سازمان دیده‌بان جهانی (Global Witness) گزارش داد سال گذشته، ۲۰۰ نفر در جهان در راه دفاع از محیط زیست و منابع طبیعی کشته شده‌اند؛ سه نفر از این افراد ایرانی بودند. این افراد در ۲۴ کشور جان خود را از دست دادند، درحالی است که در سال ۲۰۱۵ این تعداد ۱۸۵ نفر از ۱۶ کشور بوده است.

 

به گزارش گلوبال ویتنس، مبارزه با زمین‌خواران و تخریب گران محیط زیست هیچ‌گاه چنین مرگبار نبوده است. گزارش جدید این نهاد نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۶ تقریبا هر هفته چهار نفر در راه دفاع از منابع طبیعی در برابر فعالیت‌های غیرقانونی همچون معدن کاری و قطع غیرقانونی درختان برای صنعت الوار جان خود را از دست داده‌اند. تازه‌ترین گزارش این آژانس نشان می‌دهد از آغاز سال ۲۰۱۷ تاکنون ۹۸ نفر در این راه کشته شده‌اند.

 

قتل، تنها یکی از شیوه‌های ساکت کردن مدافعان محیط زیست است؛ شیوه‌های متعدد دیگری از جمله تهدید به مرگ، به اسارت گرفتن و تجاوز جنسی هم در بسیاری از کشورها به کار گرفته می‌شود.

 

سال‌هاست که ژاکلین رومرو اهل کلمبیا (بالا، راست) را به خاطر بحث درباره تاثیرات مخرب ال سرخون، بزرگ‌ترین معدن روباز پیت در آمریکای لاتین، تهدید می‌کنند. این پروژه که شرکت‌های انگلیسی گلنکور، بی اچ پی بیلیتون و انگلو امریکن مالک آن هستند و یک پیمانکار داخلی آن را اجرا می‌کند، به خاطر کمبود آب و آواره شدن تعداد زیادی از مردم بر اثر فعالیت‌های آن با انتقاد شدید روبرو بوده است.

 

این گزارش، داستان افراد پرشماری همچون ژاکلین را روایت می‌کند که در خطرناک‌ترین کشورها، در برابر اراده نامشروع شرکت‌های چند ملیتی، نمایندگان مجلس و حتی دولت‌های خود ایستاده‌اند. همچنین این گزارش به تحلیل این امر که چرا آن‌ها با تهدید فزاینده مواجه هستند می‌پردازد و راه‌های تامین امنیت این فعالان را بررسی می‌کند.

 

نمودار تعداد کشته شدگان در راه دفاع از محیط زیست بر اساس کشورها در سال ۲۰۱۶

 

نه تنها تعداد کشته‌شدگان در راه حفظ محیط زیست افزایش یافته که پراکندگی آن‌ها در بین کشورهای جهان نیز بیشتر شده است. در سال ۲۰۱۶ ما ۲۰۰ کشته را در ۲۴ کشور به ثبت رسانده‌ایم. تقریبا ۴۰ درصد از آن‌ها بومیان بودند. عدم امکان ردیابی، شناسایی مسببان این قتل‌ها را دشوار می‌سازد اما ما شواهدی قوی یافته‌ایم که پلیس و نیروهای مسلح در ۴۳ مورد از این قتل‌ها دست داشته‌اند؛ فعالان خصوصی مانند نگهبانان امنیتی و قاتلان اجیر شده، عامل ۵۲ مورد دیگر بوده‌اند.

 

ایران

 

در این لیست نام محیطبانان شهید کشورمان منوچهر شجاعی، پرویز هرمزی و محمد دهقانی نیز به چشم می‌خورد. محمد دهقانی و پرویز هرمزی توسط شکارچیان در منطقه حفاظت شده گنو (استان هرمزگان) مورد هدف گلوله قرار گرفتند. منوچهر شجاعی نیز در پارک ملی بمو در استان فارس حین درگیری با شکارچیان از ناحیه سینه و گلو مورد اصابت گلوله قرار گرفت.

 

مرگبارترین کشورها برای فعالان

 

تقلاهای ظالمانه برای دستیابی به ثروت طبیعی آمازون، برزیل را بار دیگر به مرگبارترین کشور از نظر تعداد کشته‌شدگان تبدیل کرده هر چند هندوراس به لحاظ سرانه، همچنان مثل دهه گذشته خطرناک‌ترین کشور جهان برای فعالان زیست محیطی به شمار می‌رود.

