰۱۶ نصب کرده است بیشتر است. این نشان دهنده آن است که دولت چین، سیاست خود را جهت کاهش انتشار کربن گذاشته است.

متاسفانه با خروج امریکا از معاهده پاریس، انگیزه رهبران آسیایی نیز برای مقابله با چالش جهانی گرم شدن زمین کاهش می یابد. این بزرگترین نگرانی در این مورد است!

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی اسپم *