با توجه به افزایش سطح درآمد مردم بیشتری به شهرها مهاجرت می کنند و با توجه به روند گرم تر شدن زمین، خرید جهانی سیستم های تهویه مطبوع و خنک کننده افزایش می یابد. با افزایش این سیستم ها، خب حتما خودتان حدس زدید، روند گرم شدن زمین سریعتر خواهد شد؛ از دو جهت، هم به خاطر انرژی ای که مصرف می کنند و هم به خاطر گازهایی که رها می کنند.

در حقیقت، تا سال ۲۰۵۰ تعداد سیستم های خنک کننده می تواند به ۴.۵ میلیارد افزایش یابد، رقم کنونی ۱.۲ میلیارد است. در پایان قرن ۲۱، سیستم های تهویه و خنک کننده خانگی به تنهایی می توانند دمای زمین را به اندازه نیم درجه سلسیوس بالاتر ببرند.

سیستم های تهویه و خنک کننده خانگی به تنهایی می توانند دمای زمین را به اندازه نیم درجه سلسیوس بالاتر ببرند

سیستم های تهویه و خنک کننده خانگی به تنهایی می توانند دمای زمین را به اندازه نیم درجه سلسیوس بالاتر ببرند

آقای ریچارد برانسون که یک کارآفرین انگلیسی است امیدوار است تا بتواند این چرخه معیوب را از بین ببرد. وی برنامه ای را تحت عنوان “global cooling prize” راه اندازی کرده که جایزه آن سه میلیون دلار است و هدف آن ارائه فناوری بهینه تر برای سیستم های تهویه و خنک کننده می باشد.

این برنامه به معنای واقعی کلمه، برای نجات زمین از فاجعه ای است که در حال رخ دادن است. بیشتر سیستم های خنک کننده، در هسته خود از فناوری بخار فشرده (vapor compression) که مربوط به ۱۰۰ سال قبل است بهره می جویند و هیچ عامل انگیزشی ای جهت بهبود این روش وجود نداشته است.

این جایزه به ۱۰ نفر از متقاضیان برتر مبلغ ۲۰۰،۰۰۰ دلار جهت ساخت نمونه های اولیه که دارای سیستم خنک کننده بهینه تری باشند تعلق می گیرد. این فناوری های بعدا در آزمایشگاه تست خواهند شد و سپس برای آزمایش نهایی به ۱۰ ساختمان در مناطق گرم هندوستان انتقال خواهند یافت.

باور این گروه بر این است که بازدهی سیستم های خنک کن می بایست ۵ برابر بهبود یابد. به عنوان مثال یکی از این فناوری ها نور خورشید را به سمت فضا باز نشر می دهد. همچنین، دولت ها می بایست استاندارد های سخت تری را برای تولید این سیستم ها قرار داده و همچنین مشوق هایی را نیز برای تولید کننده ها و خریداران فراهم آورند.

اخبار خوبی نیز شنیده شده است، دربخشی از اصلاحیه پروتوکل مونترال مقرر شده است که تعدادی از کشورها روی توقف تولید خنک کننده هایی که خود به عنوان گازهای گلخانه ای به حساب می آیند کار کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی اسپم *