نخستین جاده خورشیدی جهان با حضور وزیر محیط زیست فرانسه در یکی از روستاهای «نُرماندی» واقع در شمال غربی این کشور به بهره برداری رسید.
به نقل از خبرگزاری فرانسه، «سگولن رویال» در آئین بهره‌برداری این طرح، از اتصال شبکه الکتریکی نخستین جاده خورشیدی جهان در این منطقه و بهره‌گیری از این فناوری در سطح ملی خبر داد.
بر اساس این گزارش، پس از آنکه عملیات اجرایی این طرح از ماه ژوئیه سال جاری میلادی آغاز شد و تا اکتبر ادامه یافت، نخستین کیلومتر از پوشش اولیه این جاده توسط وزیر محیط زیست فرانسه افتتاح شد.
جاده خورشیدی از کنار هم قرار گرفتن موزاییک‌های خورشیدی شکل می‌گیرد. در این فناوری هر موزاییک خورشیدی از سلول‌های خورشیدی، لامپ‌های ال ئی دی، المنت گرمازا و شیشه‌های حرارتی که بتواند وزن یک تریلی را تحمل کند، تشکیل شده است.
جاده خورشیدی یکی از ابتکارات حوزه راه‌سازی است و به اعتقاد بسیاری از کارشناسان می‌تواند مشکلات جاده‌های امروزی را به شدت کم کند.

تردد خودروهای دیزلی در فرانسه ممنوع شود

تارنمای روزنامه فرانسوی لوفیگارو نیز امروز اعلام کرد: وزیر محیط زیست فرانسه خواهان ممنوعیت کامل خودروهای دیزلی در سراسر این کشور است.
سگولن رویال پیش‌تر نیز از طرح شهردار پاریس مبنی بر ممنوعیت تردد خودروهای دیزل تا سال ۲۰۲۵ در پایتخت فرانسه حمایت کرده بود.
وی با بیان اینکه به تدریج مزیت مالیاتی تعیین شده برای خودروهای دیزلی حذف می‌شود، از فرانسوی‌ها خواست که از خرید خودرو دیزلی اجتناب کنند. دولت فرانسه از اواخر آذر امسال طرح هوای پاک، شامل تشویق شهروندان به استفاده از خودروهای برقی را معرفی کرد.
در اجرای طرح یاد شده کسانی که برای کسب و کار خود از خودروهای دیزلی استفاده می‌کنند، اگر تاکسی برقی یا خودروهای برقی بخرند تا ۱۰ هزار یورو مشوق مالی از دولت دریافت می‌کنند و کسانی که موتورسیکلت برقی بخرند، در هنگام خرید شامل هزار یورو تخفیف می‌شوند.
همچنین طرح مشابهی برای خودروهای شخصی از سال گذشته میلادی در فرانسه در حال اجراست.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی اسپم *