کمیسیون اروپا روز چهارشنبه ضمن دادن آخرین اخطار به پنج کشور عضو اتحادیه اروپا از جمله انگلیس برای مقابله با آلودگی هوا اعلام کرد که سالانه بیش از ۴۰۰ هزار نفر در کشورهای عضو این اتحادیه به دلیل عوارض ناشی از آلودگی هوا دچار مرگ زودرس می‌شوند.

کمیسیون اروپا در بیانیه‌ای مطبوعاتی اعلام کرد: اخطارهای نهایی به کشورهای انگلیس، آلمان، فرانسه، اسپانیا و ایتالیا به دلیل شکسته شدن مکرر محدودیت مربوط به آلودگی هوا در زمینه میزان انتشار ذرات سمی دی‌اکسید نیتروژن در این کشورها، فرستاده‌ شده است.

در این بیانیه گفته‌ شده است آلودگی ناشی از دی‌اکسید نیتروژن که خودروها خصوصاً خودروهای دیزلی منشأ اصلی آن هستند، یکی از عوامل است که سلامتی افراد را در معرض خطر جدی قرار می‌دهد.

کمیسیون اروپا از پنج کشور یاد شده خواسته است که هر چه سریع‌تر اقدامات لازم را برای بهبود کیفیت هوا با هدف تضمین سلامتی مردم این کشورها صورت دهند.

کمیسیون اروپا به این پنج کشور، دو ماه مهلت داده است که اقدامات لازم را برای کاهش انتشار دی‌اکسید نیتروژن صورت دهند و در غیر این صورت با دادگاه کیفری اروپا و جریمه سنگین مواجه خواهند شد.

در بیانیه این کمیسیون همچنین بیان شده است: سالانه بیش از ۴۰۰ هزار نفر در کشورهای عضو اتحادیه اروپا به دلیل عوارض ناشی از آلودگی هوا دچار مرگ زودرس می‌شوند ضمن اینکه میلیون‌ها نفر دیگر نیز به دلیل آلودگی هوا از مشکلات ریوی و قلبی و عروقی رنج می‌برند.

به گفته این کمیسیون، آلودگی ناشی از دی‌اکسید کربن در سال ۲۰۱۳ میلادی سبب مرگ زودرس ۷۰ هزار نفر در اروپا شده که این رقم بیش از سه برابر تلفات ناشی از سوانح رانندگی در طول این سال بوده است.

بر اساس گزارش کمیسیون اروپا در حال حاضر در ۱۶ منطقه انگلیس از جمله شهرهای لندن، بیرمنگام، لیدز و گلاسکو میزان انتشار دی‌اکسید نیتروژن بیش ‌از محدودیت تعیین ‌شده است.

روزنامه گاردین اخیرا نوشته بود: بر اساس قانون، ذرات سمی دی‌اکسید نیتروژن در هر ساعت نبایستی از ۲۰۰ میکروگرم در مترمربع و به طور کلی ۱۸ بار در سال تجاوز کند؛ این در حالی است که این سطح بارها در لندن شکسته شده است.

این روزنامه انگلیسی با بیان اینکه میزان آلودگی هوا در برخی از مناطق شهر لندن طی سال گذشته میلادی بالغ بر یک هزار بار از حد مجاز آلودگی هوا فراتر رفت نسبت به روند فزاینده آلودگی هوا در پایتخت انگلیس طی سال جاری میلادی هشدار داده بود.

انجمن سلطنتی پزشکان انگلیس چندی پیش در گزارشی اعلام کرد که آلودگی هوا سالانه حدود ۴۰ هزار مرگ زودرس در انگلیس را منجر می‌شود که هر سال ۲۰ میلیارد پوند برای این کشور هزینه در بردارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی اسپم *