انرژی های تجدید پذیر نظیر باد، خورشیدی، برق-آبی و زمین گرمایی در سرتاسر جهان به صورت مستمر در حال رشد هستند. کشورهایی که در این زمینه پیشتاز هستند عبارتند از:

ایسلند

سوئد

کاستاریکا

نیکاراگوئه

انگلستان

آلمان

اروگوئه

چین

تا سال ۲۰۵۰، حرکت به سمت استفاده ۱۰۰ درصدی از انرژی های تجدیدپذیر:

بعضی از کشورها اهدافی را مشخص کرده اند که طی آن تا آینده ای نزدیک تمام انرژی خود را از منابع تجدیدپذیر بدست بیاورند. در کنفرانس آب و هوایی سازمان ملل در سال ۲۰۱۶، حدود ۵۰ کشور موافقت کردند که تا سال ۲۰۵۰ فقط از انرژی های تجدید پذیر استفاده کنند. کشورهایی مثل فیلیپین و کلمبیا متعهد شده اند که بین سال ۲۰۳۰ و ۲۰۵۰ تمام انرژی خود را تجدیدپذیر کنند. امریکا و کانادا مانند کشورهایی که چنین تعهداتی داده اند سریع نبوده اند. در امریکا، در سال ۲۰۱۷ حدود ۱۸ درصد کل برق کشور از منابع تجدیدپذیر بدست آمد. در کانادا نیز، مقداری حدودا مشابه (۱۸.۹ %) گزارش شده است.

موانع موجود در مسیر انرژی های تجدیدپذیر:

بسیاری معتقدند که استفاده بیشتر از منابع تجدیدپذیر ارزش مجاهدت برای آن را دارد؛ اما موانعی وجود دارد که مانع تولید بیشتر انرژی های تجدیدپذیر می شود. یکی از این موانع بزرگ، قیمت تمام شده است. بنا به گزارش یک سازمان امریکایی، عمده هزینه های مربوط به انرژی های تجدیدپذیر مربوط به ساخت ابتدایی آنهاست. یک نیروگاه گاز جدید حدودا ۱۰۰۰ دلار به ازای هر کیلووات هزینه بر خواهد بود. این در حالیست که طبق این گزارش هزینه میانگین برای نصب یک نیروگاه خورشیدی بین ۲۰۰۰ تا ۳۷۰۰ دلار به ازای هر کیلووات برای مصرف کننده های مسکونی خواهد بود. نیروگاه بادی بین ۱۲۰۰ تا ۱۷۰۰ دلار به ازای هر کیلووات هزینه بر خواهد بود.

بحث هزینه، در عملیات انتقال برق نیز، خطوط انتقال و زیر ساختهای مورد نیاز آن از جایی که برق تولید می شود تا جایی که مورد مصرف قرار می گیرد مسئله مهمی است. تمام مزارع بادی و خورشیدی کنار نیروگاه های غیر تجدید پذیر قدیمی قرار ندارند. این یعنی، سیستم های جدیدی باید احداث شود. مشکل بعدی در سر راه انرژی های تجدیدپذیر ورود با بازار فروش و حمایت های دولتی و سیاسی می باشد.

آیا در دراز مدت انرژی های تجدیدپذیر ارزان تر خواهند بود؟

تحقیقات جدید نشان می دهد، در دراز مدت، به لحاظ هزینه، انرژی های تجدید پذیر از غیرتجدید پذیر به صرفه تر خواهند بود. شرکت لازارد (lazard) هزینه های مربوط به تولید انرژی را در طول عمر مفید نیروگاه ها بررسی کرده و به این نتیجه رسیده است که انرژی های بادی و خورشیدی در مقیاس های بزرگ ارزان ترین منبع تولید انرژی می باشند. در سال ۲۰۱۷، هزینه انرژی بادی ۳۰ الی ۶۰ دلار به ازای هر مگاوات ساعت (هر مگاوات ساعت معادل ۱۰۰۰ کیلوات ساعت) بوده است. مزارع خورشیدی با مقیاس های بزرگ، ۴۳ تا ۵۳ دلار به ازای هر مگاوات ساعت هزینه داشته اند. تولید انرژی از زغال سنگ حداقل ۶۰ دلار به ازای هر مگاوات ساعت هزینه داشته است.

آژانس بین المللی انرژی های تجدیدپذیر (IRENA) گزارش می دهد که هزینه های مربوط به انرژی های تجدیدپذیر پایین است.در گزارش اخیر، IRENA اشاره می کند که تولید انرژی خورشیدی در نیروگاههای فتوولتائیک (PV) نسبت به سال ۲۰۰۹ بیش از ۸۰ درصد ارزان تر شده است. علاوه بر این، هزینه برق حاصل از پنل های خورشیدی فتوولتائیک حدود ۷۵ درصد از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۷ کاهش داشته است. این سازمان گزارش می دهد که این مقدار به صورت مستمر باز هم کاهش خواهد یافت.

بسته به بازار فروش، قیمت توربین های بادی نیز در مدت مشابه حدودا نصف شده است. این کاهش قیمت ها منجر به تولید انرژی بادی ارزان تر در سرتاسر جهان شده است. تا سال ۲۰۲۰، فناوری های مربوط به تولید انرژی های تجدیدپذیر در حال استفاده، در رنج ارزان ترین انرژی های فسیلی و یا حتی ارزان تر از آنها خواهند بود.

اگرچه انرژی های تجدیدپذیر در حال رشد هستند، اما کماکان نیاز به سرمایه گذاری بیشتری در مقایسه با غیر تجدیدپذیر ها دارند. بسیاری از کشور ها و اشخاص متوجه منفعت سرمایه گذاری در زمان حال برای داشتن آینده ای پایدار و سبزتر شده اند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی اسپم *