جهان نسبت به بحران پلاستیک ها در اقیانوس ها، در حال بیدار شدن است، و ما راه حل ها و گشایش هایی که در این مسیر رخ می دهد را دنبال می کنیم.

بطری های پلاستیکی در جریان نمایشگاه موسوم به “توجه به آثار مخرب زباله های پلاستیکی بر محیط زیست” آبنمای معروف شهر مادرید (Cibeles Fountain) را پُر کرده اند.

نشنال جئوگرافیک گزارش می دهد:

جهان با مشکل آلاینده های پلاستیکی مواجه است که همچون توپ برفی در حال غلتیدن و بزرگتر شدن است، اما آگاهی عمومی و اقدامات انجام گرفته نیز در حال افزایش هستند.

سالانه حدود ۱۸ میلیارد پوند (۸ میلیارد کیلوگرم) زباله های پلاستیکی از طریق مناطق ساحلی وارد اقیانوس های جهان می شود. این مقدار تقریبا معادل این است که در هر فوت از سواحل جهان ۵ عدد کیسه پلاستیکی انباشته شود. تمامی پلاستیک ها به موجودات زنده اقیانوس ها صدمه می زنند، از صخره های مرجانی گرفته که در میان کیسه ها خفه شده اند تا لاک پشت هایی که در توده های پلاستیک گیر کرده اند، و وال ها و پرندگان دریایی ای که دچار گرسنگی شده اند زیرا شکم هایشان از تکه های پلاستیک پر شده است و جایی برای غذای واقعی ندارد.

اکنون سوالات جدیدی در مورد اثرات احتمالی دراز مدت ذرات کوچک پلاستیک بر زنجیره غذایی دریایی ظهور می کنند، سوالاتی در مورد اینکه این موضوع چه تاثیری روی سلامت انسان و امنیت غذایی دارد؟

حدود ۴۰ درصد تمامی پلاستیک هایی که تولید می شوند در بسته بندی به کار می روند، و بیشتر آن هم فقط یک بار مصرف شده و سپس دور انداخته می شوند. کمتر از یک پنجم پلاستیک ها بازیافت می شوند، اگر چه بسیاری از کشورها و کسب و کارها در تلاش هستند تا این مقدار را افزایش دهند.

نشریه نشنال جئوگرافیک از ژوئن ۲۰۱۸ تا کنون بخشی را به مسئله پلاستیک اختصاص داده است. در این راستا سعی شده است تا برخی اقدامات مثبت در این راستا آورده شود که در ذیل به چند نمونه آن اشاره می شود:

کشور پرو استفاده از پلاستیک های یک بار مصرف را ممنوع می کند (۱۷ ژانویه ۲۰۱۹):

بازدیدکنندگان ۷۶ منطقه طبیعی و حفاظت شده در پرو، از این به بعد اجازه حمل پلاستیک های یک بار مصرف را ندارند. این ممنوعیت از الان قرار است که به اجرا گذاشته شود، و قبلا در ماه نوامبر به عنوان حکم حکومتی توسط وزیر محیط زیست این کشور اعلام شده بود. این فرمان می گوید که هدف از اجرای آن این است که جایگزینی پلاستیک های یک بار مصرف با پلاستیک های چند بار مصرف یا آنهایی که تجزیه شان موجب آلودگی با میکروپلاستیک ها و سایر مواد خطرناک نمی شود؛ انجام پذیرد. به عنوان مثال، در یکی از مکان های توریستی معروف پرو (Machu Picchu)، روزانه ۱۴ تن زباله جامد تولید می شود که بیشتر آن را بطری های پلاستیکی و سایر بسته بندی های یک بار مصرف تشکیل می دهند.

در ماه دسامبر، مجلس پرو قانونی را وضع کرد که طی آن تا سه سال آینده استفاده از پلاستیک های یک بار مصرف در سراسر کشور ممنوع خواهد شد. طبق آمار وزارت محیط زیست پرو، این کشور سالانه ۹۴۷،۰۰۰ تُن پلاستیک مصرف می کند که ۷۵ درصد آن دور انداخته می شود و فقط ۰.۳ درصد آن بازیافت می شود.

آغاز ممنوعیت استفاده از بسته بندی های پلاستیکی در واشنگتن دی سی(۱ ژانویه ۲۰۱۹):

از این به بعد آن دسته از کسب و کارها که در واشنگتن از بسته بندی های پلاستیکی استفاده کنند جریمه خواهند شد. از چندی قبل تعداد زیادی از کسب و کارهای محلی استفاده از بسته بندی های یک بار مصرف را با موارد قابل استفاده مجدد و ظروف قابل شستشو یا ظروف کاغذی و گیاهی جایگزین کرده اند. این قانون در ادامه قانونی است که در سال ۲۰۱۸ در سیاتل جهت کاهش اثرات سو زباله های پلاستیکی وضع شد. بیش از ۴۰۰۰ مورد دور ریخته شده در پاکسازی اخیر رود آناکاستیا در واشنگتن پیدا شد. ظروف بسته بندی پلاستیکی مجوب صدمه زدن به حیات وحش شده و بازیافت آنها دشوار است. آنها فقط بخش کوچکی از مجموع آلودگی پلاستیکی آبها را تشکیل می دهند، به طوری که برخی منتقدین بر این باورند که این موارد فقط موجب حواس پرتی از موارد اصلی شده، اما برخی دیگر معتقدند که این نقطه مناسب و راحتی جهت شروع کار برای حل مشکل است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی اسپم *