همایش بین المللی محیط زیست آسیای مرکزی

به نقل از خبرگزاری فارس، همایش بین المللی محیط زیست آسیای مرکزی با موضوع «تحکیم همکاری های متقابل در زمینه محیط زیست و توسعه پایدار» در تاشکند پایتخت ازبکستان برگزار شد. در این همایش حدود ۳۰۰ نفر از رهبران و متخصصان سازمان های دولتی فعال در زمینه محیط زیست، واحدهای آب کشورهای آسیای مرکزی، اروپا و آسیا، سازمان های جانبی سازمان ملل متحد، نمایندگان سازمان های علمی و اجتماعی حضور دارند.
این همایش که توسط کمیته دولتی اکولوژی و محیط زیست و مرکز منطقه‌ای اکولوژی آسیای مرکزی و با هدف تدوین مشترک استراتژی توسعه پایدار منطقه و کمک برای تحکیم گفت‌وگو بین دولت، سازمان های بین المللی توسعه، محافل علمی، جامعه مدنی و محافل بازرگانی برگزار شد.
در مراسم افتتاحیه این همایش معاون نخست وزیر ازبکستان، نادر آتاجان اوف گفت: امروز در شرایط گرمی جهانی وابستکی منطقه آسیای مرکزی به منابع آب فقط افزایش خواهد یافت. همه ما با خطرات جدی زیست محیطی که بیش از پیش جنبه فرامرزی دارد، مواجه هستیم. آلودگی محیط زیست و تغییر آب و هوا، خشکی منابع آبی برای منطقه آسیای مرکزی یک خطر جدی را ایجاد می کند که بدون تعامل تلاش ها، دانش ها و منابع نمی توانیم در مقابل آن عکس العمل نشان دهیم.
وی افزود: کشورهای آسیای مرکزی همیشه وابسته به منابع آب بوده و امروز با گرمی جهانی آب و هوا و افزایش مصرف آب این مشکلات فقط بیش از پیش وخیم تر شده است. در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد زمین های کشاورزی آسیای مرکزی مستلزم آبیاری مصنوعی است و زندگی تقریبا ۸۰ درصد مردم منطقه یعنی بیش از ۵۵ میلیون جمعیت فعال در زمینه کشاورزی به طور مستقیم وابسته آب است. بر اساس پیش‌بینی های بانک جهانی، تا سال ۲۰۵۰ میلادی جمعیت منطقه به ۹۰ میلیون نفر می رسد و کمبود ۲۵- ۳۰ درصدی آب مشاهده می شود. در این میان نیازمندی به منابع آب بهره برداری برای زمین های آبیاری می تواند در سال ۲۰۲۰ میلادی به ۳۰ درصد برسد.
معاون نخست وزیر ازبکستان اظهار داشت: بر اساس محاسبات کارشناسان سازمان ملل متحد، سود اقتصادی از بهره برداری عاقلانه از منابع آب در آسیای مرکزی می تواند ۵ درصد درآمد ناخالص ملی منطقه ای را و یا حدود ۲۰ میلیارد دلار را تشکیل می دهد. ازبکستان پیشنهاد می کند مقاوله نامه سازمان ملل متحد در مورد بهره برداری از منابع آبی رودخانه های «آمودریا» و «سردریا» با در نظر گرفتن منافع تمام کشورهای منطقه تدوین و هماهنگ شود. وی در پایان ادامه یادآوری شد: فاجعه دریاچه آرال نه تنها یک فاجعه مشترک محیط زیستی ماست، بلکه یک وظیفه جدی مشترک ماست که مستلزم اقدامات عملی می باشد. و همچنین بر اهمیت تشدید فعالیت منطقه کشورهای آسیای مرکزی و همگرایی تلاش های بین المللی به منافع حل و فصل مشکلات روز فاجعه دریاچه آرال و همچنین جذب سرمایه گذاری ها برای طرح ها و برنامه های مهم اجتماعی تاکید کرد.
همچنین در چهارچوب این همایش بین المللی نمایشگاه تخصصی فن آوری های پاک محیط زیستی « Green Ecology Technologies Central Asia — GETCA-2018» نیز برگزار شد. در این نمایشگاه بین المللی ۳۰ شرکت از ۱۳ کشور جهان مانند ارمنستان، مجارستان، آلمان، دانمارک، ایتالیا، چین، کره جنوبی، روسیه، چک، اوکراین، فرانسه، سوئیس و ازبکستان حضور داشتند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی اسپم *