به گزارش دانشگاه Yen Strandqvist/Chalmers: محصولات زراعی تولید شده در یک هکتار زمین کشاورزی ارگانیک به طور قابل ملاحظه ای کمتر از کشاورزی معمولی هستند، که این به طور غیر مستقیم موجب افزایش قابل توجه انتشار دی اکسید کربن می شود.

به گزارش دانشگاه Yen Strandqvist/Chalmers: محصولات زراعی تولید شده در یک هکتار زمین کشاورزی ارگانیک به طور قابل ملاحظه ای کمتر از کشاورزی معمولی هستند، که این به طور غیر مستقیم موجب افزایش قابل توجه انتشار دی اکسید کربن می شود.

غذاهای کشت شده به صورت ارگانیک، نسبت به غذاهای کشت شده به روشهای روتین، تاثیر بیشتری روی تغییرات آب و هوایی دارند. این موضوعی است که اخیرا در مقاله منتشر شده در ژورنال Nature توسط تیمی از دانشگاه چالمرز سوئد آمده است.

محققین روش جدیدی را جهت بررسی تاثیر زمین های زراعی بر روی تغییرات آب و هوایی پیدا کرده اند و بوسیله آن می توانند روش های مختلف زراعی را ازین حیث با هم مقایسه کنند. نتایج بدست آمده نشان می دهد که کشاورزی ارگانیک موجب انتشار بسیار بیشتر دی اکسید کربن می شود.

به عنوان مثال، نخود فرنگی های ارگانیک، که در سوئد کشت می شوند، نسبت به نخود فرنگی های معمولی حدودا ۵۰ درصد بیشتر بر روی تغییرات آب و هوایی تاثیر می گذارند. این برای برخی مواد غذایی دیگر بیشتر هم هست، مثلا برای گندم زمستانی سوئدی این اختلاف به حدود ۷۰ درصد می رسد.

دلیل آنکه غذاهای ارگانیک برای آب و هوا بسیار بدتر هستند این است که بهره وری آنها به دلیل عدم استفاده از کود بسیار کمتر است، بنابراین برای تولید مقدار مشابهی غذای ارگانیک شما به زمین به مراتب بزرگتری نیازمندید.

جنبه شگفت آور این مطالعه جدید نشان می دهد که این اختلاف زیاد در مقدار زمین مورد نیاز باعث می شود که کشاورزی ارگانیک به مراتب تاثیرات آب و هوایی بیشتری داشته باشد.

مقدار زمین بیشتر استفاده شده در کشاورزی ارگانیک، به دلیل چنگل زدایی بیشتر به طور غیر مستقیم موجب انتشار بیشتر دی اکسید کربن می شود. این قضیه در مورد گوشت های ارگانیک و فرآورده های لبنی نیز صدق می کند، زیرا تولید گوشت و لبنیات ارگانیک نیازمند غذای دامی ارگانیک است که نیازمند زمین زراعی بیشتر است.

ملاک و استاندارد جدید: هزینه پنهان کربن

محققین در این مقاله از روش استاندارد جدیدی استفاده کردند که به آن هزینه پنهان کربن می گویند. از این استاندارد که برای اولین بار در مطالعات از آن استفاده شده است مقدار کربن وارد شده به هوا که قابل مصرف توسط جنگل های تخریب شده می باشد ملاک سنجش قرار گرفته است. این حقیقتی است که در مقایسات قبلی بین کشاورزی ارگانیک و معمولی در نظر گرفته نمی شد. این تاثیر می تواند بسیار بیشتر از تاثیر گازهای گلخانه ای باشد که به طور متداول در محاسبات مد نظر قرار می گیرد. اگر این تاثیرات مد نظر قرار گیرد احتمالا این نتیجه حاصل خواهد شد که تولید مواد غذایی در سوئد تاثیرات زیادی بر تغییرات آب و هوایی خواهد داشت.

خب سوال اینجاست، چرا در مطالعات قبلی به موضوع مقدار زمین استفاده شده و ارتباط آن با میزان انتشار دی اکسید کربن پرداخته نشده است؟

حتما دلایل زیادی وجود دارد، یک دلیل ساده این است که قبلا متد استانداردی برای اندازه گیری این تاثیر وجود نداشته است. نتایج حاصل ازین مطالعه در مقاله “Assessing the efficiency of changes in land use for mitigating climate change” منتشر شده در مجله Nature آمده است.

نویسندگان مقاله فوق:

Timothy Searchinger, Princeton University, Stefan Wirsenius, Chalmers University of Technology, Tim Beringer, Humboldt Universität zu Berlin, and Patrice Dumas, Cired.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی اسپم *