مردم بسیاری در سراسر دنیا هنگام شنا، غواصی و… تخریب دریاها و اقیانوس‌ها را با آلودگی پلاستیکی دیده‌اند. بر اساس مطالعه انجمن جهانی اقتصاد در هر دقیقه معادل یک کامیون زباله به اقیانوس‌ها ریخته می‌شود و در صورت ادامه این روند تا سال ۲۰۵۰ تعداد زباله‌های پلاستیکی از تعداد ماهی‌ها بیشتر خواهد شد.
این آلودگی پلاستیکی صدمات جبران ناپذیری به زندگی دریایی وارد می‌کند. قطعات بزرگتر پلاستیک موجب لطمه و مرگ و قطعات تخریب شونده با آزاد کردن مواد شیمیایی به چرخه غذایی وارد می‌شوند. پس راه حل چیست؟ فقط در یک دنیای ایده‌ال است که تولید پلاستیک و استفاده از آن متوقف خواهد شد. اما این یک رویای غیر واقعی است چون مواد پلاستیکی در زندگی روزمره ما و در وسایل ما مانند پوشاک، مبلمان، بسته بندی‌ها، مصالح ساختمانی و حتی در محصولات بهداشتی نفوذ کرده است.
بهترین راه حل بازیافت این مواد پلاستیکی و تولید وسایل پلاستیکی از آن است، زیرا اینگونه دیگر مواد پلاستیکی جدید وارد چرخه تولید نخواهد شد. این یک هدف فوق‌العاده است و شرکت‌های زیادی در دنیا این کار را شروع کرده‌اند.

کتانی‌های آدیداس پارلی

 

 

در سال ۲۰۱۶ کمپانی آدیداس همراه با پارلی (اقدامی جالب در جهت پاکسازی اقیانوس‌ها و سواحل از آلودگی پلاستیکی) اقدام به تولید کتانی‌ از زباله‌های پلاستیکی اقیانوس‌ها نمود. در فاز اول ۷۰۰۰ جفت از این کتانی تولید و به سرعت به فروش رسید. این موفقیت به حدی بود که آدیداس تصمیم گرفت ۳ مدل از پر فروش‌ترین مدل‌های کتانی خود را با روش بازیافت از این زباله‌ها تولید کند. این کتانی‌ها ۹۵ درصد از این پلاستیک‌ها تشکیل شده است. این کتانی‌ها به رنگ آبی و سفید طراحی شده تا تلنگری به سفید شدن مرجان‌های دریایی نیز باشد.

اسکیت‌های بوریو

 

 

استارت آپ Bureo در سال ۲۰۱۳ با هدف پیدا کردن راه حلی برای معضل آلودگی اقیانوس‌ها شکل گرفت. در ابتدا این کمپانی با راه اندازی برنامه Net Positiva در شیلی به حل معضل رها کردن تورهای ماهیگیری توسط ماهی‌گیران به دریا پرداخت. این تورها جمع آوری و از آن‌ها در تولید تخته اسکیت استفاده شد. در فاز اول این طرح که ۶ ماه به طول انجامید، ۳۰۰۰ کیلوگرم تور ماهی‌گیری فرسوده جمع آوری شده و امروز این مقدار به ۸۰.۰۰۰ کیلوگرم رسیده است. هم اکنون محصولاتی دیگر مانند عینک آفتابی، پوشاک و تخته اسکیت‌ در دو مدل مختلف با ظاهری ماهی شکل در سایت این شرکت به فروش می‌رسد.

شرکت مواد نخی بایونیک

 

 

بایونیک یک شرکت مهندسی مواد است که از پلاستیک بازیافت شده دریا برای ایجاد طیف وسیعی از پارچه و پلیمرهای مختلف استفاده می‌کند. از این مواد در تولید وسایل بسیاری چون پوشش قایق‌ها، مبلمان، پوشاک و… می‌توان استفاده کرد. پلاستیک‌ها ابتدا به قطعات کوچکتر تقسیم می‌شوند و پس از تبدیل شدن به الیاف به کتان، پارچه، پنبه، ترمه و… تبدیل می‌شوند.
با پیشرفت شرکت و جذب نیروهای خلاق این شرکت با شرکت‌های چون Timberland و GAP همکاری کرد. در سال ۲۰۱۶ با همکاری شرکت G-Star اولین مجموعه لباس‌های جین با استفاده از پلاستیک‌های بازیافت شده اقیانوس ایجاد شد.

موکت‌های کمپانی Net-Work

 

 

این شرکت در سال با همکاری سیستم بانکی با هدف جمع آوری تورهای ماهی‌گیری مناطق ساحلی کشورهای فیلیپین و کامرون برای ایجاد الیاف جهت تولید موکت پایه‌گذاری شد. ماهی‌گیران می‌توانند به جای رها کردن تورهای خود در اقیانوس آن‌ها را به بانک فروخته و علاوه بر دریافت پول، وام نیز دریافت کنند. از سال ۲۰۱۲ حدود ۱۴۲ تن تور ماهیگیری جمع آوری شده و ۱۵۰۰ خانواده نیز از مزایای بانکی این سیستم بهره مند شده‌اند.

آثار هنری Washed Ashore

 

 

این شرکت در سال ۲۰۱۰ با هدف ایجاد مجسمه‌ها و آثار هنری دریایی از پلاستیک‌های دریا و اقیانوس جهت آگاه‌سازی مردم از خطرات زباله‌های پلاستیکی بنیان‌گذاری شد. این مجسمه‌ها (به شکل لاک پشت‌های گوناگون، کوسه های بزرگ سفید و ماهی‌های صخره ای رنگارنگ) در باغ وحش ها و آکواریوم های سراسر ایالات متحده از جمله آکواریوم ایالت جورجیا و موزه ملی تاریخ طبیعی اسمیتسونیان به نمایش درآمده است. تکه‌های پلاستیکی که از آن‌ها مجسمه درست می‌شود توسط داوطلبین جمع شده، سپس شسته و بر اساس رنگشان (نام کمپانی نیز از این حرکت الهام گرفته شده است) تقسیم می‌شوند. از سال ۲۰۱۰ بیش از ۱۰.۰۰۰ نفر داوطلب شده‌اند و تاکنون بیش از ۱۹.۰۰۰ کیلوگرم زباله پلاستیکی را جمع آوری کرده‌اند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی اسپم *