چین به عنوان بزرگترین وارد کننده ی زباله ممنوعیت های موجود در خصوص واردات کاغذ های دسته بندی نشده، برخی از انواع پلاستیک و ده ها نوع دیگر از زباله های قابل بازیافت را تمدید کرده است.
تحقیقات تازه نشان می دهد که صادرات ضایعات پلاستیکی از ایالات متحده به کشورهای در حال توسعه در پی ممنوعیت چین بر واردات ضایعات خارجی به میزان چشمگیری افزایش یافته است.
گزارش اداره سرشماری ایالات متحده که توسط Unearthed، شاخه تحقیقاتی سازمان غیر دولتی گرین پیس (Greenpeace)، صورت گرفت؛ نشان می دهد:
نزدیک به نیمی از زباله‌های پلاستیکی صادر شده از آمریکا در شش ماه نخست سال ۲۰۱۸ میلادی به تایلند، مالزی و ویتنام فرستاده شده تا مورد بازیافت قرار بگیرد. سال گذشته، آمریکا بیش از ۷۰ درصد از این زباله‌ها را به چین و هنگ‌کنگ فرستاده بود.
در پی این ممنوعیت اعلام شده بر واردات ضایعات از سوی چین که سابقا بزرگترین واردکننده ضایعات پلاستیکی در جهان به شمار می رفت؛ کشورهای غربی برای رهایی از زباله های پلاستیکی خود به تکاپو افتاده اند. ایالات متحده، در کنار بریتانیا، آلمان، ژاپن و مکزیک در میان بزرگترین صادرکنندگان ضایعات پلاستیک به چین محسوب می شوند. این کشورها در حال دست و پا زدن برای تطبیق شرایط خود با سیاست ممنوعیت وارد زباله توسط چین هستند و سال ها طول خواهد کشید که بتوانند امکانات داخلی خود را برای بازیافت زباله توسعه دهند.
بر اساس گزارش تحلیلی منتشر شده در نشریه گاردین، ایالات متحده در حال بهره برداری از کشورهای در حال توسعه ای است که چارچوب قانونی مشخصی برای تضمین بازیافت ضایعات پلاستیکی، در محیطی سازگار با محیط زیست، ندارند.
جان هوسور، مدیر کمپین اقیانوس های سازمان گرین پیس ایالات متحده، عنوان کرد: شرکت های آمریکایی به جای پذیرش مسئولیت ضایعات خود، در حال سو استفاده و بهره برداری از کشورهای در حال توسعه ای هستند که قوانین مراقبتی مشخصی در حوزه محیط زیست ندارند. همچنین کارخانه‌های آمریکایی با نپذیرفتن مسئولیت زباله‌های پلاستیکی تولیدی خود از کشورهای در حال توسعه بهره‌وری می‌کنند.

این محموله‌های زباله‌های پلاستیکی شامل مواد بازیافتی خانگی در آمریکاست که دربرگیرنده بطری‌های پلاستیکی یک‌بار مصرف و کیسه‌های پلاستیکی است. همچنین برخی از آن‌ها حاوی مواد سمی هستند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی اسپم *