 

نیکاراگوآ در حال رقابت با دو کشور پیشین است. قرار است یک کانال در اقیانوس ساخته شود که کشور را به دو قسمت تقسیم می‌کند؛ این امر ممکن است به آواره شدن گروه زیادی از مردم، ناآرامی‌های اجتماعی و سرکوب خشونت‌بار کسانی که با آن مخالفت کنند منجر شود. فعالیت‌های معدنی، فیلیپین را در آسیا در جایگاه نخست کشته‌شدگان زیست محیطی قرار داده است.

 

در کلمبیا، احتمالا به خاطر قرارداد صلحی که اخیرا بین دولت این کشور و شورشیان فارک امضا شده، رکورد تعداد کشته‌شدگان شکسته شده است. مناطقی که قبلا تحت کنترل شبه نظامیان فارک بوده اکنون نگاه شرکت‌های استخراج معدن و نمایندگان مجلس را به خود جلب کرده در حالی که جوامعی که در حال بازگشت به مناطق خود هستند به خاطر بازپس‌گیری زمین‌هایی که در جریان نیم قرن منازعه از دست داده‌اند مورد حمله قرار می‌گیرند.

 

هند به خاطر سرکوب شدید اعتراضات مسالمت آمیز فعالان مدنی، شاهد افزایش تعداد کشته‌ها بوده است.

 

دفاع از پارک‌های ملی اکنون خطرناک‌تر از هر زمان دیگری شده به خصوص در آفریقا که تعداد زیادی از جنگل‌بانان به‌ویژه در جمهوری دموکراتیک کنگو کشته شده‌اند.

 

این پدیده مشکلی نیست که محدود به یک گوشه از جهان باشد؛ کشورهای توسعه یافته هم در حال یافتن راه‌های دیگری برای سرکوب فعالان هستند بالاخص ایالات متحده که دولت ترامپ، همه نوع دلیلی برای اعتراض مدافعان محیط زیست به دست داده است.

 

در سطح جهانی، روز به روز بیشتر روشن می‌شود که دولت‌ها و صاحبان تجارت در انجام وظیفه خود در حفاظت از جان فعالان ناتوان هستند. آن‌ها سطحی از تسامح را که به اکثریت وسیع قانون شکنان اجازه می‌دهد با آسودگی به اقدامات خود ادامه دهند، در پیش گرفته‌اند. این تسامح آن‌ها را به قتل تشویق می‌کند. سرمایه گذاران از جمله بانک‌های توسعه، با پشتیبانی از پروژه‌هایی که به محیط زیست آسیب می‌زنند و حقوق بشر را نقض می‌کنند، به خشونت‌ها دامن می‌زنند.

 

جالب اینجاست که این خود فعالان هستند که مجرم شناخته می‌شوند و با مجازات کیفری و پرونده‌های خشونت‌بار مدنی که دولت‌ها و شرکت‌ها برای ساکت کردن آن‌ها درست می‌کنند روبرو می‌شوند.

 

این‌گونه اتهام زدن‌ها برای مرعوب کردن مدافعان محیط زیست و لکه‌دار کردن حیثیت آن‌ها و درگیر کردن آن‌ها در مبارزه‌ای پر هزینه انجام می‌شود.

 

به تازگی گلوبال ویتنس با کمک روزنامه گاردین تصمیم گرفته است که راهی برای تغییر وضع موجود پیدا کنند. سال‌هاست که این نهاد به مستندسازی سالانه شرح حال کسانی که در راه حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی جان خود را از دست می‌دهند، می‌پردازد. اکنون روزنامه گاردین قصد دارد یک بخش مخصوص پیگیری مرگ این افراد را در سایت خود راه‌اندازی کند که به محض تایید گلوبال ویتنس اسناد مربوطه را منتشر می‌کند. به علاوه گاردین خبرنگاران خارجی و محیط زیستی خود را برای گزارش موارد خشونت علیه فعالان زیست محیطی اعزام خواهد کرد.

 

حفاظت از فعالان خط مقدم

 

درخواست‌هایی که از دولت‌ها، شرکت‌ها و سرمایه گذاران داریم که عبارت است:

  • مقابله با علل اصلی خطر: تضمین اینکه جوامع بتوانند درباره چگونگی استفاده از سرزمین و منابع خود به‌طور آگاهانه و با آزادی کامل تصمیم بگیرند.
  • حمایت و حفاظت از مدافعان: از طریق وضع قوانین، سیاست‌ها و اقدامات ویژه
  • درخواست پاسخگویی به خاطر سوء رفتار: فراتر رفتن از پیگرد عاملان دستور یا اجرای حملات و تضمین اینکه عوامل مقصر همچون سرمایه‌گذاران بین‌المللی که در دفاع از فعالان تهدید شده کوتاهی کرده‌اند، با عواقب بی‌تفاوتی خود روبرو خواهند شد.

شما می‌توانید این گزارش را در اینجا بخوانید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی اسپم *