از قدیم الایام رسم بر این بوده است که در سیزدهمین روز از فروردین ماه هر سال، ایرانیان با رفتن به دامان طبیعت نحسی ۱۳ را از خانه خود بیرون کرده و آن را در طبیعت به در می کنند. ۱۳ به در آخرین جشن از جشن های نوروزی ایرانیان باستان می باشد.

در تقویم های رسمی ایران این روز را روز طبیعت نامگذاری کرده و سعی کرده اند تا با این نامگذاری قدمی در راستای آشتی دوباره مردم با طبیعت بردارند. با وجود این نامگذاری و به رغم تبلیغات فراوان و تلاش سازمان حفاظت از محیط زیست، متاسفانه شاهد آن هستیم که هر ساله در این روز خسارات بسیار زیادی به طبیعت وارد می شود که  از آن جمله می توان به قطع درختان برای فراهم آوردن هیزم آتش، ریختن زباله های غیر قابل بازیافت در دامان طبیعت، ریختن حجم بسیار زیادی سبزه عید در رودخانه ها و نهر ها اشاره نمود که هر کدام از این موارد تاثیرات بسیار مخربی روی طبیعت دارند. آنچه جای تاسف دارد این است که با وجود تبلیغات بسیار زیاد و اطلاع رسانی های نسبتا مناسب صدا و سیما و دیگر رسانه ها همچنان این روند ادامه داشته و در فروردین امسال نیز تصاویر تاثر آمیزی از تخریب محیط زیست توسط مردم از گوشه و کنار کشور در شبکه های مجازی دست به دست گشت که شاید نقطه اوج آن مرگ سیاه گوش در لواسان به واسطه حمله مسافران نوروزی و همچنین تصویر کیسه های زباله در جاده اسالم به خلخال بود که دل هر ایرانی علاقه مند به محیط زیست ایران را به درد می آورد.

متاسفانه سال جدید را در حالی آغاز می کنیم که اخبار بسیار بدی از گوشه کنار کشور در رابطه با محیط زیست می شنویم، از حمله به سیاه گوش در لواسان گرفته تا آتش سوزی در جنگل های گلستان، از خشکی زاینده رود و کارون تا نتیجه بخش نبودن اقدامات احیای دریاچه ارومیه، همه این ها نشان از سالی سخت برای محیط زیست کشور دارند که لازم است همه ما به سهم خود قدمی در راستای رفع و جلوگیری از تکرار آنها نماییم. آنچه مشخص است این است که صدمه بیش از این هر گوشه از محیط زیست ایران چیزی نیست که بتوان به راحتی آن را جبران نمود. بیایید با آشتی واقعی با طبیعت محیط زیست ایران را برای خودمان و نسل آینده حفظ نماییم.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی اسپم *