معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری از کسب دانش فنی پیشرفته‎ترین سیستم تصفیه فاضلاب صنعتی دنیا توسط متخصصان داخلی و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خبر داد.
طرح تأمین آب مصرفی نیروگاه برق شهید منتظری اصفهان به کمک پیشرفته‌ترین فناوری روز دنیا با عنوان ‘انقلاب سبز در صنعت آب و فاضلاب’ در دنیا برای نخستین بار در خاورمیانه و در سطح نیمه‌صنعتی در نیروگاه برق شهید منتظری اصفهان فردا پنج‌شنبه ۹ دی‌ماه با حضور مصطفی قانعی دبیر ستاد زیست فناوری معاونت علمی و هوشنگ فلاحتیان معاون وزیر نیرو جمعی از مسئولان علمی کشور افتتاح می‌شود.
معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری با اشاره به طرح تأمین آب مصرفی نیروگاه برق شهید منتظری اصفهان، گفت: با حمایت معاونت علمی و فناوری پیشرفته‌ترین فناوری روز دنیا با عنوان ‘ انقلاب سبز در صنعت آب و فاضلاب ‘ برای نخستین بار در خاورمیانه و در سطح نیمه‌صنعتی در نیروگاه برق شهید منتظری اصفهان مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.
وی افزود: با پیگیری‌ها و حمایت ستاد زیست فناوری معاونت علمی یکی از پیشرفته‌ترین فناوری‌های روز دنیا که از آن به عنوان ‘انقلاب سبز در صنعت آب و فاضلاب’ یاد می‌شود برای نخستین بار در خاورمیانه و در سطح نیمه‌صنعتی برای تأمین آب مصرفی نیروگاه برق شهید منتظری اصفهان از فاضلاب شاهین شهر به صورت پایلوت اجرایی شد و نتایج موفقیت آمیزی داشت.
به گفته ستاری با انجام طرح پایلوت به ظرفیت ۳۰۰ متر مکعب در روز، هم اکنون دانش فنی پیشرفته‌ترین سیستم تصفیه فاضلاب که در سال ۲۰۱۲ در هلند تجاری‌سازی شده و تاکنون احداث این سیستم در انحصار یک شرکت هلندی بود، در ایران ایجاد شد.
وی با اشاره به اهداف اجرای این طرح، بیان کرد: با توجه به توسعه مدیریت مصرف آب و اهمیت بازچرخش آن و با هدف تأمین آب بخش صنعت و فضای سبز شهری از طریق بازچرخش آب از فاضلاب‌های صنعتی و شهری، طرح مذکور در اجرایی می‌شود.
وی با بیان اینکه در حال حاضر کشور با مشکل کمبود آب مواجه است و باید ازهر گونه طرحی که به تأمین آب در کشور کمک کند حمایت شود، گفت: چند سالی است که کشور با معضل کم‌آبی مواجه شده و بیشترین سهم آب مصرفی نیز به بخش صنعت مربوط می‌شود که طرح مذکور راهکاری مؤثر برای بازچرخش فاضلاب‌هایی است که از بخش صنعت تولید می‌شود تا از این فاضلاب‌ها برای آبیاری فضای سبز و استفاده مجدد در صنعت استفاده شود.
ستاری بیان کرد: این طرح می‌تواند در تمام استان‌های صنعتی که میزان تولید فاضلاب‌های صنعتی آن‌ها زیاد است مورد استفاده قرار گرفته و میزان مصرف آب را در این استان‌ها به کمترین حد ممکن رساند.
وی همچنین با اشاره به ایجاد دانش فنی پیشرفته‌ترین سیستم تصفیه فاضلاب (راکتور با زیست‌توده گرانولی)، گفت: این طرح با حمایت ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و به صورت پایلوت در تصفیه‌خانه شاهین شهر اصفهان نصب و راه‌اندازی شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی اسپم *