تلفن‌های همراه ۴۰ عنصر آلوده‌کننده دارند که بازیافت نشدن آن‌ها برای محیط‌زیست خطرناک است.
چند میلیارد زباله موبایل روی کره زمین وجود دارد که بازیافت نکردن آن‌ها می‌تواند عواقب مرگباری برای انسان داشته باشد. به همین دلیل در کشورهای مختلف برنامه‌های مختلفی برای بازیافت زباله‌های موبایل یا به طور کلی زباله‌های الکتریکی وجود دارد.
چندین سال است که موبایل به یکی از ابزارهای اساسی زندگی هر انسانی تبدیل شده است؛ بیش ۷.۲ میلیارد موبایل روی کره زمین وجود دارد و هر سال میلیون‌ها موبایل هم از چرخه مصرف خارج می‌شوند، برخی از این موبایل‌ها که از چرخه مصرف خارج شده و بازیافت هم نشده‌اند آسیب‌های شدیدی به محیط زیست و در نتیجه انسان وارد می‌کنند.
در واقع وقتی که موبایلی از چرخه مصرف خارج می‌شود ۳ اتفاق ممکن است برای آن رخ دهد؛ برخی بازیافت می‌شوند و دوباره مورد استفاده قرار می‌گیرند، در برخی دیگر از مواقع فقط عناصر درون موبایل بازیافت می‌شوند؛ اما در واقع بیشتر موبایل‌ها اصلاً بازیافت نمی‌شوند و آسیب‌های شدیدی به محیط زیست وارد می‌کنند.
معصومه ابتکار رئیس سازمان محیط زیست ایران هم چندی پیش در این رابطه هشدار داده بود، او با اشاره به وجود ۱۰ میلیون موبایل که هر سال در حال خارج شدن از چرخه مصرف هستند، گفته بود: باید کالاهایی مثل موبایل را جوری از ابتدا طراحی کرد که همه قطعات آن سبز باشد و به طبیعت بازگردد و تبدیل به انبار زباله‌های الکترونیکی نشود.

عناصر خطرناک در موبایل

موبایل‌ها می‌توانند شامل ۴۰ عنصر آلوده‌کننده محیط زیست باشند که بازیافت نشدن آن‌ها برای محیط زیست خطرناک است؛ اما ۶ مورد از آن‌ها به شدت آلوده‌کننده و خطرناک‌اند

۱. سرب: سرب عنصری است در موبایل‌های زیادی و بیشتر در باتری موبایل‌ها وجود دارد و قرار گرفتن در معرض آن غدد درون‌ریز، سیستم ایمنی، سیستم عصبی بدن را تحت تأثیر قرار می‌دهد و همچنین به مغز کودکان آسیب وارد می‌کند.

۲. جیوه: این عنصر در صفحات کریستالی موبایل‌ها وجود دارد و به کلیه و مغز انسان آسیب وارد می‌کند.

۳. آرسنیک: دز بالای این عنصر که در میکروچیپ‌های موبایل قرار دارد، سمی است.

۴. کادمیم: کادمیم منجر به کاهش قدرت یادگیری، شناختی و … در کودکان می‌شود. همچنین ارتباط‌هایی میان آن و بیماری‌های کلیوی وجود دارد. این عنصر که درون باتری موبایل قرار دارد هفتمین عنصر خطرناک جهان شناخته شده است و همان میزانی که در باتری موبایل وجود دارد، می‌تواند ۶۰۰ هزار لیتر آب را آلوده کند.

۵. کلرین: این عنصر که ۳۰ درصد ساختار موبایل‌ها را تشکیل می‌دهد منجر به تخریب ساختار سلولی انسان می‌شود.

۶. برم: تحقیقات نشان داده این عنصر که در موبایل‌ها وجود دارد می‌تواند آسیب‌هایی به غده تیروئید وارد کند و همچنین سرطان‌زا است.

در تحقیقی که چند سال پیش سازمان محیط زیست ایالت متحده آمریکا انجام داده بود،‌ مشخص شد خطر زباله‌های موبایل ۱۷ برابر زباله‌های پرخطر است.
یکی از مدارکی هم که این عواقب مرگبار زباله‌های موبایل را نشان می‌دهد، شهر گویو در چین است که به نوعی شهر زباله‌های الکترونیکی بدل شده. ده‌ها هزار کارگر در این شهر کار می‌کنند تا زباله‌های الکترونیکی را بازیافت کنند.
بر اساس آمار یک سازمان غیرانتفاعی به نام «شبکه کاری بازل» که در آمریکا واقع شده است، شهر گویو سالانه یک و نیم میلیون تن زباله الکترونیکی را دریافت و بازیافت می‌کند. از جمله این زباله‌ها می‌توان به مدارهای الکترونیکی، موبایل، مانیتورهای کامپیوتر و دستگاه‌های بازی، اشاره کرد.
فعالان محیط زیست متعلق به گروه گرین‌پیس می‌گویند بیشتر این زباله‌ها از آمریکا و کشورهای غربی دیگر به چین وارد می‌شوند. به گفته آن‌ها زباله‌های ابزار الکترونیکی سمی هستند و نه تنها برای کارگران چینی، بلکه برای محیط زیست نیز ضرر دارند.

بازیافت موبایل و سود چند میلیون دلاری آن

به دلیل همین پیامدهای مرگبار بازیافت نشدن موبایل، چند سالی است که در کشورهای مختلف شرکت‌های خصوصی و دولتی شروع به انجام اقداماتی برای بازیافت این وسیله کرده‌اند، این اقدامات سودهای زیادی هم برای برخی از این شرکت‌ها داشته است.
بر اساس تحقیقی دانشگاه سنت باربارا کالیفرنیا در سال ۲۰۱۰ منتشر کرد، سه شرکت به طور میانگین ۲.۱۰ میلیون دلار هزینه بازیافت موبایل کردند و به طور میانگین از این اقدام درآمدی ۱۷ میلیون دلاری داشته‌اند. از سویی دیگر در هر یک تن گوشی کارکرده ۳۰۰ گرم طلا وجود دارد که این هم می‌تواند سود زیادی برای شرکت‌های بازیافتی داشته باشد.
گفتنی است بازیافت کلی موبایل سودآورتر از بازیافت برخی از اعضای آن است.
البته فعالان محیط زیست راه دیگری هم برای کاهش زباله‌های موبایلی پیشنهاد داده‌اند؛ آن‌ها می‌گویند راه دیگری که برای نجات از پیامدهای زباله موبایل وجود دارد تغییر ندادن موبایل تا حد ممکن و یا اهدا کردن آن به افراد دیگر است. چیزی که عملاً و با پیشرفت روزانه موبایل‌ها و گوشی‌های هوشمند، به سختی ممکن است اتفاق بیفتد.

اِی‌تی‌ام های سازگار با محیط زیست

در برخی کشورهای پیشرفته اِی‌تی‌ام های سازگار با محیط زیست یا اکو اِی‌تی‌ام هایی وجود دارد که هر فردی می‌تواند تلفن همراه یا تبلت خود را به قیمتی که این دستگاه تخمین می‌زند به آن بفروشد و در ازای آن در همان لحظه پول نقد دریافت کند، این دستگاه‌ها این گوشی‌های همراه کار کرده را بازیافت می‌کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی اسپم *