به گزارش روزنامه ایندیپندنت درباره گرم شدن زمین، تاثیر کامل تغییر شرایط اقلیمی جهان در این باره دستکم گرفته شده است؛ زیرا دانشمندان یک منبع عمده کربن را در محیط زیست به حساب نیاورده‌اند.
در گزارش دکتر ‘توماس گروتر’ که ریاست این مطالعه بزرگ در موسسه شرایط اقلیمی و انرژی دانشگاه ییل را بر عهده داشته، نتیجه گیری شده است که کربن منتشره شده از خاک در حال سرعت بخشیدن به گرم شدن هوای زمین است.
گروتر موضع ترامپ رییس جمهور جدید آمریکا در مورد اوضاع اقلیمی را برای بشریت فاجعه بار بیان کرد؛ زیرا ترامپ در کارزار انتخاباتی خود بحث تغییر اوضاع اقلیمی زمین را مورد تردید قرار داد.

global-warming
در این گزارش که داده های 49 تحقیق میدانی در 20 سال گذشته در آمریکای شمالی، اروپا و آسیا ، گرد آوری شده، نشان می‌دهد که اکثر ذخایر زمینی کربن در خاک است و با گرم شدن هوا مقادیر فزاینده‌ای از کربن آزاد می‌شود. با این حساب 55 میلیارد تن کربن تا سال 2050 در جو زمین منتشر می‌شود که پیش از این دانشمندان آن را به حساب نیاورده بودند. این مطالعه نشان می‌دهد که این پدیده تاثیر مهمی بر اوضاع اقلیمی در دهه‌های آتی خواهد داشت. این اطلاعات همچنین در شناخت ما از چگونگی تغییر اوضاع اقلیمی جهان در آینده حیاتی است.
دکتر گروتر از دانشگاه کاردیف پیش بینی می‌کند که تغییر شرایط اقلیمی جهان به مهاجرت گسترده و خصومت در میان جوامع منجر خواهد شد.
وی گفت: این منصفانه است که بگوییم از نقطه بی بازگشت در گرم شدن هوای جهان عبور کرده‌ایم و نمی‌توانیم این تاثیرات را معکوس کنیم؛ ولی مطمئنا می توانیم آنها را تعدیل کنیم. وی افزود: تغییر اوضاع اقلیمی بطور قابل توجهی سریع‌تر از آن چیزی بود که تصور می‌کردیم.
اما پروفسور ایوان از صاحب‌نظران حوزه زیست بوم تغییر اوضاع اقلیمی گفت: این تحقیق، داده‌های ضروری برای الگوی تغییر اوضاع اقلیمی را فراهم می‌کند.
در حال حاضر کمیته میان دولتی تغییر اوضاع اقلیمی که سازمان ملل و سازمان جهانی هواشناسی آن را تاسیس کرده‌اند، سرگرم پردازش داده‌های این مطالعه هستند.
پروفسور جانسن از دانشگاه آنتورپ گفت: این مطالعه بسیار مهم است؛ زیرا واکنش ذخایر کربنی خاک در مقابل گرم شدن زمین، یکی از بزرگترین ابهامات در الگوهای اقلیمی ماست. با این حال وی افزود که خوشبین بوده و هنوز معتقد است که زیاد دیر نشده است، اما به یک اقتصاد مبتنی بر منابع انرژی پایدار نیاز است و باید استفاده از دی اکسید کربن به جای یک محصول زائد آغاز شود.
وی تاکید کرد: درصورت بروز این اتفاق تا سال 2050 می‌توانیم از گرم شدن دمای هوا بیش از 2 درجه سانتی‌گراد پیشگیری کنیم. اما اگر این اتفاق نیفتد ما به نقطه بی بازگشت می‌رسیم و احتمالا دمای هوا بیش از 5 درجه سانتی‌گراد افزایش خواهد یافت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *