آژانس محیط زیست اروپا با انتشار یک نقشه تعاملی به کاربران امکان می‌دهد که به صورت هم‌زمان شاخص کیفیت هوا در شهرهای اروپایی را ببینند.

 

به این ترتیب ساکنان شهرهای مختلف می‌توانند از میزان آلودگی هوا در محل زندگی خودآگاه شوند و در صورتی که دچار مشکلات تنفسی هستند در روزهای آلوده شهر را ترک کنند.

 

میزان آلایندگی بر اساس پنج شاخص اصلی طبقه بندی شده که شامل میزان ذرات معلق PM۲.۵ و PM۱۰، ازون (O۳)، دی‌اکسید نیتروژن (NO۲) و دی‌اکسید گوگرد (SO۲) هستند. این آلاینده‌ها تاثیر مستقیم بر سلامت افراد دارند و می‌توانند موجب بروز بیماری‌های کشنده از جمله سرطان ریه، دیابت نوع ۲ و بیماری‌های قلبی شوند.

 

داده‌های این نقشه از بیش از ۲۰۰۰ مرکز کنترل آلایندگی در سراسر اروپا جمع‌آوری می‌شود.

 

خطرناک‌ترین آلاینده، PM۲.۵ است که از آلودگی خودروها و صنایع ناشی می‌شود. بر اساس آمارها این آلاینده در سال ۲۰۱۴ میلادی موجب مرگ حدود ۴۰۰ هزار نفر در اروپا شد.

 

به گزارش یورونیوز، بررسی نقشه تعاملی آژانس محیط زیست اروپا نشان ‌می‌دهد که در روزهای اخیر شهرهایی در لهستان، جمهوری چک و اسپانیا آلوده‌ترین شهرهای قاره سبز بوده‌اند در مقابل سوئد، نروژ و فنلاند پاک‌ترین هوا را داشته‌اند.

 

انتشار این نقشه تنها چند هفته پس از آن انجام می‌شود که آژانس محیط زیست اروپا اعلام کرد اغلب مردم کشورهای اروپایی در معرض استشمام هوای آلوده‌اند و میزان متوسط آلایندگی در این قاره از سطح عادی بالاتر است.

 

شما با مراجعه به این سایت می‌توانید این نقشه را به صورت آنلاین مشاهده کنید

http://www.eea.europa.eu/themes/air/air-quality-index

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی اسپم *