افزایش آب شدن یخ ها ناشی از تغییرات آب و هوایی موجب بالا آمدن آبهای جهان در دهه های آینده می شود

محققین ناسا و دانشگاه کالیفرنیا روند تغییرات جرمی مقدار یخ موجود در قطب جنوب را در ۴۰ سال اخیر بررسی کرده اند، نتایج نشان می دهد که نابودی پوشش یخی این منطقه شتاب گرفته است.

فناوری های نوین، راه حل های تازه!

قطب جنوب، در مقایسه بین سالهای ۱۹۷۹ تا ۲۰۱۷ سالانه به مقدار شش برابر بیشتر یخ از دست داده است. همچنین، مشخص شده است که به دلیل تسریع در ذوب شدن یخ ها، سطح آبهای جهان به اندازه نیم اینچ (بیش از ۱ سانتی متر) بالاتر آمده است. با توجه به روند ادامه دار ذوب شدن یخ ها، سطح آبها در چند قرن پیش رو چند متر بالاتر خواهد آمد.

این مطالعه که توسط تیمی از محققین ناسا و دانشگاه کالیفرنیا صورت گرفته است، به عنوان طولانی ترین سنجش جرمی یخ های قطب جنوب به حساب می آید. بررسی وجب به وجب چهار دهه، پروژه ای که البته به لحاظ جغرافیایی هم جامع و کامل بوده است؛ تیم تحقیقاتی ۱۸ منطقه شامل ۱۷۶ حفره آبی همراه با جزایر اطرافشان را بررسی کرده اند.

روش های استفاده شده جهت تخمین توازن صفحات یخی شامل مقایسه تجمع برف باریده شده در حفره های داخلی با یخ خارج شده توسط یخچالهای قطبی در خطوط مرزی آنها (جایی که یخ شروع به شناور شدن روی اقیانوس کرده و از بستر خود رها می گردد) می باشد.

اطلاعات موجود از عکس های با کیفیت هوایی که از ارتفاع حدود ۳۵۰ متری توسط رادارهای ماهواره های ناسا از دهه ۱۹۷۰ گرفته شده است، بدست آمده است. تیم تحقیقاتی قادر بود تا تشخیص دهد که بین سالهای ۱۹۷۹ تا ۱۹۹۰، قطب جنوب به طور میانگین سالانه ۴۰ گیگاتن (۴۰ میلیارد تن) یخ از دست داده است. اما در سالهای ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۷ به طور میانگین سالانه ۲۵۲ گیگاتن از دست داده است.

سرعت ذوب شدن در چهار دهه اخیر به طرز چشمگیری افزایش یافته است. از سال ۱۹۷۹ تا ۲۰۰۱، میانگین ۴۸ گیگاتن سالانه به ازای هر دهه بود. این مقدار به ناگاه با ۲۸۰ % افزایش به عدد ۱۳۴ گیگاتن بین سالهای ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۷ رسید.

به گفته یکی از مسولین این پروژه تحقیقاتی (آقای ریگنات)، یکی از کلیدی ترین یافته های این پروژه این است که بخش اعظمی ازین آب شدن یخ ها را بخش شرقی قطب جنوب به خود اختصاص داده است. این بخش از قاره قطب جنوب همیشه بخش مهمی از ذوب شدن یخ را شامل می شده است، حتی در دهه ۱۹۸۰ هم به همین شکل بوده است. این منطقه احتمالا نسبت به تغییرات آب و هوایی حساس تر است و دانستن این ازین جهت مهم است که بدانیم این بخش از مجموع بخش غربی و بخش شبه جزیره ای (Antarctic Peninsula) یخ بیشتری دارد. همچنین، این بخش در مجاورت با آبهای گرم اقیانوسی نیز هست.

با توجه به اینکه گرمایش جهانی و از بین رفتن لایه ازون موجب گرم تر شدن آبهای آن منطقه می شود، روند ذوب شدن یخ ها و بالاتر رفتن سطح آبها در دهه های آینده ادامه خواهد یافت.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی اسپم *